AMD EPYC 9124 processor 3 GHz 64 MB L3 Tray
£739.76
£616.47
3.0 GHz, 16 CPU Core, L3 64 MB, SP5, TDP 200W
More Information
| Processor socket | Socket SP5 |
|---|---|
| Processor cores | 16 |
| Processor family | AMD EPYC |
| On-board graphics card | No |
| SKU | 100-000000802 |
| EAN | 8592978425999 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | EPYC |
Description
Powering Modern Data Centers
Realize exceptional time-to-results and energy efficiency for your business-critical applications with AMD.
AMD Infinity Guard
Help minimize potential attack surfaces as software is booted, executed, and processes your critical data
AMD Infinity Architecture
Experience unified intelligence.
Realize exceptional time-to-results and energy efficiency for your business-critical applications with AMD.
AMD Infinity Guard
Help minimize potential attack surfaces as software is booted, executed, and processes your critical data
AMD Infinity Architecture
Experience unified intelligence.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD EPYC™ 9004 Series |
| Processor base frequency | 3 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor model | 9124 |
| Processor threads | 32 |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 4800 MHz |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory bandwidth (max) | 460.8 GB/s |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Server |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HPE Intel Xeon-Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 MB ...
Shop NowCisco Intel Xeon Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 M...
Shop NowHP Intel Xeon Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 MB T...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 ...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 ...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 ...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 ...
Shop NowAMD Ryzen 9 9950X3D2 Dual Edition processor 4.3 GH...
Shop NowIntel Core Ultra 9 285 processor 36 MB Smart Cache...
Shop NowAMD Ryzen Threadripper 7960X processor 4.2 GHz 128...
Shop NowAMD Ryzen 9 9950X3D processor 4.3 GHz 144 MB L2 & ...
Shop NowIntel Core Ultra 9 285K processor 36 MB Smart Cach...
Shop NowAMD Ryzen 9 9950X3D processor 4.3 GHz 144 MB L2 & ...
Shop NowAMD EPYC 9135 processor 3.65 GHz 64 MB L3 Tray
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
AMD EPYC 9124 processor 3 GHz 64 MB L3...
£739.76
£616.47
|
Popular
AMD Ryzen Threadripper 7960X processor...
£1,101.90
£918.25
|
Bestseller
Intel Core i9-14900KS processor 36 MB...
£677.83
£564.86
|
AMD EPYC 9135 processor 3.65 GHz 64 MB...
£978.89
£815.74
|
Hot Product
Intel Core Ultra 9 285K processor 36 M...
£662.87
£552.39
|
Recommended
Intel Core Ultra 9 285 processor 36 MB...
£613.19
£510.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000802
|
100-000001352
|
BX8071514900KS
|
100-000001150
|
AT8076806419
|
BX80768285
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
Intel
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD EPYC
|
AMD Ryzen Threadripper
|
Intel Core i9
|
AMD EPYC
|
Intel Core Ultra 9
|
Intel Core Ultra 9
|
| Processor socket |
Socket SP5
|
Socket sTR5
|
LGA 1700
|
Socket SP5
|
LGA 1851 (Socket V1)
|
LGA 1851 (Socket V1)
|
| Processor cores |
16
|
24
|
24
|
16
|
24
|
24
|
| On-board graphics adapter |
N
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Box
|
Tray
|
Tray
|
Box
|