AMD Ryzen 9 9950X3D2 Dual Edition processor 4.3 GHz 192 MB L3 Box
£861.01
£717.51
Socket AM5, 16 cores, 32 threads, 4.3 GHz base clock, 5.6 GHz boost clock, 192 MB cache, 200 W, Box
More Information
| SKU | 100-100001978WOF |
|---|---|
| EAN | 0730143318327 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 9 |
Description
The World’s First Dual AMD 3D V-Cache™ Technology-Based Processor to Unlock a New Future of Computing for Developers and Creators.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor base frequency | 4.3 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Processor codename | Granite Ridge AM5 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Processor cache | 192 MB |
| Processor model | 9950X3D2 |
| Processor threads | 32 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Compatible chipsets | AMD A620, AMD X670E, AMD X670, AMD B650E, AMD B650, AMD X870, AMD X870E, AMD B840, AMD B850 |
| Processor boost frequency | 5.6 GHz |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor family | AMD Ryzen™ 9 |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 256 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 5600,3600 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX-512, AVX 2.0, AVX, FMA3, SSE2, SSE4.2, SSE4.1, SSE3, SSE, SSSE3 |
| Compatible operating systems | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 28 |
| Thermal Design Power (TDP) | 200 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX-512, AVX 2.0, AVX, FMA3, SSE2, SSE4.2, SSE4.1, SSE3, SSE, SSSE3 |
| Compatible operating systems | Windows 10/11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| I/O configuration | |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB ports quantity | 5 |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HPE Intel Xeon-Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 MB ...
Shop NowCisco Intel Xeon Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 M...
Shop NowHP Intel Xeon Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 MB T...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 ...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 ...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 ...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6226R processor 2.9 GHz 22 ...
Shop NowAMD EPYC 9124 processor 3 GHz 64 MB L3 Tray
Shop NowAMD EPYC 9135 processor 3.65 GHz 64 MB L3 Tray
Shop NowAMD Ryzen Threadripper 7960X processor 4.2 GHz 128...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
AMD Ryzen 9 9950X3D2 Dual Edition proc...
£861.01
£717.51
|
Popular
AMD EPYC 7543P processor 2.8 GHz 256 M...
£1,024.96
£854.13
|
Recommended
AMD EPYC 9124 processor 3 GHz 64 MB L3...
£743.96
£619.97
|
Bestseller
AMD Ryzen Threadripper 7960X processor...
£1,100.65
£917.21
|
Hot Product
AMD EPYC 9135 processor 3.65 GHz 64 MB...
£978.89
£815.74
|
HPE Intel Xeon-Gold 6226R processor 2....
£876.48
£730.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100001978WOF
|
100-000000341
|
100-000000802
|
100-000001352
|
100-000001150
|
P24170-B21B
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
HPE
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
up to 22nm
|
N/A
|
up to 22nm
|
| Processor family |
AMD Ryzen 9
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD Ryzen Threadripper
|
AMD EPYC
|
Intel Xeon Gold
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket SP3
|
Socket SP5
|
Socket sTR5
|
Socket SP5
|
LGA 3647 (Socket P)
|
| Processor cores |
16
|
32
|
16
|
24
|
16
|
16
|
| On-board graphics adapter |
Y
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Package type |
Box
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|