be quiet! Pure Wings 3 120mm Computer case Fan 12 cm Black 1 pc(s)
£9.80
£8.17
Pure Wings 3 120mm, 1600RPM, 49.9 cfm/ 84.8 m3/h
- Optimized fan frame for outstanding performance on radiators
- Newly designed fan blades and re-arranged angle for extraordinary air pressure
- Pure Wings 3 120mm can be operated with very low minimum rpm for very quiet operation
- Long life rifle bearing gives an operating lifetime of 80,000 hours
- Iconic, unmistakable and streamlined design that avoids anything unnecessary
- Product conception, design and quality control in Germany
More Information
| Type | Fan |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| SKU | BL104 |
| EAN | 4260052190760 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Performant, Progressive, Quiet
With low minimum rpm and high top-end speed, Pure Wings 3 120mm are the perfect addition to PCs for any application. The fan offers outstanding reliability and makes for a long-lasting, companion for your gaming system. Its iconic design lets anyone immediately recognize it as be quiet! fan and adds a touch of elegance to any configuration.
With low minimum rpm and high top-end speed, Pure Wings 3 120mm are the perfect addition to PCs for any application. The fan offers outstanding reliability and makes for a long-lasting, companion for your gaming system. Its iconic design lets anyone immediately recognize it as be quiet! fan and adds a touch of elegance to any configuration.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 3-pin |
| Rotational speed (max) | 1600 RPM |
| Noise level (high speed) | 25.5 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 49.9 cfm |
| Maximum air pressure | 1.45 mmH2O |
| Airflow | 84.8 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan bearing technology | Rifle bearing |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 80000 h |
| Design | |
| Fan connector | 3-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.46 m |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 25.5 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 49.9 cfm |
| Maximum air pressure | 1.45 mmH2O |
| Airflow | 84.8 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cable length | 0.46 m |
| Fan connector | 3-pin |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Triman |
| Compliance certificates | CE, RoHS, UKCA, WEEE |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 3-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Voltage | 5 - 13.2 V |
| Fan power consumption | 2.4 W |
| Fan current | 0.1 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 155 mm |
| Package width | 122 mm |
| Package height | 27 mm |
| Width | 120 mm |
| Package weight | 174 g |
| Depth | 120 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 148 g |
| Cable length | 0.46 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 155 mm |
| Package width | 122 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 174 g |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 35.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 42.7 cm |
| Shipping (inner) case height | 33 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 11.7 kg |
| Products per shipping (inner) case | 60 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 140...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB - 140 mm A-RG...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse A-RGB 120 mm A-RGB ...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse A-RGB (White) - 120...
Shop NowARCTIC Freezer 8A - Compact AMD CPU Cooler
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB (White) - 120 mm A-RG...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB - 120 mm A-RGB PWM Fa...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro PST CO - 120 mm PWM Fan wit...
Shop Nowbe quiet! MC1 PRO Solid-state drive Heatsink/Radia...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm PWM high-speed Comput...
Shop NowFractal Design Prisma AL-12 PWM Computer case Fan ...
Shop NowCorsair RS120 Computer case Fan 12 cm White 1 pc(s...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB White Computer case 12 c...
Shop NowHPE 775403-001 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowARCTIC P14 Pro A-RGB 140 mm A-RGB PWM Fan with Cab...
Shop NowARCTIC P14 Pro PST CO 140 mm PWM Fan with Cable Sp...
Shop NowHPE 775403-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Black Computer case 12 c...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black Computer c...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse White Computer c...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm PWM high-speed Comput...
Shop NowHPE 777290-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowARCTIC P14 PWM PST A-RGB 0dB - Semi-Passive 140 mm...
Shop Nowbe quiet! Shadow Wings 2 | 120mm PWM
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
be quiet! Pure Wings 3 120mm Computer...
£9.80
£8.17
|
HPE 775403-001 computer cooling system...
£11.78
£9.82
|
Popular
be quiet! Shadow Wings 2 | 120mm PWM
£12.37
£10.31
|
HPE 777290-001 computer cooling system...
£10.37
£8.64
|
Recommended
be quiet! MC1 PRO Solid-state drive He...
£13.30
£11.08
|
Bestseller
ARCTIC P14 PWM PST A-RGB 0dB - Semi-Pa...
£9.91
£8.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BL104
|
775403-001
|
BL085
|
777290-001
|
BZ003
|
ACFAN00239A
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
HPE
|
be quiet!
|
HPE
|
be quiet!
|
ARCTIC
|
| Type |
fan
|
Heatsink/Radiator
|
fan
|
Heatsink/Radiator
|
Heatsink/Radiator
|
fan
|
| Suitable location |
Computer case
|
Processor
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Computer case
|