be quiet! Pure Wings 3 120mm PWM high-speed Computer case Fan 12 cm Black 1 pc(s)
£9.76
£8.13
Pure Wings 3 120mm PWM high-speed, 2100RPM, 59.6 cfm/ 101.2 m3/h
- Innovative closed loop motor keeps the rpm no matter the resistance
- Optimized fan frame for outstanding performance on radiators
- Newly designed fan blades and re-arranged angle for extraordinary air pressure
- Pure Wings 3 120mm PWM high-speed can be operated with very low minimum rpm for very quiet operation
- Long life rifle bearing gives an operating lifetime of 80,000 hours
- Iconic, unmistakable and streamlined design that avoids anything unnecessary
- Product conception, design and quality control in Germany
More Information
| Type | Fan |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| SKU | BL106 |
| EAN | 4260052190784 |
| Manufacturer | be quiet! |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Performant, Progressive, Quiet
Pure Wings 3 120mm PWM high-speed are the perfect addition to demanding PCs with extraordinarily high performance and progressive features such as a speed-regulating closed loop motor. This makes the fan a versatile companion for your gaming system. Its iconic design lets anyone immediately recognize it as be quiet! fan and adds a touch of elegance to any configuration.
Pure Wings 3 120mm PWM high-speed are the perfect addition to demanding PCs with extraordinarily high performance and progressive features such as a speed-regulating closed loop motor. This makes the fan a versatile companion for your gaming system. Its iconic design lets anyone immediately recognize it as be quiet! fan and adds a touch of elegance to any configuration.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (max) | 2100 RPM |
| Noise level (high speed) | 30.9 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 59.6 cfm |
| Maximum air pressure | 2.41 mmH2O |
| Airflow | 101.2 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Fan bearing technology | Rifle bearing |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 80000 h |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.46 m |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 30.9 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 59.6 cfm |
| Maximum air pressure | 2.41 mmH2O |
| Airflow | 101.2 m³/h |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cable length | 0.46 m |
| Fan connector | 4-pin |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | Triman |
| Compliance certificates | CE, RoHS, UKCA, WEEE |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
| Rated voltage | 12 V |
| Voltage | 5 - 13.2 V |
| Fan power consumption | 3.6 W |
| Fan current | 0.13 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 155 mm |
| Package width | 122 mm |
| Package height | 27 mm |
| Width | 120 mm |
| Package weight | 176 g |
| Depth | 120 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 149 g |
| Cable length | 0.46 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 155 mm |
| Package width | 122 mm |
| Package height | 27 mm |
| Package weight | 176 g |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 4 |
| Logistics data | |
| Shipping (inner) case width | 35.5 cm |
| Shipping (inner) case length | 42.7 cm |
| Shipping (inner) case height | 33 cm |
| Shipping (inner) case gross weight | 11.8 kg |
| Products per shipping (inner) case | 60 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cooler Master MasterFan MF120 Lite ARGB Computer c...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB - 140 mm A-RG...
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse A-RGB (White) - 140...
Shop NowARCTIC Freezer 8i - Compact Intel CPU Cooler
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse A-RGB (White) - 120...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro Reverse A-RGB 120 mm A-RGB ...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB (White) - 120 mm A-RG...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro PST CO - 120 mm PWM Fan wit...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro A-RGB - 120 mm A-RGB PWM Fa...
Shop Nowbe quiet! MC1 PRO Solid-state drive Heatsink/Radia...
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 140mm PWM high-speed Comput...
Shop NowCorsair RS120 Computer case Fan 12 cm White 1 pc(s...
Shop NowHPE 875076-001 Computer case Fan
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Black Computer case 12 c...
Shop NowHPE 775403-001 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowARCTIC P14 Pro A-RGB (White) 140 mm A-RGB PWM Fan ...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB White Computer case 12 c...
Shop NowHPE 775403-001 computer cooling system Processor H...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse Black Computer c...
Shop NowASUS Prime MR120 Fan ARGB Reverse White Computer c...
Shop NowARCTIC P8 Silent - 80 mm Low Noise Fan | 5 Pack
Shop Nowbe quiet! Pure Wings 3 120mm Computer case Fan 12 ...
Shop NowARCTIC P14 Pro PST CO 140 mm PWM Fan with Cable Sp...
Shop NowARCTIC P14 Pro A-RGB 140 mm A-RGB PWM Fan with Cab...
Shop NowARCTIC P14 PWM PST A-RGB 0dB - Semi-Passive 140 mm...
Shop Nowbe quiet! Shadow Wings 2 | 120mm PWM
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
be quiet! Pure Wings 3 120mm PWM high-...
£9.76
£8.13
|
HPE 775403-001 computer cooling system...
£11.30
£9.42
|
Popular
be quiet! Shadow Wings 2 | 120mm PWM
£12.30
£10.25
|
Recommended
be quiet! MC1 PRO Solid-state drive He...
£13.22
£11.02
|
Hot Product
ARCTIC P14 PWM PST A-RGB 0dB - Semi-Pa...
£9.91
£8.26
|
be quiet! Pure Wings 3 120mm Computer...
£9.76
£8.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
BL106
|
775403-001
|
BL085
|
BZ003
|
ACFAN00239A
|
BL104
|
| Manufacturer |
be quiet!
|
HPE
|
be quiet!
|
be quiet!
|
ARCTIC
|
be quiet!
|
| Type |
fan
|
Heatsink/Radiator
|
fan
|
Heatsink/Radiator
|
fan
|
fan
|
| Suitable location |
Computer case
|
Processor
|
N/A
|
N/A
|
Computer case
|
Computer case
|