Belkin CAA002BT1MWH lightning cable 1 m White
£13.74
£11.45
1 m, Lightning to USB-A, White
- MFi certified for confirmed compatibility
- Tested to withstand 30,000 bends
- Enhanced braided nylon exterior for added strength
More Information
| Connector 2 | USB A |
|---|---|
| Connector 1 | Lightning |
| Cable length | 1 m |
| SKU | CAA002BT1MWH |
| EAN | 0745883788736 |
| Manufacturer | Belkin |
| Availability | Y |
Description
MULTIPLE LENGTHS AND COLORS
With availability in lengths from 3M/9.8FT, 2M/6.6FT, 1M/3.3FT, and 15CM/6IN,* you can power up from an outlet on the other side of the room, or sync and charge your iPhone in your bag. Choose black or white to fit your environment.
With availability in lengths from 3M/9.8FT, 2M/6.6FT, 1M/3.3FT, and 15CM/6IN,* you can power up from an outlet on the other side of the room, or sync and charge your iPhone in your bag. Choose black or white to fit your environment.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | Lightning |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Product colour | White |
| Plug and Play | Yes |
| Compatibility | iPad Air 3, iPad mini 5th Gen, iPad 8th gen, iPad 9th gen, iPad Pro (10.5"), iPad Pro (12.9") 2nd Gen, iPhone 14, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro, iPhone 13 Pro Max, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro Max, iPhone X, iPhone XR, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone 8, iPhone 8 Plus, iPhone SE 2nd Gen |
| Country of origin | Vietnam |
| Certification | MFi |
| Certificates | |
| Certification | MFi |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 60.78 g |
| Width | 102.1 mm |
| Height | 133.7 mm |
| Depth | 25 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 122.5 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 160.4 mm |
| Package weight | 72.93 g |
| Technical details | |
| Width | 102.1 mm |
| Height | 133.7 mm |
| Depth | 25 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Logistics data | |
| Country of origin | Vietnam |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Commodity code | 8544.42.1000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Digitus USB-C - Lightning data/charging cable, MFI...
Shop NowLindy 3m USB Type C to Lightning Cable White
Shop NowStarTech.com 2 m (6 ft.) USB to Lightning Cable - ...
Shop NowAnker PowerLine Select+
Shop NowCanyon CA-CNE-CFI3P lightning cable 1 m Purple
Shop NowBelkin CAA001BT2MWH lightning cable 2 m White
Shop Nowj5create JLC15 lightning cable 1.2 m Black, Grey
Shop NowDigitus USB-A - Lightning data/charging cable, MFI...
Shop NowBelkin CAA002BT3MBK lightning cable 3 m Black
Shop NowBelkin CAA002BT3MWH lightning cable 3 m White
Shop NowCablenet 2m USB 3.1c Male - Lightning MFI Cable Wh...
Shop NowCables Direct NLMOB-LT1M lightning cable 1 m White
Shop NowCables Direct NLMOB-C-LT-1M lightning cable White
Shop NowCablenet 2m USB 2.0 Type A Male - Lightning MFI 8P...
Shop NowLindy 1m USB Type C to Lightning Cable, White
Shop NowBelkin CAA001BT2MBK lightning cable 2 m Black
Shop NowBelkin CAA003BT1MWH lightning cable 1 m White
Shop NowBelkin CAA002BT2MBK lightning cable 2 m Black
Shop NowLindy 1m USB to Lightning Cable, White
Shop NowDigitus Lightning to USB A data/charging cable, MF...
Shop NowHama Charging Cable, USB-A - Lightning, 1.5 m, Whi...
Shop NowOur Pure Planet USB-C to lightning cable, 1.2m/4ft
Shop NowBelkin CAA001BT1MWH lightning cable 1 m White
Shop NowApple Lightning to USB Cable (1m)
Shop NowBelkin CAA002BT0MWH lightning cable 0.15 m White
Shop NowBelkin CAA002BT1MBK lightning cable 1 m Black
Shop NowBelkin CAA002BT2MWH lightning cable 2 m White
Shop NowBelkin CAA002BT0MBK lightning cable 0.15 m Black
Shop NowBelkin CAA004BT1MWH lightning cable 1 m White
Shop NowStarTech.com 1 m (3 ft.) USB to Lightning Cable - ...
Shop NowStarTech.com 1 m (3 ft.) USB to Lightning Cable - ...
Shop NowApple USB-C to Lightning Cable (1m)
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Belkin CAA002BT1MWH lightning cable 1...
£13.74
£11.45
|
Recommended
StarTech.com 1 m (3 ft.) USB to Lightn...
£13.49
£11.24
|
Popular
StarTech.com 2 m (6 ft.) USB to Lightn...
£14.14
£11.78
|
Hot Product
StarTech.com 1 m (3 ft.) USB to Lightn...
£12.85
£10.71
|
StarTech.com 2 m (6 ft.) USB to Lightn...
£14.14
£11.78
|
Digitus Lightning to USB A data/chargi...
£15.14
£12.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CAA002BT1MWH
|
USBLT1MW
|
USBLT2MW
|
USBLT1MB
|
USBLT2MB
|
DB-600106-010-W
|
| Manufacturer |
Belkin
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Digitus
|
| Connector 1 |
Lightning
|
Lightning
|
Lightning
|
Lightning
|
Lightning
|
Lightning
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|