Bixolon SRP-352plusV 203 x 203 DPI Wired Direct thermal POS printer
£167.00
£139.17
Direct thermal, 203 DPI, 370 mm/sec, 64MB SDRAM, 64 MB Flash, cutter, USB, Ethernet, black
More Information
| SKU | SRP-352plusVSK/BEG |
|---|---|
| Manufacturer | Bixolon |
| Availability | Y |
Description
Premium 3-inch (80 mm) Thermal Receipt Printer series equipped with mechanical switches and supporting Blue Receipt printing. Print speeds of up to 400 mm/sec. 180 dpi (SRP-350plusV) or 203 dpi (SRP-352plusV). Wireless connectivity options.
World Leading Performance
- Fast printing up to 400 mm/sec (33 % fater than SRP-350plusIII)
- 16-shade grey scale printing of graphics
- Market-proven reliability, SRP-350 line
- Paper save mode supported
World-Class Flexibility
- Built-in USB and Ethernet
- Optional Serial, Parallel, WLAN, Bluetooth®, and Powered USB
- Compatible with major operating systems including iOS™, Android™ , and Windows®
- SoftAP(Captive Portal), Simple Wi-Fi set up to a mobile device
User-friendly Design
- Supporting a Visibility Intelligence ™ function for optimal print quality on Blue4est® paper
- Special designed for anti-jam guide
- Optional diverse printer accessories and B-melodist
- 180 dpi, 203 dpi options
The SRP-350plusV is a premium 3-inch (80 mm) thermal printer supporting fast printing speeds of up to 400 mm/sec at 180 dpi printing resolution. Ideally suited for the accelerated printing needs of supermarkets, it also offers premium connectivity and printing performance features.
World Leading Performance
- Fast printing up to 400 mm/sec (33 % fater than SRP-350plusIII)
- 16-shade grey scale printing of graphics
- Market-proven reliability, SRP-350 line
- Paper save mode supported
World-Class Flexibility
- Built-in USB and Ethernet
- Optional Serial, Parallel, WLAN, Bluetooth®, and Powered USB
- Compatible with major operating systems including iOS™, Android™ , and Windows®
- SoftAP(Captive Portal), Simple Wi-Fi set up to a mobile device
User-friendly Design
- Supporting a Visibility Intelligence ™ function for optimal print quality on Blue4est® paper
- Special designed for anti-jam guide
- Optional diverse printer accessories and B-melodist
- 180 dpi, 203 dpi options
The SRP-350plusV is a premium 3-inch (80 mm) thermal printer supporting fast printing speeds of up to 400 mm/sec at 180 dpi printing resolution. Ideally suited for the accelerated printing needs of supermarkets, it also offers premium connectivity and printing performance features.
Specifications
| Printing | |
|---|---|
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 370 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Performance | |
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 370 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, ITF, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Paper handling | |
| Maximum media length | 8 cm |
| Printing media thickness | 0.05 - 0.08 µm |
| Maximum roll diameter | 8.3 cm |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Paper loading type | Top & front |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| Optional connectivity | Bluetooth, Ethernet, Parallel, Serial (RS-232), USB 2.0 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Print technology | |
| Type | POS printer |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 370 mm/sec |
| Print quality | |
| Maximum media length | 8 cm |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Technical details | |
| Maximum media length | 8 cm |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, ITF, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Autocutter durability | 1.8 million cuts |
| Features | |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 64 MB |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, ITF, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Autocutter durability | 1.8 million cuts |
| Print head life | 150 km |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Memory | |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 64 MB |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Power source type | AC |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 145 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 146 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Other features | |
| Print head life | 150 km |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Bixolon SRP-350plusV 180 x 180 DPI Wired Direct th...
Shop NowStar Micronics SK1-211SF2-LQP-SP 2IN PRESENTER
Shop NowEpson TM-T20IV 203 x 203 DPI Wired Thermal POS pri...
Shop NowEpson TM-T20IV 203 x 203 DPI Wired Thermal POS pri...
Shop NowBixolon SPP-R210 203 x 203 DPI Wired Direct therma...
Shop NowCitizen CT-S851III 203 x 203 DPI Wired Direct ther...
Shop NowBixolon SRP-330III Wired Direct thermal POS printe...
Shop NowBixolon SRP-E300 180 x 180 DPI Wired Direct therma...
Shop NowBixolon SRP-350VSK/BEG POS printer 180 x 180 DPI W...
Shop NowBixolon SRP-350plusV 180 x 180 DPI Wired & Wireles...
Shop NowBixolon SPP-R310 203 x 203 DPI Wired & Wireless Di...
Shop NowBixolon SPP-R210 203 x 203 DPI Wired Direct therma...
Shop NowBixolon SRP-350V 180 x 180 DPI Wired Direct therma...
Shop NowBixolon SRP-E302 203 x 203 DPI Wired Direct therma...
Shop NowCitizen CT-S310-II 203 x 203 DPI Wired Direct ther...
Shop NowEpson TM-M30III 203 x 203 DPI Wired Thermal POS pr...
Shop NowCitizen CT-E301 203 x 203 DPI Wired Direct thermal...
Shop NowSeiko Instruments RP-F10-K27J1-2 203 x 203 DPI Wir...
Shop NowStar Micronics TSP143IIIU 203 x 203 DPI Wired Dire...
Shop NowEpson TM-m30III (112A0) Wired Thermal POS printer
Shop NowBixolon SPP-R200III Plus 203 x 203 DPI Wired & Wir...
Shop NowCitizen CT-E351 203 x 203 DPI Wired Direct thermal...
Shop NowStar Micronics TSP143IIIU 203 x 203 DPI Wired Dire...
Shop NowStar Micronics mC-Print3, Thermal, 3in, Cutter, Et...
Shop NowMetapace T-40 203 x 203 DPI Wired Thermal POS prin...
Shop NowEpson TM-T70II 180 x 180 DPI Wired Thermal POS pri...
Shop NowCitizen CT-S310II Wired Thermal POS printer
Shop NowStar Micronics MCP31CI BK E+U, mPOS Receipt Printe...
Shop NowEpson TM-T20IV 203 x 203 DPI Wired Thermal POS pri...
Shop NowEpson TM-T20IV 203 x 203 DPI Wired Thermal POS pri...
Shop NowEpson TM-M30III 203 x 203 DPI Wired Thermal POS pr...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bixolon SRP-352plusV 203 x 203 DPI Wir...
£167.00
£139.17
|
Hot Product
Epson TM-T70II 180 x 180 DPI Wired The...
£191.70
£159.75
|
Popular
Citizen CT-S310II Wired Thermal POS pr...
£153.40
£127.83
|
Bestseller
Epson TM-T70II (032) 180 x 180 DPI Wir...
£205.22
£171.02
|
Recommended
Citizen CT-S310-II 203 x 203 DPI Wired...
£172.07
£143.39
|
New
Citizen CT-E351 203 x 203 DPI Wired Di...
£169.86
£141.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SRP-352plusVSK/BEG
|
C31CD38032A0
|
CTS310IIEBK
|
C31CD38032
|
CTS310IIXEEBX
|
CTE351XEEBX
|
| Manufacturer |
Bixolon
|
Epson
|
Citizen
|
Epson
|
Citizen
|
Citizen
|
| Type |
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
| Print technology |
direct thermal
|
thermal
|
thermal
|
thermal
|
direct thermal
|
direct thermal
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|