Seiko Instruments RP-F10-K27J1-2 203 x 203 DPI Wired Dot matrix POS printer
£156.86
£130.72
Thermal line dot printing, 250 mm/s, ECS/POS, 127 x 127 x 127 mm, 840 g, Black
- Top and front paper exit
- Very compact 127mm x 127mm x 127mm
- Max. printing speed 250mm/s
- IPx1 protection (front paper exit model)
- Optional buzzer
- Easy BT pairing via NFC (Bluetooth model)
- USB Type-C port (Bluetooth, USB Type-C model)
- Print Service for Android (BT model)
More Information
| Print technology | Dot matrix |
|---|---|
| Type | POS printer |
| Connectivity technology | Wired |
| SKU | 22450120 |
| EAN | 4950096651579 |
| Manufacturer | Seiko Instruments |
| Availability | Y |
Description
Get ready for the next innovation at the Point-of-Sale
Our recently launched new POS Printer RP-F10 series is the first of its kind in offering a dedicated 4.3 inch optional color TFT display. This innovative LCD screen can be mounted directly to the printer, stands alone and can even be wall-mounted. Simply connect via USB to the printer to show text, QR codes, graphics (jpg, png) or displaying the printer status. These features will help you to take customer communication to the next level when it comes to POS transactions.
Our recently launched new POS Printer RP-F10 series is the first of its kind in offering a dedicated 4.3 inch optional color TFT display. This innovative LCD screen can be mounted directly to the printer, stands alone and can even be wall-mounted. Simply connect via USB to the printer to show text, QR codes, graphics (jpg, png) or displaying the printer status. These features will help you to take customer communication to the next level when it comes to POS transactions.
Specifications
| Printing | |
|---|---|
| Type | POS printer |
| Print technology | Dot matrix |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Character size | 3 x 3 mm |
| Number of printable dots | 8 dot |
| Performance | |
| Type | POS printer |
| Print technology | Dot matrix |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Character size | 3 x 3 mm |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, ITF, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Paper handling | |
| Supported paper width | 58, 80 mm |
| Maximum roll diameter | 8.3 cm |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| USB port | Yes |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Print technology | |
| Type | POS printer |
| Print technology | Dot matrix |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Character size | 3 x 3 mm |
| Print quality | |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, ITF, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Autocutter durability | 1.5 million cuts |
| Cutter | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC, CE, VCCI |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, ITF, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Autocutter durability | 1.5 million cuts |
| Cutter | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power source type | AC |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Certificates | |
| Certification | FCC, CE, VCCI |
| Weight & dimensions | |
| Width | 127 mm |
| Depth | 127 mm |
| Height | 127 mm |
| Weight | 840 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Bixolon SRP-350plusV 180 x 180 DPI Wired Direct th...
Shop NowStar Micronics SK1-211SF2-LQP-SP 2IN PRESENTER
Shop NowEpson TM-T20IV 203 x 203 DPI Wired Thermal POS pri...
Shop NowEpson TM-T20IV 203 x 203 DPI Wired Thermal POS pri...
Shop NowBixolon SRP-352plusV 203 x 203 DPI Wired Direct th...
Shop NowCitizen CT-S851III 203 x 203 DPI Wired Direct ther...
Shop NowBixolon SRP-330III Wired Direct thermal POS printe...
Shop NowBixolon SRP-E300 180 x 180 DPI Wired Direct therma...
Shop NowBixolon SRP-330III 180 x 180 DPI Wired Direct ther...
Shop NowBixolon SRP-350VSK/BEG POS printer 180 x 180 DPI W...
Shop NowBixolon SRP-350plusV 180 x 180 DPI Wired & Wireles...
Shop NowBixolon SPP-R210 203 x 203 DPI Wired Direct therma...
Shop NowBixolon SRP-350V 180 x 180 DPI Wired Direct therma...
Shop NowBixolon SRP-E302 203 x 203 DPI Wired Direct therma...
Shop NowEpson TM-M30III 203 x 203 DPI Wired Thermal POS pr...
Shop NowCitizen CT-S310-II 203 x 203 DPI Wired Direct ther...
Shop NowCitizen CT-E301 203 x 203 DPI Wired Direct thermal...
Shop NowStar Micronics TSP143IIIU 203 x 203 DPI Wired Dire...
Shop NowEpson TM-m30III (112A0) Wired Thermal POS printer
Shop NowCitizen CT-E351 203 x 203 DPI Wired Direct thermal...
Shop NowBixolon SPP-R200III Plus 203 x 203 DPI Wired & Wir...
Shop NowStar Micronics TSP143IIIU 203 x 203 DPI Wired Dire...
Shop NowCitizen CT-S310II Wired Thermal POS printer
Shop NowMetapace T-40 203 x 203 DPI Wired Thermal POS prin...
Shop NowStar Micronics TSP143IIU+ 203 x 203 DPI Wired Dire...
Shop NowEpson TM-T70II 180 x 180 DPI Wired Thermal POS pri...
Shop NowEpson TM-T20IV 203 x 203 DPI Wired Thermal POS pri...
Shop NowEpson TM-T20IV 203 x 203 DPI Wired Thermal POS pri...
Shop NowEpson TM-M30III 203 x 203 DPI Wired Thermal POS pr...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Seiko Instruments RP-F10-K27J1-2 203 x...
£156.86
£130.72
|
Hot Product
Epson TM-T70II 180 x 180 DPI Wired The...
£191.90
£159.92
|
Popular
Citizen CT-S310II Wired Thermal POS pr...
£153.40
£127.83
|
Bestseller
Epson TM-T70II (032) 180 x 180 DPI Wir...
£205.22
£171.02
|
Recommended
Citizen CT-S310-II 203 x 203 DPI Wired...
£172.24
£143.53
|
New
Citizen CT-E351 203 x 203 DPI Wired Di...
£177.55
£147.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
22450120
|
C31CD38032A0
|
CTS310IIEBK
|
C31CD38032
|
CTS310IIXEEBX
|
CTE351XEEBX
|
| Manufacturer |
Seiko Instruments
|
Epson
|
Citizen
|
Epson
|
Citizen
|
Citizen
|
| Type |
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
POS printer
|
| Print technology |
dot matrix
|
thermal
|
thermal
|
thermal
|
direct thermal
|
direct thermal
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|