Bixolon XD5-40d label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 178 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN Wi-Fi
£345.26
£287.72
Direct thermal, 203 dpi, 178 mm/s, 64 MB RAM, 128 MB FlashROM, 8 dots/mm, display, EPL, ZPLII, USB, USB Host, RS232, Ethernet, Wi-Fi, black
More Information
| SKU | XD5-40DOEWK/BEG |
|---|---|
| EAN | 8809521197273 |
| Manufacturer | Bixolon |
| Availability | Y |
Description
Robust and highly featured
The XD5-40d is a 4-inch (118mm) mid-level Direct Thermal Desktop Barcode and Label Printer featuring a compact, clamshell design and comprehensive software features which is ideal for labelling applications within the Manufacturing, Transport and Logistics, Retail and Healthcare industries. Available as XD5-40d (203dpi) and XD5-43d (300dpi) resolution options, the XD5-40d’s standard model (XD5-40d) offers quick data processing and print speeds of up to 7 ips (178mm/sec), with enhanced memory space of up to 256MB SDRAM and 256MB Flash.
Accompanied with a field installable Peeler, Auto Cutter and an external paper supply, the label printer offers an optional visual LCD display, adjustable paper guide plus holder and space for a media roll diameter of up to 127mm. Complemented by its Smart Media Detection™ for the automatic media detection of Gap, Black Mark, Continuous or Notch media formats, all back with a 2-year warranty as standard.
Supporting multiple connectivity options, the XD5-40d comes with dual USB2.0 and USB Host as standard, plus optional, Dual-WLAN, Dual-Bluetooth, Serial or Ethernet. With the USB host port allowing the duplication of existing printer settings and data to another estate printers through its Twin Function™. The XD5-40d is compatible with market leading programming languages including SLCS™, BPL-Z™ and BPL-E™. The printer is accompanied with comprehensive firmware and software options, including BIXOLON’s XPM™ web-based printer profile management and Simple Network Management Protocol (MIB file). Alongside compatibility with label design software including BIXOLON’s Label Artist-II™ and BarTender®.
The XD5-40d is a 4-inch (118mm) mid-level Direct Thermal Desktop Barcode and Label Printer featuring a compact, clamshell design and comprehensive software features which is ideal for labelling applications within the Manufacturing, Transport and Logistics, Retail and Healthcare industries. Available as XD5-40d (203dpi) and XD5-43d (300dpi) resolution options, the XD5-40d’s standard model (XD5-40d) offers quick data processing and print speeds of up to 7 ips (178mm/sec), with enhanced memory space of up to 256MB SDRAM and 256MB Flash.
Accompanied with a field installable Peeler, Auto Cutter and an external paper supply, the label printer offers an optional visual LCD display, adjustable paper guide plus holder and space for a media roll diameter of up to 127mm. Complemented by its Smart Media Detection™ for the automatic media detection of Gap, Black Mark, Continuous or Notch media formats, all back with a 2-year warranty as standard.
Supporting multiple connectivity options, the XD5-40d comes with dual USB2.0 and USB Host as standard, plus optional, Dual-WLAN, Dual-Bluetooth, Serial or Ethernet. With the USB host port allowing the duplication of existing printer settings and data to another estate printers through its Twin Function™. The XD5-40d is compatible with market leading programming languages including SLCS™, BPL-Z™ and BPL-E™. The printer is accompanied with comprehensive firmware and software options, including BIXOLON’s XPM™ web-based printer profile management and Simple Network Management Protocol (MIB file). Alongside compatibility with label design software including BIXOLON’s Label Artist-II™ and BarTender®.
Specifications
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.8 cm |
| Printing | |
| Print speed | 178 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.8 cm |
| Print technology | Direct thermal |
| Maximum print length | 1 m |
| Number of printable dots | 8 dot |
| Display | |
| Colour display | No |
| Display resolution | 200 x 100 pixels |
| Display | LCD |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Paper handling | |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 300 m |
| Media thickness | 0.06 - 0.2 mm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Maximum label width | 11.8 cm |
| Autocutter | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| RS-232 ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 300 m |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Character sets | 5 BPL-E, 16 BPL-Z, SLCS, Unicode |
| Design | |
|---|---|
| Colour display | No |
| Display resolution | 200 x 100 pixels |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Technical details | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 300 m |
| Maximum label width | 11.8 cm |
| Character sets | 5 BPL-E, 16 BPL-Z, SLCS, Unicode |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 194 mm |
| Depth | 248 mm |
| Height | 169 mm |
| Weight | 1.89 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Other features | |
| Character sets | 5 BPL-E, 16 BPL-Z, SLCS, Unicode |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Zebra ZQ310 Plus label printer Direct thermal 203 ...
Shop NowZebra ZD421 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowCitizen CL-S400DT label printer Direct thermal 203...
Shop NowTSC TX210 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowTSC TX210 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowZebra ZD411d label printer Direct thermal 300 x 30...
Shop NowZebra ZD411 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowZebra ZD411 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowZebra ZD411d label printer Direct thermal 300 x 30...
Shop NowZebra ZD411-HC label printer Direct thermal 300 x ...
Shop NowZebra ZD411-HC label printer Direct thermal 203 x ...
Shop NowZebra ZD611-HC label printer Direct thermal 203 x ...
Shop NowZebra ZQ31-A0E03RE-00 label printer Direct thermal...
Shop NowZebra ZQ310 Plus label printer Direct thermal 203 ...
Shop NowZebra ZQ32-A0W04TE-00 label printer Direct thermal...
Shop NowZebra ZQ320 Plus label printer Direct thermal 203 ...
Shop NowEpson TM-L100 (121) label printer Direct thermal 2...
Shop NowCitizen CL-H300SV label printer Direct thermal 203...
Shop NowZebra ZQ31-A0W13RE-00 label printer Direct thermal...
Shop NowHoneywell LNX3-1 label printer Direct thermal 203 ...
Shop NowHoneywell PC45D label printer Direct thermal 203 x...
Shop NowHoneywell PC45D020000200 label printer Thermal tra...
Shop NowTSC DH240T label printer Direct thermal 203 x 203 ...
Shop NowTSC TH240T label printer Direct thermal / Thermal ...
Shop NowTSC TH240 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowStar Micronics SM-T300i label printer Direct therm...
Shop NowEpson C31CJ52103 label printer Direct thermal 170 ...
Shop NowZebra ZD411 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowHoneywell PC42E-T label printer Direct thermal / T...
Shop NowStar Micronics mC-Label2 label printer Direct ther...
Shop NowBrother PT-E920BT label printer Thermal transfer 3...
Shop NowTSC TC310 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowZebra ZD230 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowCitizen CL-S521II label printer Direct thermal 203...
Shop NowCitizen CL-S631 label printer Direct thermal / The...
Shop NowTSC TC300 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowTSC TC200 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowTSC DA220 label printer Direct thermal 203 x 203 D...
Shop NowTSC TC210 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowBrother TD-4550DNWB label printer Direct thermal 3...
Shop NowBixolon XD5-40d label printer Direct thermal 203 x...
Shop NowZebra ZD230 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowZebra ZD230 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD230 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowZebra ZD420 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowTSC TE310 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowTSC TE300 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowStar Micronics TSP743U II label printer Direct the...
Shop NowZebra ZD230 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowDYMO Rhino 6000+ Industrial Label Maker | Computer...
Shop NowZebra ZD621 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowZebra ZD621 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD421 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD421D label printer Direct thermal 300 x 30...
Shop NowZebra ZD421D label printer Direct thermal 300 x 30...
Shop NowZebra ZQ320 Plus label printer Direct thermal 203 ...
Shop NowZebra ZD421T label printer Thermal transfer 300 x ...
Shop NowZebra ZD411 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD411 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD421 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowZebra ZD421 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowBrother TD-4420TN label printer Direct thermal / T...
Shop NowEpson TM-L90 (465) label printer Direct thermal 20...
Shop NowZebra ZD421 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD421 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowZebra ZD421 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bixolon XD5-40d label printer Direct t...
£345.26
£287.72
|
Recommended
Citizen CL-S400DT label printer Direct...
£362.09
£301.74
|
Bestseller
Star Micronics TSP743U II label printe...
£282.32
£235.27
|
Popular
Epson TM-L90 (465) label printer Direc...
£454.99
£379.16
|
TSC TE300 label printer Direct thermal...
£323.75
£269.79
|
Hot Product
TSC TE310 label printer Direct thermal...
£385.85
£321.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
XD5-40DOEWK/BEG
|
1000835
|
39442511
|
C31C412465
|
99-065A701-00LF00
|
99-065A901-00LF00
|
| Manufacturer |
Bixolon
|
Citizen
|
Star Micronics
|
Epson
|
TSC
|
TSC
|
| Colour |
N/A
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Print technology |
Direct thermal
|
Direct thermal
|
Direct thermal
|
Direct thermal
|
Direct thermal / thermal transfer
|
Direct thermal / thermal transfer
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|