Star Micronics TSP743U II label printer Direct thermal 406 x 203 DPI 250 mm/sec
£282.34
£235.28
TSP743U II - 203 dpi, 250 mm/s, Thermal Printer, USB, W/O PSU
More Information
| Print technology | Direct thermal |
|---|---|
| Colour | No |
| SKU | 39442511 |
| EAN | 4951319228059 |
| Manufacturer | Star Micronics |
| Availability | Y |
Description
Building on the industry success of the TSP700 from Star Micronics, with a print speed of 48 receipts per minute (250mm/sec), the TSP700II is the best single station printer you can expect. The TSP700II now features a double resolution mode to increase sharpness to any graphic! Eye catching graphics for company logos and/or coupons are a print away.
Its improved and sleeker design features a new top cover which extends to the edge of the printer making it more difficult for dust and liquids to penetrate and harm the printer. In addition to the extended cover, sound and vibration dampening channels within the printer help reduce printing noise and also add an extra layer of protection from moisture or dust when used in harsher environments.
Its improved and sleeker design features a new top cover which extends to the edge of the printer making it more difficult for dust and liquids to penetrate and harm the printer. In addition to the extended cover, sound and vibration dampening channels within the printer help reduce printing noise and also add an extra layer of protection from moisture or dust when used in harsher environments.
Specifications
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 406 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 8 cm |
| Printing | |
| Colour | No |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Maximum resolution | 406 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 8 cm |
| Print technology | Direct thermal |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Paper handling | |
| Supported paper width | 58, 80, 82.5 mm |
| Media thickness | 0.06-0.15 mm |
| Maximum roll diameter | 10 cm |
| Maximum label width | 8.25 cm |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Autocutter | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Built-in barcodes | Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, ITF, UPC-A, UPC-E |
| Certification | UL, C-UL, TüV, FCC, VCCI, EN55022, CE, Gost |
| Cutter | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Certification | UL, C-UL, TüV, FCC, VCCI, EN55022, CE, Gost |
| Power | |
| AC adapter output voltage | 24 V |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Built-in barcodes | Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, ITF, UPC-A, UPC-E |
| Maximum label width | 8.25 cm |
| Cutter | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Certificates | |
| Certification | UL, C-UL, TüV, FCC, VCCI, EN55022, CE, Gost |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 147 mm |
| Depth | 213 mm |
| Height | 148 mm |
| Weight | 1.75 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
TSC TC300 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowBrother QL-1110NWBC label printer Direct thermal 3...
Shop NowZebra ZQ310 Plus label printer Direct thermal 203 ...
Shop NowCitizen CL-H300SV label printer Direct thermal 203...
Shop NowHoneywell LNX3-1 label printer Direct thermal 203 ...
Shop NowIntermec PC23d label printer Direct thermal 203 x ...
Shop NowHoneywell PC45D label printer Direct thermal 203 x...
Shop NowEpson TM-L100 (121) label printer Direct thermal 2...
Shop NowStar Micronics TSP743II-24 label printer Thermal t...
Shop NowTSC DH220T label printer
Shop NowTSC TH220T label printer Direct thermal / Thermal ...
Shop NowTSC TH240 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowDYMO Rhino 6000+ Industrial Label Maker | Computer...
Shop NowBixolon XD5-40d label printer Direct thermal 203 x...
Shop NowCitizen CL-S521II label printer Direct thermal 203...
Shop NowTSC TC200 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowTSC TC210 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowZebra ZD230 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD230 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowBixolon SLP-DX220 label printer Direct thermal 203...
Shop NowBixolon XD5-40d label printer Direct thermal / The...
Shop NowTSC TE310 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowBixolon XD3-40 label printer Direct thermal / Ther...
Shop NowTSC TE300 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowCitizen CL-S400DT label printer Direct thermal 203...
Shop NowStar Micronics mC-Label2 label printer Direct ther...
Shop NowBrother PT-E920BT label printer Thermal transfer 3...
Shop NowZebra ZD421 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowZebra ZD411 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowCitizen CL-E300 label printer Direct thermal 203 x...
Shop NowZebra ZQ320 Plus label printer Direct thermal 203 ...
Shop NowZebra ZD421D label printer Direct thermal 300 x 30...
Shop NowZebra ZD230 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowDYMO RHINO 5200 Industrial Label Maker | Labelling...
Shop NowDYMO RHINO 5200 Industrial Label Maker | Labelling...
Shop NowTSC TE210 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowZebra ZD411 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD230 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD411 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD421 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Star Micronics TSP743U II label printe...
£282.34
£235.28
|
New
Star Micronics TSP743II-24 label print...
£251.21
£209.34
|
Popular
DYMO RHINO 5200 Industrial Label Maker...
£264.66
£220.55
|
Bestseller
DYMO RHINO 5200 Industrial Label Maker...
£238.38
£198.65
|
Recommended
Citizen CL-S400DT label printer Direct...
£360.04
£300.03
|
TSC TE300 label printer Direct thermal...
£361.75
£301.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
39442511
|
39442410
|
S0841400
|
S0841390
|
1000835
|
99-065A701-00LF00
|
| Manufacturer |
Star Micronics
|
Star Micronics
|
DYMO
|
DYMO
|
Citizen
|
TSC
|
| Colour |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Print technology |
Direct thermal
|
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Direct thermal
|
Direct thermal / thermal transfer
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|