Brother 3-in-1 Compact Wireless Inkjet Printer DCP-J1260W
£110.88
£92.40
Connected, stylish and compact. Print, scan and copy with ease. Comes with a free 3 month EcoPro subscription. Save on ink costs, with easy automatic ink delivery and warranty covered.
- Print up to 16 images per minute
- 5GHz Wi-Fi and USB
- Print directly from or scan to PC and mobile app
- 150 Sheet paper input tray
- Supplied with 200 page black and 200 page colour inks
- Maximum yield available - 500 page black and 500 page colour inks
More Information
| SKU | DCPJ1260WZU1 |
|---|---|
| EAN | 4977766838733 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| PDF URLs |
View PDF View PDF |
Description
Designed to fit perfectly into small spaces the compact DCP-J1260W inkjet printer provides straightforward functionality and excellent printing quality at an affordable price.Easily print, scan and copy from one device. Wireless connectivity allows everyone in your household to print easily from their laptop or mobile device via free Brother Mobile Connect app.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | No |
| Duplex printing mode | Manual |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Duplex printing | Yes |
| Number of print cartridges | 4 |
| Duplex functions | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Performance | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | No |
| Number of print cartridges | 4 |
| Duplex functions | |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Duplex printing mode | Manual |
| Copying | Colour copying |
| Product colour | Black |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Market positioning | Home & office |
| Internal memory | 128 MB |
| Sound pressure level (printing) | 55 dB |
| Print quality | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | No |
| Maximum resolution | 1200 x 6000 DPI |
| Duplex functions | |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Printing | |
| N-up printing | 16 |
| Watermark printing | Yes |
| Poster printing function | Yes |
| Booklet printing function | Yes |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 16 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 9 ipm |
| Maximum resolution | 1200 x 6000 DPI |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 9 ppm |
| Duplex printing mode | Manual |
| Borderless printing | Yes |
| Time to first page (colour, normal) | 9.2 s |
| Time to first page (black, normal) | 6.2 s |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 16 ppm |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Duplex printing | Yes |
| Copying | |
| N-in-1 copy function | Yes |
| Maximum copy resolution | 1200 x 1800 DPI |
| Time to first copy (colour, normal) | 28.5 s |
| Time to first copy (black, normal) | 13 s |
| N-in-1 copy function (N=) | 2 |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Copying | Colour copying |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Scanning | |
| Scanning | Colour scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scan to | E-mail, File, Image |
| Image formats supported | JPEG, TIFF |
| Document formats supported | |
| Input colour depth | 30 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Scan technology | CIS |
| Scan drivers | TWAIN, WIA |
| Output greyscale depth | 8 bit |
| Input greyscale depth | 10 bit |
| Fax | |
| Faxing | No |
| Storage | |
| Internal memory | 128 MB |
| Input & output capacity | |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 150 sheets |
| Total output capacity | 50 sheets |
| Print technology | |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Non-ISO print media sizes | Folio, Index card, Legal, Letter |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Paper tray media types | Envelopes, Glossy paper, Photo paper, Plain paper, Recycled paper |
| Paper tray media weight | 64 - 220 g/m² |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Network | |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Brother Mobile Connect, Mopria Print Service |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Supported network protocols (IPv6) | NDP, RA, mDNS, LLMNR Responder, DNS Resolver, LPR/LPD, Custom Raw Port/ Port9100, IPP, SNMPv1/v2c, TFTP server, Web Services (Print/Scan), SNTP Client, ICMPv6, HTTP Server |
| Supported network protocols (IPv4) | ARP, RARP, BOOTP, DHCP, APIPA(Auto IP), WINS/NetBIOS name resolution, DNS Resolver, mDNS, LLMNR responder, LPR/LPD, Custom Raw Port/ Port9100, IPP, SNMPv1/v2c, TFTP server, ICMP, Web Services (Print/Scan), SNTP Client, HTTP Server |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA2-TKIP, WPA3-SAE, WPS |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Technical details | |
| Scan drivers | TWAIN, WIA |
| Product colour | Black |
| Borderless printing | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Power consumption (copying) | 21 W |
| Duplex printing | Yes |
| Plastic packaging weight | 63 g |
| Paper packaging weight | 1.06 kg |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Market positioning | Home & office |
| Power | |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (ready) | 2.5 W |
| Power consumption (sleep) | 0.6 W |
| Power consumption (off) | 0.15 W |
| Power consumption (copying) | 21 W |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Other features | |
| Borderless printing | Yes |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Power consumption (copying) | 21 W |
| Duplex printing | Yes |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 390 mm |
| Depth | 343 mm |
| Height | 148.5 mm |
| Weight | 6.3 kg |
| Package width | 461 mm |
| Package depth | 218 mm |
| Package height | 461 mm |
| Package weight | 7.7 kg |
| Packaging data | |
| Included cartridge capacity (black) | 200 pages |
| Included cartridge capacity (CMY) | 200 pages |
| Package width | 461 mm |
| Package depth | 218 mm |
| Package height | 461 mm |
| Package weight | 7.7 kg |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Cables included | AC |
| Packaging content | |
| Included cartridge capacity (black) | 200 pages |
| Included cartridge capacity (CMY) | 200 pages |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Cables included | AC |
| User guide | Yes |
| Logistics data | |
| Export Control Classification Number (ECCN) | na |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HP ENVY 6520e Wireless All-in-One Color Printer, I...
Shop NowCanon PIXMA TS7650i A4 Colour MFP Inkjet
Shop NowCanon PIXMA TS7750i Inkjet A4 1200 x 1200 DPI Wi-F...
Shop NowHP LaserJet MFP M234d Printer
Shop NowHP LaserJet MFP M234sdn Printer
Shop NowEpson WorkForce WF-2930DWF Inkjet A4 5760 x 1440 D...
Shop NowHP LaserJet MFP M140w Printer
Shop NowCanon PIXMA TS8750 Inkjet A4 4800 x 1200 DPI Wi-Fi
Shop NowHP ENVY Inspire 7920e Wireless All-in-One Color Pr...
Shop NowHP OfficeJet Pro 9120b Wireless All-in-One Color P...
Shop NowHP OfficeJet Pro 8132e Wireless All-in-One Color P...
Shop NowHP LaserJet MFP M234dw Printer
Shop NowEpson WorkForce WF-2950DWF Inkjet A4 5760 x 1440 D...
Shop NowHP OfficeJet Pro 8122e Wireless All-in-One Color P...
Shop NowHP OfficeJet Pro 8125e Wireless All-in-One Color P...
Shop NowHP OfficeJet Pro 8135e Wireless All-in-One Color P...
Shop NowEpson Expression Premium XP-7100 Inkjet A4 5760 x ...
Shop NowCanon MAXIFY MB2150 Inkjet A4 600 x 1200 DPI 19 pp...
Shop NowEpson WorkForce Pro WF-3820DWF Inkjet A4 4800 x 24...
Shop NowBrother MFC-J4550DW multifunction printer Inkjet A...
Shop NowBrother DCPL1640WZU1 multifunction printer Laser A...
Shop NowBrother DCP-L2620DW Laser A4 1200 x 1200 DPI 32 pp...
Shop NowBrother MFC-J4350DW
Shop NowXerox B225 A4 34ppm Wireless Duplex Copy/Print/Sca...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Brother 3-in-1 Compact Wireless Inkjet...
£110.88
£92.40
|
Canon MAXIFY MB2150 Inkjet A4 600 x 12...
£130.30
£108.58
|
Bestseller
Epson Expression Premium XP-7100 Inkje...
£148.80
£124.00
|
Popular
Canon MAXIFY MB2750 Inkjet A4 600 x 12...
£152.03
£126.69
|
Hot Product
Epson WorkForce Pro WF-3820DWF Inkjet...
£126.48
£105.40
|
Recommended
HP LaserJet MFP M234dw Printer
£157.74
£131.45
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DCPJ1260WZU1
|
0959C008
|
C11CH03401
|
0958C008
|
C11CJ07403
|
6GW99F#B19
|
| Manufacturer |
Brother
|
Canon
|
Epson
|
Canon
|
Epson
|
HP
|
| Internal memory |
128MB to 256MB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
64MB to 128MB
|
| Maximum resolution |
N/A
|
600 x 1200 DPI
|
5760 x 1440 DPI
|
600 x 1200 DPI
|
N/A
|
600 x 600 DPI
|
| Print technology |
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Inkjet
|
Laser
|
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) |
16-20ppm
|
16-20ppm
|
20-35ppm
|
N/A
|
20-35ppm
|
20-35ppm
|
| Ethernet LAN |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Grey
|
| Duplex printing |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Wi-Fi |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Market positioning |
Home & Office
|
Home & Office
|
Home & Office
|
Home & Office
|
Home & Office
|
Home & Office
|
| Printing |
Colour printing
|
Colour printing
|
Colour printing
|
Colour printing
|
Colour printing
|
Mono printing
|
| Scanning |
Colour scanning
|
Colour scanning
|
Colour scanning
|
Colour scanning
|
Colour scanning
|
Colour scanning
|
| Copying |
Colour copying
|
Colour copying
|
Colour copying
|
Colour copying
|
N/A
|
Mono copying
|
| Faxing |
N
|
Colour faxing
|
N
|
Colour faxing
|
Colour faxing
|
N
|
| Maximum ISO A-series paper size |
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|
A4
|