SKU C11CK62401
EAN 8715946702551
Manufacturer Epson
Availability Y
Product Family WorkForce
Reasons To Buy
Save up to 70% on ink costs
Save up to 70% on ink costs
Subscribe and save with ReadyPrint Flex.
Flexible plans you can change
Flexible plans you can change
Free ink delivery, before you run out
Choose a plan
Choose a plan
That matches how much you print.
Description
Specifications
Features
Product colourBlack
ScanningColour scanning
FaxingColour faxing
Duplex printing modeAuto
CopyingColour copying
Print technologyInkjet
PrintingColour printing
Market positioningBusiness
Duplex printingYes
Number of print cartridges4
Maximum duty cycle3000 pages per month
Duplex functionsPrint
Printing coloursBlack, Cyan, Magenta, Yellow
Performance
ScanningColour scanning
FaxingColour faxing
Number of print cartridges4
Duplex functionsPrint
Duplex printing modeAuto
CopyingColour copying
Product colourBlack
Print technologyInkjet
PrintingColour printing
Market positioningBusiness
Print quality
Maximum resolution5760 x 1440 DPI
Input capacity
Auto document feeder (ADF) input capacity30 sheets
Display
Colour displayYes
Built-in displayYes
Printing
Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter)18 ppm
Borderless printingYes
Print speed (black, normal quality, A4/US Letter)33 ppm
Duplex printingYes
Print speed (ISO/IEC 24734) colour5 ppm
Print speed (ISO/IEC 24734) black10 ppm
Copying
Scanning
Optical scanning resolution1200 x 2400 DPI
Scanner typeADF scanner
Scan technologyCIS
Fax
Fax transmission speed3 sec/page
Modem speed33.6 Kbit/s
Fax memory100 pages
Speed diallingYes
Input & output capacity
Total number of input trays1
Total input capacity100 sheets
Auto document feeder (ADF)No
Print technology
Paper handling
Maximum ISO A-series paper sizeA4
ISO A-series sizes (A0...A9)A4, A5, A6
ISO B-series sizes (B0...B9)B5, B6
Envelopes sizes10, C6, DL
Photo paper sizes10x15,13x18 cm
Paper tray media typesEnvelopes, Photo paper, Plain paper
Paper tray media weight64 - 300 g/m²
Ports & interfaces
USB portYes
USB 2.0 ports quantity1
Network
Wi-Fi standards802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n)
Security algorithms64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA3-SAE
Wi-FiYes
Ethernet LANNo
Technical details
Speed diallingYes
Borderless printingYes
Power consumption (copying)12 W
Design
Colour displayYes
Built-in displayYes
Power
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power consumption (ready)4.6 W
Power consumption (sleep)0.7 W
Power consumption (off)0.2 W
System requirements
Software
Other features
Weight & dimensions
Width375 mm
Depth300 mm
Height218 mm