Brother PT-D610BTVP label printer Thermal transfer Wired & Wireless TZe Bluetooth
£78.55
£65.46
Thermal transfer, 24 mm, LCD, Desktop, USB, Bluetooth, 3.1 kg
More Information
| Print technology | Thermal transfer |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Colour | No |
| SKU | PTD610BTVPZU1 |
| EAN | 4977766820486 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
Description
Transform your office or business with a professional label printer from Brother.
From larger offices to shared workspaces and retail environments, the PT-D610BT offers a compact, easy to use label printer which prints clear, laminated labels in high resolution. With fast print speeds and an automatic cutter, the PT-D610BT is perfect for high-volume labelling jobs, including asset management, product information or inventory tracking labels.
Print durable labels up to 18mm in width using Brother’s genuine TZe tapes. Providing resistance to water, abrasion, chemicals and temperature extremes, you can be sure your labels will last over time.
Brother's free iPrint and Label app connects your Android or iOS phone or tablet to your label printer via Bluetooth 5.0 (MFi certified) so you can design, edit and print labels containing barcodes, logos and more from your mobile device. Or make professional-looking labels from your PC or Mac using the free P-touch Editor software via USB connection and complete batch labelling jobs from an MS Excel or Word document and with a laptop style keyboard and graphic display, you can instantly create labels on demand.
Includes AC adapter, tape cassette, carry case and USB cable.
From larger offices to shared workspaces and retail environments, the PT-D610BT offers a compact, easy to use label printer which prints clear, laminated labels in high resolution. With fast print speeds and an automatic cutter, the PT-D610BT is perfect for high-volume labelling jobs, including asset management, product information or inventory tracking labels.
Print durable labels up to 18mm in width using Brother’s genuine TZe tapes. Providing resistance to water, abrasion, chemicals and temperature extremes, you can be sure your labels will last over time.
Brother's free iPrint and Label app connects your Android or iOS phone or tablet to your label printer via Bluetooth 5.0 (MFi certified) so you can design, edit and print labels containing barcodes, logos and more from your mobile device. Or make professional-looking labels from your PC or Mac using the free P-touch Editor software via USB connection and complete batch labelling jobs from an MS Excel or Word document and with a laptop style keyboard and graphic display, you can instantly create labels on demand.
Includes AC adapter, tape cassette, carry case and USB cable.
Specifications
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum printing width | 2.4 cm |
| Printing | |
| Colour | No |
| Maximum printing width | 2.4 cm |
| Print technology | Thermal transfer |
| Display | |
| Colour display | Yes |
| Display | LCD |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Paper handling | |
| Autocutter | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Tape type | TZe |
| Design | |
|---|---|
| Colour display | Yes |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Number of batteries supported | 6 |
| Battery type | AA |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Auto power off | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Tape type | TZe |
| Battery | |
| Number of batteries supported | 6 |
| Battery type | AA |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 202 mm |
| Depth | 87 mm |
| Height | 199 mm |
| Weight | 1 kg |
| Package weight | 3.1 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 3.1 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, USB |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DYMO LabelManager 280 Label Maker | Rechargeable H...
Shop NowDYMO LabelManager Executive 640 CB Portable Label ...
Shop NowDYMO LabelManager Executive 640 CB Portable Label ...
Shop NowDYMO LabelManager 280 Rechargeable Handheld Label ...
Shop NowDYMO LabelWriter 550 Turbo Label Printer | Label M...
Shop NowDYMO LabelWriter 550 Label Printer | Label Maker w...
Shop NowBrother QL-700 label printer Direct thermal 300 x ...
Shop NowBrother QL-810WC label printer Direct thermal Colo...
Shop NowSeiko Instruments SLP650-EU label printer Thermal ...
Shop NowDYMO RHINO 4200 Industrial Label Maker | QWERTY Ke...
Shop NowBrother QL-820NWBC label printer Direct thermal Co...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Brother PT-D610BTVP label printer Ther...
£78.55
£65.46
|
Recommended
DYMO LabelManager 280 Label Maker | Re...
£76.86
£64.05
|
Popular
Brother PT-H500 label printer 180 x 18...
£80.59
£67.16
|
Brother QL-700 label printer Direct th...
£92.80
£77.33
|
Bestseller
DYMO RHINO 4200 Industrial Label Maker...
£141.18
£117.65
|
Hot Product
DYMO LabelManager 280 Rechargeable Han...
£86.99
£72.49
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PTD610BTVPZU1
|
S0968960
|
PTH500ZU1
|
QL700SZU1
|
1852992
|
2091152
|
| Manufacturer |
Brother
|
DYMO
|
Brother
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
| Colour |
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Print technology |
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
N/A
|
Direct thermal
|
N/A
|
Thermal transfer
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
N/A
|
Wired
|