Brother QL-700 label printer Direct thermal 300 x 600 DPI
£92.80
£77.33
QL-700 - 300x600dpi, 2.4", 3ft, 93lpm, USB
More Information
| Print technology | Direct thermal |
|---|---|
| Colour | No |
| SKU | QL700SZU1 |
| EAN | 8569456321852 |
| Manufacturer | Brother |
| Availability | Y |
Description
High-speed, Professional Label Printer
Professional, high-speed label printer helps you quickly tackle labeling tasks in your busy office.
Create cost-effective paper labels for file folders, envelopes, packages, and DVDs –even create banners and signs up to 3-ft long. The ultra-fast print speeds of up to 93 labels per minute‡ help save time on big projects. Whether you print 1 label or multiple labels at a time, the convenient, automatic cutter speeds your job along.
Use one of the two easy ways to create labels…Press the Editor Lite button to launch the intuitive, built-in Plug and Label software to quickly type and print labels without installing software‡. Or install the included P-touch Editor label design software to create more elaborate labels.
Plus, print postage and save trips to the Post Office. Print the exact postage you need, when you need it right from your desktop.
Professional, high-speed label printer helps you quickly tackle labeling tasks in your busy office.
Create cost-effective paper labels for file folders, envelopes, packages, and DVDs –even create banners and signs up to 3-ft long. The ultra-fast print speeds of up to 93 labels per minute‡ help save time on big projects. Whether you print 1 label or multiple labels at a time, the convenient, automatic cutter speeds your job along.
Use one of the two easy ways to create labels…Press the Editor Lite button to launch the intuitive, built-in Plug and Label software to quickly type and print labels without installing software‡. Or install the included P-touch Editor label design software to create more elaborate labels.
Plus, print postage and save trips to the Post Office. Print the exact postage you need, when you need it right from your desktop.
Specifications
| Print quality | |
|---|---|
| Vertical printing | Yes |
| Maximum resolution | 300 x 600 DPI |
| Maximum printing width | 5.84 cm |
| Printing | |
| Colour | No |
| Vertical printing | Yes |
| Printing colours | Black |
| Print speed | 93 lpm |
| Maximum resolution | 300 x 600 DPI |
| Maximum printing width | 5.84 cm |
| Print technology | Direct thermal |
| Network | |
| Ethernet LAN | No |
| Paper handling | |
| Maximum label length | 0.9 m |
| Autocutter durability | 300000 million cuts |
| Ports & interfaces | |
| Standard interfaces | USB |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | No |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, EAN128, EAN13, EAN8, MaxiCode, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Tape cutting | Automatic |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 127 x 221 x 152.4 mm |
| Width | 324 mm |
| Depth | 144 mm |
| Height | 345 mm |
| Weight | 1.59 kg |
| Package weight | 2.75 kg |
| Power | |
| Rechargeable | Yes |
| System requirements | |
| Compatibility | Windows & Mac |
| Mac compatibility | Yes |
| Compatible operating systems | Windows XP/Vista/7 Mac OS X 10.4.11 - 10.8.x |
| Technical details | |
| Tape size | 6.1 cm |
| Product colour | Grey |
| Label type | die-cut, continuous |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, EAN128, EAN13, EAN8, MaxiCode, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Tape cutting | Automatic |
| Maximum label length | 0.9 m |
| Country of origin | China |
| Software | |
| Bundled software | P-touch Editor 5.0 for Windows, P-touch Address Book 1.1 for Windows, P-touch Editor 5.0 for Mac, P-touch Update Software (Windows & Mac) |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.75 kg |
| Packaging content | |
| Bundled software | P-touch Editor 5.0 for Windows, P-touch Address Book 1.1 for Windows, P-touch Editor 5.0 for Mac, P-touch Update Software (Windows & Mac) |
| Batteries included | Yes |
| Other features | |
| Tape size | 6.1 cm |
| Label type | die-cut, continuous |
| Dimensions (WxDxH) | 127 x 221 x 152.4 mm |
| Country of origin | China |
| Compatibility | Windows & Mac |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DYMO LabelManager 280 Label Maker | Rechargeable H...
Shop NowDYMO LabelManager Executive 640 CB Portable Label ...
Shop NowDYMO LabelManager Executive 640 CB Portable Label ...
Shop NowDYMO LabelManager 280 Rechargeable Handheld Label ...
Shop NowDYMO LabelWriter 550 Turbo Label Printer | Label M...
Shop NowDYMO LabelWriter 550 Label Printer | Label Maker w...
Shop NowBrother PT-D610BTVP label printer Thermal transfer...
Shop NowBrother QL-810WC label printer Direct thermal Colo...
Shop NowSeiko Instruments SLP650-EU label printer Thermal ...
Shop NowDYMO RHINO 4200 Industrial Label Maker | QWERTY Ke...
Shop NowBrother QL-820NWBC label printer Direct thermal Co...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Brother QL-700 label printer Direct th...
£92.80
£77.33
|
DYMO LabelManager 280 Label Maker | Re...
£77.71
£64.76
|
Popular
Brother PT-H500 label printer 180 x 18...
£79.75
£66.46
|
Recommended
DYMO RHINO 4200 Industrial Label Maker...
£141.18
£117.65
|
Hot Product
DYMO LabelManager 280 Rechargeable Han...
£86.99
£72.49
|
Bestseller
DYMO LabelWriter 550 Turbo Label Print...
£150.20
£125.17
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
QL700SZU1
|
S0968960
|
PTH500ZU1
|
1852992
|
2091152
|
2112727
|
| Manufacturer |
Brother
|
DYMO
|
Brother
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
| Colour |
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Print technology |
Direct thermal
|
Thermal transfer
|
N/A
|
N/A
|
Thermal transfer
|
Direct thermal
|
| Connectivity technology |
N/A
|
N/A
|
Wired
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|