Brother QL-820NWBC label printer Direct thermal Colour 300 x 600 DPI 176 mm/sec Wired & Wireless Ethernet LAN DK Wi-Fi Bluetooth
£128.86
£107.38
Direct Thermal, 300 x 600dpi, 176 mm/s, WLAN, LAN, Bluetooth, USB
More Information
Specifications
| Print quality | |
|---|---|
| Vertical printing | Yes |
| Maximum resolution | 300 x 600 DPI |
| Maximum printing width | 6.2 cm |
| Maximum print height | 5.8 cm |
| Printing | |
| Minimum print length | 100 cm |
| Text alignment | Center, Left |
| Colour | Yes |
| Vertical printing | Yes |
| Printing colours | Black, Red |
| Print speed | 110 lpm |
| Print speed | 176 mm/sec |
| Maximum resolution | 300 x 600 DPI |
| Maximum printing width | 6.2 cm |
| Maximum print height | 5.8 cm |
| Print technology | Direct thermal |
| Display | |
| Backlight display | Yes |
| Display | LCD |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Memory | |
| Flash memory | 6 MB |
| Paper handling | |
| Maximum label width | 6.2 cm |
| Autocutter | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Tape type | DK |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Code-39 Library, Data Matrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Limited, GS1-128, ISBN-2, ISBN-5, ITF, ITF-25, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 5 |
| Security algorithms | EAP-FAST, EAP-MD5, EAP-TLS, EAP-TTLS, LEAP, PEAP, WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA2-TKIP |
| Flash memory | 6 MB |
| Page description languages | ESC P, Raster_P |
| Design | |
| Backlight display | Yes |
| Display | LCD |
| Product colour | Black, White |
| Built-in display | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Auto power off | Yes |
| Technical details | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Tape type | DK |
| Built-in barcodes | CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Code-39 Library, Data Matrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Limited, GS1-128, ISBN-2, ISBN-5, ITF, ITF-25, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Number of fonts | 5 |
| Maximum label width | 6.2 cm |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Security | |
| Security algorithms | EAP-FAST, EAP-MD5, EAP-TLS, EAP-TTLS, LEAP, PEAP, WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA2-TKIP |
| Software | |
| Bundled software | P-touch Editor 5, P-touch Editor Lite LAN, P-touch Address Book, BR Admin Light |
| Battery | |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| System requirements | |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 298 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 232 mm |
| Width | 125.3 mm |
| Depth | 234 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 1.12 kg |
| Package weight | 2.62 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 298 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 232 mm |
| Package weight | 2.62 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | USB |
| Bundled software | P-touch Editor 5, P-touch Editor Lite LAN, P-touch Address Book, BR Admin Light |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DYMO LabelManager Executive 640 CB Portable Label ...
Shop NowDYMO LabelManager Executive 640 CB Portable Label ...
Shop NowDYMO LabelWriter 5XL Label Printer | Automatic Lab...
Shop NowDYMO LabelWriter 550 Turbo Label Printer | Label M...
Shop NowBrother QL-810WC label printer Direct thermal Colo...
Shop NowBrother TD-2125N label printer Direct thermal 203 ...
Shop NowBixolon XD3-40d label printer Direct thermal 127 m...
Shop NowTSC DH220E label printer
Shop NowSeiko Instruments SLP650SE-EU label printer Therma...
Shop NowZebra ZQ220 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowHoneywell PC42E-T label printer Direct thermal / T...
Shop NowBrother VC-500W label printer ZINK (Zero-Ink) Colo...
Shop NowDYMO RHINO 4200 Industrial Label Maker | QWERTY Ke...
Shop NowZebra ZD220 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD220 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Brother QL-820NWBC label printer Direc...
£128.86
£107.38
|
DYMO RHINO 4200 Industrial Label Maker...
£141.18
£117.65
|
Bestseller
Zebra ZD220 label printer Direct therm...
£148.92
£124.10
|
Hot Product
Zebra ZD220 label printer Thermal tran...
£152.36
£126.97
|
Popular
TSC DA210 label printer Direct thermal...
£172.96
£144.13
|
Brother VC-500W label printer ZINK (Ze...
£190.88
£159.07
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
QL820NWBCZU1
|
1852992
|
ZD22042-D0EG00EZ
|
ZD22042-T0EG00EZ
|
99-158A001-0002
|
VC500WCRZU1
|
| Manufacturer |
Brother
|
DYMO
|
Zebra
|
Zebra
|
TSC
|
Brother
|
| Colour |
Y
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Print technology |
Direct thermal
|
N/A
|
Direct thermal
|
Thermal transfer
|
Direct thermal
|
ZINK (Zero-Ink)
|
| Connectivity technology |
Wired & Wireless
|
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired & Wireless
|