Cables Direct UK Mains Black 1.8 m C5 coupler BS 1363
£2.93
£2.44
UK Mains to C5 Mains Lead (Clover Leaf)
More Information
| SKU | RB-290AB1 |
|---|---|
| EAN | 5055781217708 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
Description
The C5 to UK mains cable, more commonly know as a clover leaf lead is used for powering some laptops, mobile projectors and also can be found on the Apple iMAC G4 desktop computer and other home electrical appliances. The PVC connectors are moulded to provide a high quality cable which is perfect for home or office use.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Chrome |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | BS 1363 |
| Connector 1 | C5 coupler |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Overload protection | Yes |
| Magnetically shielded | No |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector contacts plating | Chrome |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | BS 1363 |
| Connector 1 | C5 coupler |
| Compatibility | H05VV-F |
| Cable length | 1.8 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current | 5 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Overload protection | Yes |
| Magnetically shielded | No |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Compatibility | H05VV-F |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct RB-500W power cable Black 2 m C5 cou...
Shop Nowconnektgear 5m Mains Extension Power Cable C14 Plu...
Shop NowLogiLink 1.5m, CEE 7/16 Black CEE7/16
Shop NowLogiLink 1m, 2xCEE 7/16 White CEE7/16
Shop NowLogiLink 2m, IEC 60320-C8/IEC 60320-C7 White C7 co...
Shop NowLogiLink 2m, CEE 7-7/C13 Black CEE7/7 C13 coupler
Shop NowLogiLink 2m, 2xCEE 7/16 White CEE7/16
Shop NowLindy 1m UK 3 Pin Plug To IEC C7 Mains Power Cable...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, UK 3-pin plug to...
Shop Nowconnektgear 3m Mains Extension Hot Rated Power Cab...
Shop Nowconnektgear 1m Mains Extension Hot Rated Power Cab...
Shop NowLogiLink 1.5m, CEE 7/7 White CEE7/7
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowDigitus German Power Cord connection cable
Shop NowDigitus German Power Cord connection cable
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowDigitus European power cord connection cable
Shop NowLogiLink CP145 power cable Black 3 m CEE7/16 C7 co...
Shop NowLogiLink CP092W power cable White 1.8 m Power plug...
Shop NowStarTech.com 1m (3ft) Computer Power Cord, 18AWG, ...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, UK 3-pin plug to...
Shop NowLogiLink 2m, 2xCEE 7/16 Black CEE7/16
Shop NowLindy 0.5m UK 3 Pin Plug to Right Angled IEC C7 ma...
Shop NowLindy 1m UK 3 Pin Plug to Right Angled IEC C13 Mai...
Shop Nowconnektgear 2m UK Mains Power Cable UK Plug to C5 ...
Shop Nowconnektgear 2.5m UK Mains Power Splitter Cable UK ...
Shop Nowconnektgear 3m UK Mains Power Cable UK Plug to C13...
Shop NowManhattan Power Cord/Cable, C14 Male to C13 Female...
Shop NowCables Direct Type G/C5 1.8m Black Power plug type...
Shop NowLogiLink CP092 power cable Black 1.8 m Power plug ...
Shop NowLogiLink Swiss-IEC - C13, 1.8m Black C13 coupler
Shop NowStarTech.com USB to 5.5mm Power Cable - Type N Bar...
Shop NowStarTech.com 1m (3ft) Laptop Power Cord, EU Plug t...
Shop NowCables Direct RB-301 power cable Black 1.8 m C13 c...
Shop Nowconnektgear 1.8m UK Mains Power Cable UK Plug to C...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin (CEE ...
Shop NowStarTech.com USB to 3.4mm Power Cable - Type H Bar...
Shop NowMotorola Charge-Only Cable Black
Shop NowLogiLink 2m, IEC 60320-C8/IEC 60320-C7 Black C7 co...
Shop NowLindy 0.7m UK 3 Pin Plug to IEC C13 mains power Ca...
Shop NowLindy 2m Schuko angled to C13 Mains Cable
Shop NowCables Direct RB-291W power cable Black 2 m C13 co...
Shop NowLindy 1m IEC Extension Cable, Black
Shop NowStarTech.com 3ft (1m) UK Laptop Power Cable, BS 13...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin plug ...
Shop NowLindy 2m UK 3 Pin Plug To IEC C7 Mains Power Cable...
Shop NowLindy 1m IEC C14 to IEC C7 (Figure 8) Power Cable
Shop NowLindy 1m UK 3 Pin to C5 Mains Cable, lead free
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, UK 3-pin plug to...
Shop NowEpson AC Cable, EURO cable
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Cables Direct UK Mains Black 1.8 m C5...
£2.93
£2.44
|
connektgear 5m Mains Extension Power C...
£17.36
£14.47
|
Recommended
connektgear 1.8m UK Mains Power Cable...
£16.02
£13.35
|
Popular
connektgear 2m UK Mains Power Cable UK...
£2.53
£2.11
|
connektgear 2.5m UK Mains Power Splitt...
£17.17
£14.31
|
Hot Product
connektgear 3m UK Mains Power Cable UK...
£17.16
£14.30
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RB-290AB1
|
27-0126
|
27-0110B
|
27-0114B
|
27-0115B
|
COPPL0013
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|