Digitus Power Cord connection cable
£2.99
£2.49
Power Cord, CEE 7/7 (Typ-F) 90ø angled - C13 M/F, 0,75m, H05VV-F3G 0.75qmm, black
More Information
| SKU | AK-440109-008-S |
|---|---|
| EAN | 4016032322757 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Description
Corresponds to the German guidelines
This Power Cord connection cable is used for the connection of a PC or monitor to the indoor power supply system (outlet).
This Power Cord connection cable is used for the connection of a PC or monitor to the indoor power supply system (outlet).
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | IEC C13 |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 0.75 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable type | H05VV-F3G |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | IEC C13 |
| Connector 1 | C13 coupler |
| Cable length | 0.75 m |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Connector 1 standard | CEE 7/7 |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| Product colour | Black |
| Package type | Polybag |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Package volume | 825 cm³ |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package weight | 210 g |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Package volume | 825 cm³ |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 25 mm |
| Package weight | 210 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| UK Trade Tariff code | 85444290 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HPE Aruba Networking PC-AC-UK 250V/10A 1.8m C13 to...
Shop NowDigitus Power Cord extension
Shop NowCables Direct 1.8m Euro Mains Lead - IEC (C13) Bla...
Shop NowCables Direct RB-500W power cable Black 2 m C5 cou...
Shop NowLogiLink 1m, 2xCEE 7/16 White CEE7/16
Shop NowLogiLink 2m, IEC 60320-C8/IEC 60320-C7 White C7 co...
Shop NowLogiLink 2m, CEE 7-7/C13 Black CEE7/7 C13 coupler
Shop NowLogiLink 2m, 2xCEE 7/16 White CEE7/16
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, UK 3-pin plug to...
Shop Nowconnektgear 3m UK Mains Power Cable - UK Plug to C...
Shop Nowconnektgear 3m Mains Extension Hot Rated Power Cab...
Shop Nowconnektgear 1m Mains Extension Hot Rated Power Cab...
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power Cable, BS 13...
Shop NowDigitus German Power Cord connection cable
Shop NowDigitus German Power Cord connection cable
Shop NowDigitus European power cord connection cable
Shop NowLogiLink CP145 power cable Black 3 m CEE7/16 C7 co...
Shop NowLogiLink CP151 power cable Black 1 m CEE7/7 IEC C1...
Shop NowLogiLink CP092W power cable White 1.8 m Power plug...
Shop NowStarTech.com 1m (3ft) Computer Power Cord, 18AWG, ...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, UK 3-pin plug to...
Shop NowLogiLink 2m, 2xCEE 7/16 Black CEE7/16
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin (CEE ...
Shop NowManhattan Power Cord/Cable, C14 Male to C13 Female...
Shop NowStarTech.com USB to 5.5mm Power Cable - Type N Bar...
Shop NowCables Direct C14 - C15 1.8m Black C14 coupler C15...
Shop NowCables Direct Type G/C5 1.8m Black Power plug type...
Shop NowLogiLink CP091 power cable Black 1.8 m C14 coupler...
Shop NowLogiLink NEMA5-15P - IEC 60320-1 (C13), 1.8m Black...
Shop NowLogiLink CP093 power cable Black 1.8 m C5 coupler ...
Shop NowLogiLink CP090 power cable Black 1.8 m
Shop NowLogiLink CP092 power cable Black 1.8 m Power plug ...
Shop NowLogiLink Swiss-IEC - C13, 1.8m Black C13 coupler
Shop NowLindy 0.5m UK 3 Pin Plug to Right Angled IEC C7 ma...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin (CEE ...
Shop NowStarTech.com USB to 3.4mm Power Cable - Type H Bar...
Shop NowStarTech.com 1m (3ft) Laptop Power Cord, EU Schuko...
Shop NowMotorola Charge-Only Cable Black
Shop NowLindy 1m UK 3 Pin Plug To IEC C7 Mains Power Cable...
Shop NowLindy 0.7m UK 3 Pin Plug to IEC C13 mains power Ca...
Shop NowLogiLink 2m, IEC 60320-C8/IEC 60320-C7 Black C7 co...
Shop NowLindy 1m IEC C14 to IEC C7 (Figure 8) Power Cable
Shop NowLogiLink 1.5m, CEE 7/7 White CEE7/7
Shop NowLindy 2m Schuko angled to C13 Mains Cable
Shop NowLindy 1m IEC Splitter Cable IEC C14 to 2 x IEC C13
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, UK 3-pin plug to...
Shop NowLindy 1m IEC C13 Extension Cable, Blue
Shop NowStarTech.com 3ft (1m) UK Laptop Power Cable, BS 13...
Shop NowCables Direct UK Mains Black 1.8 m C5 coupler BS 1...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin plug ...
Shop NowLindy 2m IEC Extension Cable, Red
Shop NowLindy 1m UK 3 Pin to C5 Mains Cable, lead free
Shop NowEpson AC Cable, EURO cable
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Digitus Power Cord connection cable
£2.99
£2.49
|
Bestseller
Epson AC Cable, EURO cable
£2.77
£2.31
|
StarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power...
£4.45
£3.71
|
Recommended
Manhattan Power Cord/Cable, C14 Male t...
£3.28
£2.73
|
Popular
Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro...
£3.28
£2.73
|
Hot Product
Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro...
£3.28
£2.73
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AK-440109-008-S
|
2119140
|
PXTNB2SUK6
|
301152
|
371131
|
300148
|
| Manufacturer |
Digitus
|
Epson
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
Manhattan
|
Manhattan
|