Canon LS-122TS calculator Desktop Display Grey
£11.65
£9.71
12-digit LCD, Tax Calculation, Cost-sell Margin, Memory Keys
- 12 Digit Functions
- Upright Angled Display
- Tax Calculation
- Metal Faceplate
- Cost-sell Margin
- Sign Change
- Memory Keys
- Solar & Battery Powered
More Information
| Type | Display calculator |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Digits | 12 digits |
| Form factor | Desktop |
| SKU | 2470C002 |
| EAN | 4549292104653 |
| Manufacturer | Canon |
| Availability | Y |
Description
The LS-122TS features a 12-digit LCD display with functions such as tax calculations, cost-sell margin and constant calculation. The LS-122TS is solar and battery powered. It also includes a replaceable battery for added convenience.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Cover | No |
| Control type | Buttons |
| Form factor | Desktop |
| Housing material | Metal |
| Product colour | Grey |
| Type | Display |
| Technical details | |
| Control type | Buttons |
| Form factor | Desktop |
| Tax calculation | Yes |
| Profit calculation | Yes |
| Housing material | Metal |
| Product colour | Grey |
| Type | Display |
| Harmonized System (HS) code | 84701000 |
| Performance | |
| Tax calculation | Yes |
| Profit calculation | Yes |
| Ergonomics | |
| Control type | Buttons |
| Display | |
|---|---|
| Display type | LCD |
| Digits | 12 digits |
| Power | |
| Auto power off after | 7 min |
| Auto power off | Yes |
| Battery type | LR44 |
| Power source | Battery/Solar |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery technology | Alkaline |
| Weight & dimensions | |
| Width | 106 mm |
| Weight | 113 g |
| Depth | 149 mm |
| Height | 24 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84701000 |
| Other features | |
| Housing material | Metal |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Aurora DT920P calculator Desktop Display Black
Shop NowAurora DT940C calculator Desktop Basic Black
Shop NowAurora AX-582PK calculator Pocket Scientific Pink
Shop NowAurora AX-582BL calculator Pocket Scientific Black
Shop NowAurora EC404 calculator Pocket Basic Black
Shop NowAurora DT303 calculator Desktop Basic Silver
Shop NowAurora HC106 calculator Pocket Basic Blue
Shop NowAurora EC505 calculator Desktop Black
Shop NowAurora DT661 calculator Desktop Silver
Shop NowCasio HS-8VA calculator Pocket Basic Grey, White
Shop NowAurora EC707 calculator Desktop Black
Shop NowAurora DT210 calculator Desktop Basic Grey
Shop NowAurora EC101 calculator Pocket Basic Black
Shop NowAurora HC133 calculator Pocket Basic White
Shop NowCanon TS-1200TSC calculator Desktop Basic Metallic
Shop NowAurora AX-501 calculator Pocket Scientific Black
Shop NowAurora DB453B calculator Desktop Financial Grey
Shop NowCasio MX-12B-WE calculator
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Canon LS-122TS calculator Desktop Disp...
£11.65
£9.71
|
New
Aurora DT920P calculator Desktop Displ...
£16.27
£13.56
|
Hot Product
Aurora DT930P calculator Desktop Displ...
£17.08
£14.23
|
Aurora EC707 calculator Desktop Black
£16.93
£14.11
|
Recommended
Aurora DT661 calculator Desktop Silver
£16.54
£13.78
|
Bestseller
Aurora HC133 calculator Pocket Basic W...
£11.87
£9.89
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2470C002
|
DT920P
|
DT930P
|
EC707
|
DT661
|
HC133
|
| Manufacturer |
Canon
|
Aurora
|
Aurora
|
Aurora
|
Aurora
|
Aurora
|
| Type |
Display calculator
|
Display calculator
|
Display calculator
|
N/A
|
N/A
|
Basic calculator
|
| Form factor |
Desktop
|
Desktop
|
Desktop
|
Desktop
|
Desktop
|
Pocket
|
| Product colour |
Grey
|
Black
|
Black
|
Black
|
Silver
|
White
|
| Digits |
10 to 12
|
10 to 12
|
10 to 12
|
10 to 12
|
10 to 12
|
up to 8
|