Bixolon XD5-40d label printer Direct thermal 203 x 203 DPI 178 mm/sec Wired Ethernet LAN
£281.89
£234.91
Direct thermal, 203 dpi, 178 mm/s, 64 MB RAM, 128 MB FlashROM, 8 dots/mm, display, EPL, ZPLII, USB, USB Host, RS232, Ethernet, black
More Information
| Print technology | Direct thermal |
|---|---|
| Connectivity technology | Wired |
| SKU | XD5-40DOEK |
| Manufacturer | Bixolon |
| Availability | Y |
Description
Robust and highly featured
The XD5-40d is a 4-inch (118mm) mid-level Direct Thermal Desktop Barcode and Label Printer featuring a compact, clamshell design and comprehensive software features which is ideal for labelling applications within the Manufacturing, Transport and Logistics, Retail and Healthcare industries. Available as XD5-40d (203dpi) and XD5-43d (300dpi) resolution options, the XD5-40d’s standard model (XD5-40d) offers quick data processing and print speeds of up to 7 ips (178mm/sec), with enhanced memory space of up to 256MB SDRAM and 256MB Flash.
Accompanied with a field installable Peeler, Auto Cutter and an external paper supply, the label printer offers an optional visual LCD display, adjustable paper guide plus holder and space for a media roll diameter of up to 127mm. Complemented by its Smart Media Detection™ for the automatic media detection of Gap, Black Mark, Continuous or Notch media formats, all back with a 2-year warranty as standard.
Supporting multiple connectivity options, the XD5-40d comes with dual USB2.0 and USB Host as standard, plus optional, Dual-WLAN, Dual-Bluetooth, Serial or Ethernet. With the USB host port allowing the duplication of existing printer settings and data to another estate printers through its Twin Function™. The XD5-40d is compatible with market leading programming languages including SLCS™, BPL-Z™ and BPL-E™. The printer is accompanied with comprehensive firmware and software options, including BIXOLON’s XPM™ web-based printer profile management and Simple Network Management Protocol (MIB file). Alongside compatibility with label design software including BIXOLON’s Label Artist-II™ and BarTender®.
The XD5-40d is a 4-inch (118mm) mid-level Direct Thermal Desktop Barcode and Label Printer featuring a compact, clamshell design and comprehensive software features which is ideal for labelling applications within the Manufacturing, Transport and Logistics, Retail and Healthcare industries. Available as XD5-40d (203dpi) and XD5-43d (300dpi) resolution options, the XD5-40d’s standard model (XD5-40d) offers quick data processing and print speeds of up to 7 ips (178mm/sec), with enhanced memory space of up to 256MB SDRAM and 256MB Flash.
Accompanied with a field installable Peeler, Auto Cutter and an external paper supply, the label printer offers an optional visual LCD display, adjustable paper guide plus holder and space for a media roll diameter of up to 127mm. Complemented by its Smart Media Detection™ for the automatic media detection of Gap, Black Mark, Continuous or Notch media formats, all back with a 2-year warranty as standard.
Supporting multiple connectivity options, the XD5-40d comes with dual USB2.0 and USB Host as standard, plus optional, Dual-WLAN, Dual-Bluetooth, Serial or Ethernet. With the USB host port allowing the duplication of existing printer settings and data to another estate printers through its Twin Function™. The XD5-40d is compatible with market leading programming languages including SLCS™, BPL-Z™ and BPL-E™. The printer is accompanied with comprehensive firmware and software options, including BIXOLON’s XPM™ web-based printer profile management and Simple Network Management Protocol (MIB file). Alongside compatibility with label design software including BIXOLON’s Label Artist-II™ and BarTender®.
Specifications
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.8 cm |
| Printing | |
| Print speed | 178 mm/sec |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Maximum printing width | 10.8 cm |
| Print technology | Direct thermal |
| Maximum print length | 1 m |
| Number of printable dots | 8 dot |
| Display | |
| Colour display | No |
| Display resolution | 200 x 100 pixels |
| Display | LCD |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Memory | |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Paper handling | |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 300 m |
| Media thickness | 0.06 - 0.2 mm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Maximum label width | 11.8 cm |
| Autocutter | Yes |
| Ports & interfaces | |
| RS-232 ports | 1 |
| Connectivity technology | Wired |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Performance | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Codablock, Code 11, Code 39, Code 49, Code 93, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, Logmars, MSI, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, Plessey, QR Code, TLC39 |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 300 m |
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| Character sets | 5 BPL-E, 16 BPL-Z, SLCS, Unicode |
| Design | |
|---|---|
| Colour display | No |
| Display resolution | 200 x 100 pixels |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Built-in display | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Technical details | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black |
| Built-in barcodes | 1D, 2D, AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Codablock, Code 11, Code 39, Code 49, Code 93, Code-128 Codabar Library, Data Matrix, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, Logmars, MSI, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, Plessey, QR Code, TLC39 |
| Ribbon width | 11 cm |
| Ribbon length | 300 m |
| Maximum label width | 11.8 cm |
| Character sets | 5 BPL-E, 16 BPL-Z, SLCS, Unicode |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 194 mm |
| Depth | 248 mm |
| Height | 169 mm |
| Weight | 1.89 kg |
| Packaging content | |
| Cables included | USB |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Other features | |
| Character sets | 5 BPL-E, 16 BPL-Z, SLCS, Unicode |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
TSC TC200 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowZebra ZQ310 Plus label printer Direct thermal 203 ...
Shop NowBrother QL-1110NWBC label printer Direct thermal 3...
Shop NowCitizen CL-H300SV label printer Direct thermal 203...
Shop NowHoneywell LNX3-1 label printer Direct thermal 203 ...
Shop NowIntermec PC23d label printer Direct thermal 203 x ...
Shop NowEpson TM-L100 (121) label printer Direct thermal 2...
Shop NowStar Micronics TSP743II-24 label printer Thermal t...
Shop NowHoneywell PC45D label printer Direct thermal 203 x...
Shop NowTSC DH220T label printer
Shop NowTSC TH220T label printer Direct thermal / Thermal ...
Shop NowDYMO Rhino 6000+ Industrial Label Maker | Computer...
Shop NowCitizen CL-S521II label printer Direct thermal 203...
Shop NowTSC TC300 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowTSC TC210 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowZebra ZD230 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD230 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowTSC TH240 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowBixolon SLP-DX220 label printer Direct thermal 203...
Shop NowTSC TE310 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowBixolon XD5-40d label printer Direct thermal / The...
Shop NowBixolon XD3-40 label printer Direct thermal / Ther...
Shop NowTSC TE300 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowCitizen CL-S400DT label printer Direct thermal 203...
Shop NowStar Micronics mC-Label2 label printer Direct ther...
Shop NowBrother PT-E920BT label printer Thermal transfer 3...
Shop NowZebra ZD421 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowZebra ZD411 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowCitizen CL-E300 label printer Direct thermal 203 x...
Shop NowStar Micronics TSP743U II label printer Direct the...
Shop NowZebra ZQ320 Plus label printer Direct thermal 203 ...
Shop NowZebra ZD421D label printer Direct thermal 300 x 30...
Shop NowZebra ZD230 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowDYMO RHINO 5200 Industrial Label Maker | Labelling...
Shop NowDYMO RHINO 5200 Industrial Label Maker | Labelling...
Shop NowTSC TE210 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowZebra ZD411 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD230 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD411 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD421 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bixolon XD5-40d label printer Direct t...
£281.89
£234.91
|
New
Star Micronics TSP743II-24 label print...
£251.21
£209.34
|
Popular
DYMO RHINO 5200 Industrial Label Maker...
£264.66
£220.55
|
Bestseller
DYMO RHINO 5200 Industrial Label Maker...
£238.38
£198.65
|
Recommended
Citizen CL-S400DT label printer Direct...
£360.04
£300.03
|
Hot Product
Star Micronics TSP743U II label printe...
£282.34
£235.28
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
XD5-40DOEK
|
39442410
|
S0841400
|
S0841390
|
1000835
|
39442511
|
| Manufacturer |
Bixolon
|
Star Micronics
|
DYMO
|
DYMO
|
Citizen
|
Star Micronics
|
| Colour |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Print technology |
Direct thermal
|
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Direct thermal
|
Direct thermal
|
| Connectivity technology |
Wired
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|