Star Micronics TSP743II-24 label printer Thermal transfer 250 mm/sec
£252.53
£210.44
Thermal, 80mm Wide Paper, 24VDC (Requires PS60 PSU), Cutter, No Interface, Charcoal Grey Case
More Information
| Print technology | Thermal transfer |
|---|---|
| Colour | No |
| SKU | 39442410 |
| EAN | 4951319228110 |
| Manufacturer | Star Micronics |
| Availability | Y |
Description
- Fast receipt printer capable of producing barcodes, labels and tickets at at 250mm/second
- “Drop-In & Print” easy paper loading
- Black mark sensor for fixed length labels and tickets
- 60,000,000 lines CRT reliability and compatible with most operating platforms
- Full or partial cut autocutter (centre)
- Ergonomic splash resistant design with easy clean case and splash proof cover available
- Double Density (406x 203dpi) print resolution for high quality graphics and barcodes.
- Advanced Configuration Utility with the ability to configure graphics or coupons without expensive software changes or complicated set up procedures.
- “Drop-In & Print” easy paper loading
- Black mark sensor for fixed length labels and tickets
- 60,000,000 lines CRT reliability and compatible with most operating platforms
- Full or partial cut autocutter (centre)
- Ergonomic splash resistant design with easy clean case and splash proof cover available
- Double Density (406x 203dpi) print resolution for high quality graphics and barcodes.
- Advanced Configuration Utility with the ability to configure graphics or coupons without expensive software changes or complicated set up procedures.
Specifications
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum printing width | 8.25 cm |
| Printing | |
| Colour | No |
| Print speed | 250 mm/sec |
| Maximum printing width | 8.25 cm |
| Print technology | Thermal transfer |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Ports & interfaces | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Performance | |
| Certification | UL, C-UL, TÜV, FCC, VCCI, EN55022, CE, Gost |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Certification | UL, C-UL, TÜV, FCC, VCCI, EN55022, CE, Gost |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Certificates | |
| Certification | UL, C-UL, TÜV, FCC, VCCI, EN55022, CE, Gost |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 147 mm |
| Depth | 213 mm |
| Height | 148 mm |
| Weight | 1.75 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
DYMO LabelManager 420P High Performance Rechargeab...
Shop NowDYMO LabelManager Label Manager 500TS Touch Screen...
Shop NowBixolon SLP-DX220 label printer Direct thermal 203...
Shop NowStar Micronics SK1-311SF4-Q-M-SP label printer Dir...
Shop NowZebra ZQ310 Plus label printer Direct thermal 203 ...
Shop NowBrother QL-1110NWBC label printer Direct thermal 3...
Shop NowCitizen CL-H300SV label printer Direct thermal 203...
Shop NowHoneywell LNX3-1 label printer Direct thermal 203 ...
Shop NowHoneywell PC45D label printer Direct thermal 203 x...
Shop NowTSC DH220T label printer
Shop NowTSC TH220T label printer Direct thermal / Thermal ...
Shop NowBixolon SLP-DX220 label printer Direct thermal 203...
Shop NowDYMO Rhino 6000+ Industrial Label Maker | Computer...
Shop NowBixolon XD5-40d label printer Direct thermal / The...
Shop NowBixolon XD3-40 label printer Direct thermal / Ther...
Shop NowBixolon XD3-40d label printer Direct thermal 127 m...
Shop NowBrother PTE560BTVPQL1 label printer Thermal transf...
Shop NowStar Micronics mC-Label2 label printer Direct ther...
Shop NowBrother PT-E920BT label printer Thermal transfer 3...
Shop NowBixolon XD5-40d label printer Direct thermal 203 x...
Shop NowCitizen CL-S400DT label printer Direct thermal 203...
Shop NowCitizen CL-S521II label printer Direct thermal 203...
Shop NowTSC TC200 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowTSC TC210 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowZebra ZD230 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowZebra ZD230 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD230 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowTSC TE300 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowStar Micronics TSP743U II label printer Direct the...
Shop NowTSC DA220 label printer Direct thermal 203 x 203 D...
Shop NowCitizen CL-E300 label printer Direct thermal 203 x...
Shop NowDYMO RHINO 5200 Industrial Label Maker | Labelling...
Shop NowDYMO RHINO 5200 Industrial Label Maker | Labelling...
Shop NowZebra ZD230 label printer Thermal transfer 203 x 2...
Shop NowTSC TE210 label printer Direct thermal / Thermal t...
Shop NowZebra ZD230 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD411 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowZebra ZD421 label printer Direct thermal 203 x 203...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Star Micronics TSP743II-24 label print...
£252.53
£210.44
|
Popular
DYMO RHINO 5200 Industrial Label Maker...
£264.66
£220.55
|
Hot Product
DYMO RHINO 5200 Industrial Label Maker...
£238.38
£198.65
|
Bestseller
DYMO LabelManager Label Manager 500TS...
£207.18
£172.65
|
Citizen CL-S400DT label printer Direct...
£360.04
£300.03
|
Recommended
DYMO LabelManager 420P High Performanc...
£202.03
£168.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
39442410
|
S0841400
|
S0841390
|
S0946420
|
1000835
|
S0915480
|
| Manufacturer |
Star Micronics
|
DYMO
|
DYMO
|
DYMO
|
Citizen
|
DYMO
|
| Colour |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Print technology |
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Thermal transfer
|
Direct thermal
|
N/A
|