Logitech C505e
£50.78
£42.32
C505e
- HD 720p widescreen video – Step up from built-in laptop optics with a webcam that delivers crisp, smooth and colourful video quality with widescreen HD 720p/30 fps resolution, 60° diagonal field of view and fixed focus.
- Clear, natural audio – The single, omnidirectional mic features noise-reduction technology and is engineered to support clear, natural conversation up to 3 metres away, even in busy environments like open workspaces and classrooms.
- Two-metre (7 ft) cable – C505e offers a range of versatile mounting possibilities with its extra-long USB-A cable and universal clip. Position it securely on a laptop, external screen or elsewhere up to 2 m away.
More Information
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| SKU | 960-001372 |
| EAN | 0097855163806 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
Description
Step up from built-in laptop optics with a business webcam that delivers crisp, smooth and colorful widescreen HD 720p video at a budget-friendly price point.
C505e provides a 60° diagonal field of view, fixed focus and auto light correction that adjusts to the illumination of any meeting space.
The single omnidirectional mic features noise-reduction technology and is engineered to support clear, natural conversation up to 3 meters away, even in busy environments like open workspaces and classrooms.
With its extra-long USB-A cable and universal clip, C505e provides versatile mounting options. Go traditional and position it securely on a laptop or external screen—or get creative and mount it on a shelf or fixture up to 7 ft/2 m away from your computer.
C505e works with all popular video calling applications, including Microsoft® Teams, Skype™ for Business, Google Voice and Meet, Zoom® and others to ensure compatibility and seamless integration in the workplace.
C505e provides a 60° diagonal field of view, fixed focus and auto light correction that adjusts to the illumination of any meeting space.
The single omnidirectional mic features noise-reduction technology and is engineered to support clear, natural conversation up to 3 meters away, even in busy environments like open workspaces and classrooms.
With its extra-long USB-A cable and universal clip, C505e provides versatile mounting options. Go traditional and position it securely on a laptop or external screen—or get creative and mount it on a shelf or fixture up to 7 ft/2 m away from your computer.
C505e works with all popular video calling applications, including Microsoft® Teams, Skype™ for Business, Google Voice and Meet, Zoom® and others to ensure compatibility and seamless integration in the workplace.
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Supported video modes | 720p |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
| Camera | |
| Diagonal field of view | 60° |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Face tracking | No |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Graphite |
| Built-in microphone | Yes |
| Performance | |
| Diagonal field of view | 60° |
| Face tracking | No |
| Supported video modes | 720p |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
| Fixed focus | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Design | |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Graphite |
| Cable length | 2 m |
| Built-in microphone | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 72.9 mm |
| Depth | 24.2 mm |
| Height | 31.9 mm |
| Weight | 75 g |
| Weight (with stand) | 75 g |
| Clamp dimensions (W x D x H) | 72.91 x 66.4 x 31.91 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Package width | 77 mm |
| Package height | 38.2 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package weight | 150.6 g |
| User guide | Yes |
| LCD clamp | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| LCD clamp | Yes |
| Batteries included | No |
| Packaging content | Webcam with attached 2 m USB-A cable User documentation |
| Box contents | Business webcam with attached 2 m (7 ft) USB-A cable User documentation 2-year manufacturer’s guarantee |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Cable length | 2 m |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| System requirements | |
| Minimum system requirements | – Windows 7 or later – macOS 10.10 or later – Chrome OS – Available USB-A port |
| Microphone | |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Built-in microphone | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 322 mm |
| Master (outer) case length | 408 mm |
| Master (outer) case height | 168 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.93 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| Other features | |
| Minimum system requirements | – Windows 7 or later – macOS 10.10 or later – Chrome OS – Available USB-A port |
| Weight (with stand) | 75 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Sandberg Face Scan Webcam Mini
Shop Nowj5create JVU430 USB 4K Ultra HD Webcam, 3840 x 216...
Shop NowLogitech Brio 300 Full HD webcam
Shop NowSandberg Streamer USB Webcam Pro Elite
Shop NowLogitech Brio 305
Shop NowAndrea Communications W-300AF webcam 2 MP 1920 x 1...
Shop NowHP 430 FHD Webcam
Shop NowSandberg Face Scan Webcam
Shop NoweSTUFF GLB246250 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels Bl...
Shop NoweSTUFF GLB246350 webcam 5 MP 2592 x 1944 pixels Bl...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 4K Full HD
Shop NowV7 UHD Webcam - 90 fps - Black - USB 3.0 - 3840 x ...
Shop Nowj5create JVCU435 USB™ 4K Ultra HD Webcam with 5x...
Shop NowSandberg Face Scan Webcam Mini Pro
Shop NowSandberg USB-C/A Webcam Pro Remote 4K
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowAdesso CyberTrack H5 webcam 2.1 MP 1920 x 1080 pix...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowAdesso CyberTrack F1 webcam 2.1 MP 1920 x 1080 pix...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowLogitech C505 HD Webcam
Shop NowOrigin Storage USB Webcam Full HD 1080p
Shop NowLogitech C922 Pro Stream Webcam
Shop NowLogiLink Conference HD USB webcam, 100°, dual mic...
Shop NowLogiLink Conference HD USB webcam, 120°, dual mic...
Shop NowLogitech C920 Pro HD Webcam
Shop NowKensington W2050 Pro 1080p Auto Focus Webcam
Shop NowLogiLink UA0381 webcam 1920 x 1080 pixels USB 2.0 ...
Shop NowLogiLink UA0384 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels USB...
Shop NowDICOTA D31892 webcam 1902 x 1080 pixels USB Black
Shop NowHP 320 FHD Webcam
Shop NowDICOTA D31888 webcam 3840 x 2160 pixels USB 2.0 Bl...
Shop NowLogitech C505 HD Webcam
Shop NowSandberg Streamer USB Webcam Pro
Shop NowSandberg USB Chat Webcam 1080P HD
Shop NowTrust TW-200 webcam 1920 x 1080 pixels USB Black
Shop NowLenovo ThinkVision MC50 webcam 1920 x 1080 pixels ...
Shop NowLogitech 960-001585 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels...
Shop NowLenovo 4XC1Q44952 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels U...
Shop NowSandberg USB Webcam Flex 1080P HD
Shop NowSandberg USB Webcam Pro
Shop NowLogitech C920 Pro HD Webcam
Shop NowLogitech HD Pro C920 webcam 1920 x 1080 pixels USB...
Shop NowLogitech HD Pro C920 webcam 1920 x 1080 pixels USB...
Shop NowLogitech C920e HD 1080p Webcam
Shop NowLogitech HD Pro C920 webcam 1920 x 1080 pixels USB...
Shop NowLogitech C925e Business Webcam
Shop NowLogitech HD Pro C920 webcam 1920 x 1080 pixels USB...
Shop NowLogitech C930e Business Webcam
Shop NowLogitech C925e Business Webcam
Shop NowLogitech C920 Pro HD Webcam
Shop NowLenovo Performance FHD webcam 1920 x 1080 pixels U...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Logitech C505e
£50.78
£42.32
|
Popular
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
£73.26
£61.05
|
New
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
£73.26
£61.05
|
Hot Product
Logitech C930e Business Webcam
£75.90
£63.25
|
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
£71.94
£59.95
|
Recommended
Logitech HD Pro C920 webcam 1920 x 108...
£73.26
£61.05
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
960-001372
|
960-000767
|
960-000768
|
960-000972
|
960-000960
|
960-000769
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Built-in microphone |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum video resolution |
1280 x 720 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Camera HD type |
N/A
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|