Logitech C505e
£56.60
£47.17
C505e
- HD 720p widescreen video – Step up from built-in laptop optics with a webcam that delivers crisp, smooth and colourful video quality with widescreen HD 720p/30 fps resolution, 60° diagonal field of view and fixed focus.
- Clear, natural audio – The single, omnidirectional mic features noise-reduction technology and is engineered to support clear, natural conversation up to 3 metres away, even in busy environments like open workspaces and classrooms.
- Two-metre (7 ft) cable – C505e offers a range of versatile mounting possibilities with its extra-long USB-A cable and universal clip. Position it securely on a laptop, external screen or elsewhere up to 2 m away.
More Information
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| SKU | 960-001372 |
| EAN | 0097855163806 |
| Manufacturer | Logitech |
| Availability | Y |
Description
Step up from built-in laptop optics with a business webcam that delivers crisp, smooth and colorful widescreen HD 720p video at a budget-friendly price point.
C505e provides a 60° diagonal field of view, fixed focus and auto light correction that adjusts to the illumination of any meeting space.
The single omnidirectional mic features noise-reduction technology and is engineered to support clear, natural conversation up to 3 meters away, even in busy environments like open workspaces and classrooms.
With its extra-long USB-A cable and universal clip, C505e provides versatile mounting options. Go traditional and position it securely on a laptop or external screen—or get creative and mount it on a shelf or fixture up to 7 ft/2 m away from your computer.
C505e works with all popular video calling applications, including Microsoft® Teams, Skype™ for Business, Google Voice and Meet, Zoom® and others to ensure compatibility and seamless integration in the workplace.
C505e provides a 60° diagonal field of view, fixed focus and auto light correction that adjusts to the illumination of any meeting space.
The single omnidirectional mic features noise-reduction technology and is engineered to support clear, natural conversation up to 3 meters away, even in busy environments like open workspaces and classrooms.
With its extra-long USB-A cable and universal clip, C505e provides versatile mounting options. Go traditional and position it securely on a laptop or external screen—or get creative and mount it on a shelf or fixture up to 7 ft/2 m away from your computer.
C505e works with all popular video calling applications, including Microsoft® Teams, Skype™ for Business, Google Voice and Meet, Zoom® and others to ensure compatibility and seamless integration in the workplace.
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Supported video modes | 720p |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
| Camera | |
| Diagonal field of view | 60° |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Face tracking | No |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Graphite |
| Built-in microphone | Yes |
| Performance | |
| Diagonal field of view | 60° |
| Face tracking | No |
| Supported video modes | 720p |
| Resolution at capture speed | 1280x720@30fps |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1280 x 720 pixels |
| Fixed focus | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Design | |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Interface | USB |
| Built-in flash | No |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Graphite |
| Cable length | 2 m |
| Built-in microphone | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 72.9 mm |
| Depth | 24.2 mm |
| Height | 31.9 mm |
| Weight | 75 g |
| Weight (with stand) | 75 g |
| Clamp dimensions (W x D x H) | 72.91 x 66.4 x 31.91 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Package width | 77 mm |
| Package height | 38.2 mm |
| Package depth | 144 mm |
| Package weight | 150.6 g |
| User guide | Yes |
| LCD clamp | Yes |
| Packaging content | |
| User guide | Yes |
| LCD clamp | Yes |
| Batteries included | No |
| Packaging content | Webcam with attached 2 m USB-A cable User documentation |
| Box contents | Business webcam with attached 2 m (7 ft) USB-A cable User documentation 2-year manufacturer’s guarantee |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Cable length | 2 m |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| System requirements | |
| Minimum system requirements | – Windows 7 or later – macOS 10.10 or later – Chrome OS – Available USB-A port |
| Microphone | |
| Number of microphones | 1 |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Built-in microphone | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 322 mm |
| Master (outer) case length | 408 mm |
| Master (outer) case height | 168 mm |
| Master (outer) case gross weight | 6.93 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| Other features | |
| Minimum system requirements | – Windows 7 or later – macOS 10.10 or later – Chrome OS – Available USB-A port |
| Weight (with stand) | 75 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Adesso CyberTrack H4 webcam 2.1 MP 1920 x 1080 pix...
Shop NowAndrea Communications W-300AF webcam 2 MP 1920 x 1...
Shop NoweSTUFF GLB246250 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels Bl...
Shop NoweSTUFF GLB246350 webcam 5 MP 2592 x 1944 pixels Bl...
Shop NowCanyon C2N webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels USB 2.0 ...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowTERRA JP-WTFF-1080 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels ...
Shop NowUrban Factory WEBEE: WEBCAM USB FULL HD 1080P 2M P...
Shop NowSandberg Face Scan Webcam Mini
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowAdesso CyberTrack H5 webcam 2.1 MP 1920 x 1080 pix...
Shop NowLogitech 960-001617 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop Nowi-tec SOLOMON 300 4K Webcam
Shop Nowi-tec SOLOMON 500 4K PDAF Webcam
Shop NowCreative Labs Creative Live! Cam Sync V3 webcam 5 ...
Shop NowLogiLink UA0381 webcam 1920 x 1080 pixels USB 2.0 ...
Shop NowLogiLink Conference HD USB webcam, 100°, dual mic...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam Full HD 1080p
Shop NowDICOTA D31888 webcam 3840 x 2160 pixels USB 2.0 Bl...
Shop NowHP 320 FHD Webcam
Shop NowLogitech C505 HD Webcam
Shop NowKensington W1050 1080p Fixed Focus Wide Angle Webc...
Shop NowSandberg USB Webcam Autofocus DualMic
Shop NowLogiLink UA0371 webcam 3 MP 1920 x 1080 pixels USB...
Shop Nowj5create JVCU100 USB™ HD Webcam with 360° Rotat...
Shop NowLogitech LGT-C310
Shop Nowj5create JVU250 HD Webcam with Auto & Manual Focus...
Shop NowTrust TW-200 webcam 1920 x 1080 pixels USB Black
Shop NowSandberg Streamer USB Webcam Pro
Shop NowHP 435 FHD Webcam
Shop NowLogitech C505 HD Webcam
Shop NowLogitech 960-001585 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels...
Shop NowLenovo Essential FHD Gen2 webcam 1920 x 1080 pixel...
Shop NowDICOTA D31841 webcam 1920 x 1080 pixels USB 2.0 Bl...
Shop NowLenovo 4XC1Q44952 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels U...
Shop NowSandberg USB Chat Webcam 1080P HD
Shop NowSandberg USB Webcam 1080P Saver
Shop NowSandberg USB Webcam Flex 1080P HD
Shop NowLogitech HD C310 webcam 5 MP 1280 x 720 pixels USB...
Shop NowLogitech C310 HD WEBCAM
Shop NowLogitech HD C310 webcam 5 MP 1280 x 720 pixels USB...
Shop NowDELL Webcam - WB3023 - 2K QHD
Shop NowLogitech C920 Pro HD Webcam
Shop NowLenovo Performance FHD webcam 1920 x 1080 pixels U...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Logitech C505e
£56.60
£47.17
|
New
Logitech HD C310 webcam 5 MP 1280 x 72...
£33.66
£28.05
|
Recommended
Logitech HD C310 webcam 5 MP 1280 x 72...
£32.34
£26.95
|
Logitech LGT-C310
£32.34
£26.95
|
Bestseller
Logitech C920 Pro HD Webcam
£55.98
£46.65
|
Popular
Logitech C310 HD WEBCAM
£32.34
£26.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
960-001372
|
960-000586
|
960-000637
|
960-000638
|
960-001055
|
960-001065
|
| Manufacturer |
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Megapixel |
N/A
|
5MP to 8MP
|
5MP to 8MP
|
5MP to 8MP
|
3MP to 5MP
|
N/A
|
| Built-in microphone |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum video resolution |
1280 x 720 pixels
|
1280 x 720 pixels
|
1280 x 720 pixels
|
1280 x 720 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1280 x 720 pixels
|
| Camera HD type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Full HD
|
N/A
|