LogiLink UA0381 webcam 1920 x 1080 pixels USB 2.0 Black
£46.33
£38.61
Full HD webcam, 96°, dual microphone, privacy cover
- Fixed focus and privacy cover
- 96° wide-view angle
- Full HD resolution, 30 frames per second
- Perfect for conferences with many people
- Automatic low-light correction, auto exposure (AE), auto white balance (AWB), auto flicker correction, color correction, gamma correction, dark level compensation, auto edge enhancement
- Dual microphone with noise reduction, 35 dB, high sensitivity
- Tilt -90°/+0°, rotation 360°
- Plug-and-play – no driver installation needed
- Versatile: attach to LCD screens, laptops, tabletops or attach to your own tripod (not included)
- Compatible with Windows, Mac OS, Linux, Chrome OS and Android. Works with Skype, Microsoft Teams, Google Meet, Zoom, FaceTime, Facebook Messenger, OBS, XSplit, Twitch and more
- Lenses made of 6 coated glass and plastic elements, aperture f/2.2, focal length 7 cm
More Information
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Camera HD type | Full HD |
| SKU | UA0381 |
| EAN | 4052792064698 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
Product information "Full HD webcam, 96°, dual microphone, privacy cover" from LogiLink
The perfect video conferencing solution! The UA0381 has a 96° wide-angle lens ensuring that everyone is seen in Full HD resolution. The webcam features a cover to protect the lens and your privacy. It's high-quality dual microphone captures the voices of all people. It has been specially optimized for crystal clear conversations in the room, making the sound cleaner and more articulate. The lens, consisting of 6 coated glass and plastic elements, enables precise and distortion-free images. Even if you are in a dark area, the low light correction function adjusts your lighting to create bright images.
The perfect video conferencing solution! The UA0381 has a 96° wide-angle lens ensuring that everyone is seen in Full HD resolution. The webcam features a cover to protect the lens and your privacy. It's high-quality dual microphone captures the voices of all people. It has been specially optimized for crystal clear conversations in the room, making the sound cleaner and more articulate. The lens, consisting of 6 coated glass and plastic elements, enables precise and distortion-free images. Even if you are in a dark area, the low light correction function adjusts your lighting to create bright images.
Specifications
| Video | |
|---|---|
| Video formats supported | M-JPEG, YUY2 |
| Supported video modes | 480p, 720p, 1080p |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Image sensor | |
| Optical sensor size | 25.4 / 3 mm (1 / 3") |
| Lens system | |
| Focal length range | 7 mm |
| Camera | |
| Interface | USB 2.0 |
| Viewing angle, horizontal | 96° |
| White balance | Auto |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Black |
| Built-in microphone | Yes |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Performance | |
| Camera HD type | Full HD |
| Focal length range | 7 mm |
| Viewing angle, horizontal | 96° |
| White balance | Auto |
| Video formats supported | M-JPEG, YUY2 |
| Supported video modes | 480p, 720p, 1080p |
| Operating voltage | 5 V |
| Maximum frame rate | 30 fps |
| Maximum video resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 10.04 |
| Design | |
| Number of microphones | 1 |
| Interface | USB 2.0 |
| Tilt angle range | -90 - 0° |
| Optical sensor size | 25.4 / 3 mm (1 / 3") |
| Mounting type | Clip |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.6 m |
| Built-in microphone | Yes |
| Rotating | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 10.04 |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 90 mm |
| Depth | 47 mm |
| Height | 62 mm |
| Weight | 138 g |
| Packaging data | |
| Package width | 113 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package depth | 66 mm |
| Package weight | 200 g |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Tilt angle range | -90 - 0° |
| Cable length | 1.6 m |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| System requirements | |
| Recommended system requirements | 2.4 GHz Intel Core2 Duo I3 processor or higher, 4 GB memory or higher for storing recorded video |
| Microphone | |
| Number of microphones | 1 |
| Built-in microphone | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 355 mm |
| Master (outer) case length | 250 mm |
| Master (outer) case height | 475 mm |
| Master (outer) case gross weight | 8.88 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 40 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85258900 |
| Other features | |
| Recommended system requirements | 2.4 GHz Intel Core2 Duo I3 processor or higher, 4 GB memory or higher for storing recorded video |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Origin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop Nowj5create JVU430 USB 4K Ultra HD Webcam, 3840 x 216...
Shop NowLogitech Brio 300 Full HD webcam
Shop NowSandberg Streamer USB Webcam Pro Elite
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowLogitech Brio 305
Shop NowAdesso CyberTrack H5 webcam 2.1 MP 1920 x 1080 pix...
Shop NowAndrea Communications W-300AF webcam 2 MP 1920 x 1...
Shop NowSandberg Face Scan Webcam
Shop NowLogitech 960-001617 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels...
Shop NowLogitech 960-001585 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels...
Shop NowDICOTA D31892 webcam 1902 x 1080 pixels USB Black
Shop NoweSTUFF GLB246250 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels Bl...
Shop NoweSTUFF GLB246350 webcam 5 MP 2592 x 1944 pixels Bl...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 4K Full HD
Shop NowV7 UHD Webcam - 90 fps - Black - USB 3.0 - 3840 x ...
Shop NowSandberg Face Scan Webcam Mini
Shop NowSandberg Face Scan Webcam Mini Pro
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowSandberg USB-C/A Webcam Pro Remote 4K
Shop NowLogiLink Conference HD USB webcam, 100°, dual mic...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowOrigin Storage USB Webcam Full HD 1080p
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowLogiLink Conference HD USB webcam, 120°, dual mic...
Shop NowKensington W2050 Pro 1080p Auto Focus Webcam
Shop NowLogiLink UA0384 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels USB...
Shop NowOrigin Storage USB Webcam 2K Full HD
Shop NowDICOTA D31888 webcam 3840 x 2160 pixels USB 2.0 Bl...
Shop NowHP 320 FHD Webcam
Shop NowLogitech C505 HD Webcam
Shop NowCreative Labs Creative Live! Cam Sync V3 webcam 5 ...
Shop NowSandberg USB Webcam Autofocus DualMic
Shop NowLenovo ThinkVision MC50 webcam 1920 x 1080 pixels ...
Shop NowLogitech C505 HD Webcam
Shop NowSandberg USB Chat Webcam 1080P HD
Shop NowSandberg Streamer USB Webcam Pro
Shop NowDELL Webcam - WB3023 - 2K QHD
Shop NowLenovo 4XC1Q44952 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels U...
Shop NowLogitech Brio 105 webcam 2 MP 1920 x 1080 pixels U...
Shop NowTrust TW-200 webcam 1920 x 1080 pixels USB Black
Shop NowSandberg USB Webcam Flex 1080P HD
Shop NowSandberg USB Webcam Pro
Shop NowLogitech C920 Pro HD Webcam
Shop NowLogitech C925e Business Webcam
Shop NowLogitech C505e
Shop NowLogitech C922 Pro Stream Webcam
Shop NowLogitech C925e Business Webcam
Shop NowLenovo Performance FHD webcam 1920 x 1080 pixels U...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
LogiLink UA0381 webcam 1920 x 1080 pix...
£46.33
£38.61
|
Hot Product
Logitech C920 Pro HD Webcam
£57.31
£47.76
|
Bestseller
Logitech C925e Business Webcam
£46.86
£39.05
|
Popular
Logitech C922 Pro Stream Webcam
£69.14
£57.62
|
Recommended
Logitech C920 Pro HD Webcam
£57.23
£47.69
|
Sandberg USB Webcam Pro
£58.74
£48.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UA0381
|
960-001055
|
960-001076
|
960-001088
|
960-001252
|
133-95
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Sandberg
|
| Megapixel |
N/A
|
3MP to 5MP
|
3MP to 5MP
|
N/A
|
N/A
|
5MP to 8MP
|
| Built-in microphone |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum video resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Camera HD type |
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|
Full HD
|