Cisco 1GB SD
£76.94
£64.12
1GB SD Card module for Cisco IE 2000 switch series
More Information
| Flash card type | SD |
|---|---|
| Capacity | 1 GB |
| SKU | SD-IE-1GB |
| EAN | 5715063870112 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
Description
Information technology professionals rely on Cisco quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. Cisco provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 1 GB |
| Flash card type | SD |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 32 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 2.1 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Capacity | 1 GB |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk SDSDXW2-064G-GNCIN 32 GB SDHC Class 10
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk Extreme 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowIntegral 512GB MICRO SDXC UHS-1 U3 CL10 V30 A1 UP ...
Shop NowADATA UD256GEX3L1-C memory card 256 GB MicroSDXC U...
Shop NowSanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 256 GB MicroSDX...
Shop NowHypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
Shop NowSanDisk SDSDXEP-064G-GN4IN memory card 64 GB SDXC ...
Shop NowSanDisk Express 256 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk 32GB Extreme Pro CF 160MB/s memory card Co...
Shop NowADATA AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1 memory card 256 GB M...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 256 GB MicroSDX...
Shop NowSanDisk Ultra 512 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowKingston Technology 512GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 128 GB MicroSDX...
Shop NowSanDisk MAX ENDURANCE 256 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
Cisco 1GB SD
£76.94
£64.12
|
Hypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
£63.36
£52.80
|
Hot Product
Cisco 1GB SD
£76.94
£64.12
|
Bestseller
SanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
£71.88
£59.90
|
Popular
SanDisk MAX ENDURANCE 256 GB MicroSDXC...
£106.78
£88.98
|
New
ADATA AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1 memory c...
£62.70
£52.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SD-IE-1GB
|
HYSDC0304G
|
SD-IE-1GB=
|
SDCFXSB-064G-G46
|
SDSQQVR-256G-GN6IA
|
AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Hypertec
|
Cisco
|
Sandisk
|
Sandisk
|
ADATA
|
| Flash card type |
SD
|
SD
|
SD
|
CompactFlash
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
1GB to 2GB
|
4GB to 5GB
|
1GB to 2GB
|
64GB to 128GB
|
256GB and more
|
256GB and more
|