SanDisk 32GB Extreme Pro CF 160MB/s memory card CompactFlash
£71.59
£59.66
32GB Extreme Pro CF 160MB/s media card
More Information
| Flash card type | CompactFlash |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| SKU | SDCFXPS032GX46 |
| EAN | 0619659102432 |
| Manufacturer | Sandisk |
| Availability | Y |
Description
The SanDisk Extreme Pro CompactFlash Memory Card brings our fastest data speed and expansive capacities to your DSLR camera or HD camcorder. Equipped with SanDisk's latest memory technologies, this memory card is the professional's choice - Optimized for 4K Video Recording - Up to 160MB/s Read Speed - Up to 150MB/s Write Speed - Compatible with RAW & JPEG Formats
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 32 GB |
| Read speed | 160 MB/s |
| Write speed | 150 MB/s |
| Flash card type | CompactFlash |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Technical details | |
| Capacity | 32 GB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 43 mm |
| Depth | 36 mm |
| Height | 3.3 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Blister |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ADATA UD256GEX3L1-C memory card 256 GB MicroSDXC U...
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowSanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 256 GB MicroSDX...
Shop NowIntegral 512GB MICRO SDXC UHS-1 U3 CL10 V30 A1 UP ...
Shop NowSanDisk Extreme PLUS 256 GB MicroSDXC Class 10
Shop NowSanDisk Ultra 512 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk Extreme 512 GB MicroSDHC UHS-I Class 10
Shop NowHypertec HYCFM0104G-IND memory card 4 GB CompactFl...
Shop NowSanDisk Express 256 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowSanDisk SDSDXEP-064G-GN4IN memory card 64 GB SDXC ...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 256 GB MicroSDX...
Shop NowHypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowADATA AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1 memory card 256 GB M...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowCisco 1GB SD
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 128 GB MicroSDX...
Shop NowSanDisk MAX ENDURANCE 256 GB MicroSDXC UHS-I Class...
Shop NowKingston Technology 512GB microSDXC Canvas Select ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
SanDisk 32GB Extreme Pro CF 160MB/s me...
£71.59
£59.66
|
New
Hypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
£63.36
£52.80
|
Hypertec HYCFM0104G-IND memory card 4...
£59.40
£49.50
|
Hot Product
Cisco 1GB SD
£76.63
£63.86
|
Bestseller
SanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
£71.59
£59.66
|
Popular
SanDisk MAX ENDURANCE 256 GB MicroSDXC...
£106.37
£88.64
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SDCFXPS032GX46
|
HYSDC0304G
|
HYCFM0104G-IND
|
SD-IE-1GB=
|
SDCFXSB-064G-G46
|
SDSQQVR-256G-GN6IA
|
| Manufacturer |
Sandisk
|
Hypertec
|
Hypertec
|
Cisco
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Flash card type |
CompactFlash
|
SD
|
CompactFlash
|
SD
|
CompactFlash
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
| Capacity |
32GB to 48GB
|
4GB to 5GB
|
4GB to 5GB
|
1GB to 2GB
|
64GB to 128GB
|
256GB and more
|