Cisco 1GB SD
£77.04
£64.20
1GB SD Card module for Cisco IE 2000 switch series
More Information
| Flash card type | SD |
|---|---|
| Capacity | 1 GB |
| SKU | SD-IE-1GB= |
| EAN | 0882658516061 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
Description
Information technology professionals rely on Cisco quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. Cisco provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 1 GB |
| Flash card type | SD |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Capacity | 1 GB |
| Compatible products | Cisco IE 2000 |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 2.7 - 3.6 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2 g |
| Width | 32 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 2.1 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Cisco IE 2000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Kioxia EXCERIA G2
Shop NowKioxia EXCERIA G2
Shop NowIntegral 512GB MICRO SDXC UHS-1 U3 CL10 V30 A1 UP ...
Shop NowSanDisk Extreme 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowSanDisk SDSDXW2-064G-GNCIN 32 GB SDHC Class 10
Shop NowSanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
Shop NowADATA UD256GEX3L1-C memory card 256 GB MicroSDXC U...
Shop NowSanDisk Express 256 GB MicroSDXC UHS-I
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 256 GB MicroSDX...
Shop NowSanDisk SDSDXEP-064G-GN4IN memory card 64 GB SDXC ...
Shop NowSanDisk 32GB Extreme Pro CF 160MB/s memory card Co...
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 256 GB MicroSDX...
Shop NowHypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB MicroSDXC UHS-I Class 1...
Shop NowSanDisk Ultra 512 GB MicroSDXC UHS-I Class 10
Shop NowADATA AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1 memory card 256 GB M...
Shop NowKingston Technology 512GB microSDXC Canvas Go Plus...
Shop NowCisco 1GB SD
Shop NowWestern Digital WD Purple SC QD101 128 GB MicroSDX...
Shop NowSanDisk Extreme PRO 256 GB SDXC UHS-I Class 10
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Cisco 1GB SD
£77.04
£64.20
|
Hypertec HYSDC0304G memory card 4 GB SD
£63.36
£52.80
|
Bestseller
SanDisk CF Extreme 64GB CompactFlash
£71.98
£59.98
|
Popular
SanDisk MAX ENDURANCE 256 GB MicroSDXC...
£106.93
£89.11
|
New
ADATA AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1 memory c...
£62.70
£52.25
|
Recommended
Western Digital WD Purple SC QD101 128...
£58.10
£48.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SD-IE-1GB=
|
HYSDC0304G
|
SDCFXSB-064G-G46
|
SDSQQVR-256G-GN6IA
|
AUSDX256GUI3V30SHA2-RA1
|
WDD128G1P0C
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Hypertec
|
Sandisk
|
Sandisk
|
ADATA
|
Western Digital
|
| Flash card type |
SD
|
SD
|
CompactFlash
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
| Capacity |
1GB to 2GB
|
4GB to 5GB
|
64GB to 128GB
|
256GB and more
|
256GB and more
|
128GB to 256GB
|