OtterBox Standard UK Wall Charger 20W - 1X USB-C 20W USB-PD White
£7.38
£6.15
Standard UK Wall Charger 20W - 1X USB-C 20W USB-PD White
- Compact, energy-efficient 20W USB-C fast charging wall charger
- Fast and built to last, enjoy up to 56% charge to your smartphone in 30 minutes
- Works with Apple, Samsung, Google and other smartphone and tablet brands
- Optimized for fast charging
- Rigorously tested for safe and smart charging
- Drop tested and wrapped in a tough exterior for ultra-durability
More Information
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | 78-81417 |
| EAN | 0840304765973 |
| Manufacturer | Otterbox |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
The 20W OtterBox Wall Charger is the easy choice to quickly charge all your devices. This USB-C wall charger works seamlessly with Apple, Samsung, Google and other smartphone and tablet brands. Enjoy safe and efficient charging with USB-Power Delivery (PD). Available in two colours and in plug types C, G and I, the 20W wall charger is rigorously tested for durability and designed to work with your favourite OtterBox cable. This fast-charging wall charger keeps you powered up and ready for anything.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 1 |
| Design | |
| LED indicators | No |
| Product colour | White |
| Power | |
| Power plug type | Type G |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 2.22 A |
| Compatible power plug types | UK |
| Technical details | |
| Package type | Polybag |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| AC adapter included | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 47.1 mm |
| Depth | 77.3 mm |
| Height | 50.5 mm |
| Weight | 63.39 g |
| Packaging data | |
| Included power plug types | UK |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Included power plug types | UK |
| AC adapter included | Yes |
| Package type | Polybag |
| Features | |
| Compatible power plug types | UK |
| Indication | |
| LED indicators | No |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 50 pc(s) |
| Master (outer) case width | 161.9 mm |
| Master (outer) case length | 300 mm |
| Master (outer) case height | 263.5 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.63 kg |
| Other features | |
| Package type | Polybag |
| AC adapter included | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink PA0259 mobile device charger Universal Wh...
Shop NowLogiLink PA0178 mobile device charger Smartphone, ...
Shop NowLogiLink USB socket travel adapter for QC 3, 18W
Shop NowManhattan 4-in-1 Travel Wall Charger and Powerbank...
Shop NowLogiLink PA0203 mobile device charger Power bank, ...
Shop NowPort Designs 900069-UK mobile device charger White...
Shop Nowmophie Wall Adapter-USB-C-20W-White-EU
Shop Nowmophie essentials 20W USB-C PD wall adapter Univer...
Shop NowMobilis 020025 mobile device charger Universal Whi...
Shop NowOtterBox Standard EU Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowOtterBox Standard UK Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowLogiLink PA0355 mobile device charger Universal Wh...
Shop NowLogiLink PA0038 mobile device charger Netbook Blac...
Shop NowJuice JUI-MAINS-PD-PLUG-USBA/C-30W-ECO-WHT Univers...
Shop NowVerbatim GNC-35 GaN Charger 35W with 1 x USB-C PD ...
Shop NowJuice JUI-MAINS-PD-PLUG-USBC-20W-ECO-WHT Universal...
Shop NowLogiLink USB socket adapter, 2x USB-port for Fast ...
Shop NowLindy 18W USB Type A Charger
Shop NowLogiLink PA0137 mobile device charger Smartphone, ...
Shop NowLindy 20W USB Type A and C Charger
Shop NowBelkin BoostCharge Smartphone Black Cigar lighter ...
Shop Nowmophie essentials 20W USB-C PD wall adapter Univer...
Shop NowOtterBox Standard UK Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
OtterBox Standard UK Wall Charger 20W...
£7.38
£6.15
|
LogiLink PA0038 mobile device charger...
£6.34
£5.28
|
Popular
LogiLink PA0149 mobile device charger...
£8.00
£6.67
|
Hot Product
Belkin BoostCharge Smartphone Black Ci...
£15.46
£12.88
|
LogiLink USB socket adapter, 2x USB-po...
£6.34
£5.28
|
Recommended
Manhattan 4-in-1 Travel Wall Charger a...
£7.67
£6.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
78-81417
|
PA0038
|
PA0149
|
CCB001BTBK
|
PA0218
|
102452
|
| Manufacturer |
Otterbox
|
LogiLink
|
LogiLink
|
Belkin
|
LogiLink
|
Manhattan
|
| Charger type |
Indoor
|
N/A
|
Auto
|
Auto
|
Indoor
|
N/A
|