Lindy 20W USB Type A and C Charger
£8.82
£7.35
UK Plug, 20 W, USB A, USB C, 100-240VAC, 50-60Hz 0.4A, PD 3.0, 620 g
- Charges and powers two devices simultaneously
- 20W Power Delivery and fast charging for smartphones, tablets and other mobile devices
- Compact design for maximum mobility
- Built-in safety features as overvoltage and overcurrent protection
More Information
Description
The Lindy 20W USB Type A & C Charger can charge two USB devices simultaneously. 20W Power Delivery are supported by the USB Type C port while the USB Type A port provides fast charging with up to 18W. When both ports are used in parallel a maximum power of 15W will be provided.
Thanks to its compact design it can easily be carried and is always available when power is needed.
For safe charging the device includes overvoltage, overcurrent, overtemperature and short-circuit protection. As this charger is rated at Level 6 for efficiency, it also meets the highest current level of energy efficiency standards.
Thanks to its compact design it can easily be carried and is always available when power is needed.
For safe charging the device includes overvoltage, overcurrent, overtemperature and short-circuit protection. As this charger is rated at Level 6 for efficiency, it also meets the highest current level of energy efficiency standards.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over current, Overheating, Over voltage, Short circuit |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Power Delivery 3.0 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Connector material | Copper |
| Power | |
| Input current | 0.4 A |
| Maximum power | 20 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Minimum output voltage | 5 V |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 2.22 A |
| Output current (12V) | 1.67 A |
| Output voltage accuracy (±) | 5% |
| Power consumption (no load) | 0.1 W |
| Efficiency at low load (10%) | Yes |
| Average active efficiency | 5V 82.12%, 12V 86.35% |
| Compatible power plug types | UK |
| Technical details | |
| Package type | Box |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Power protection features | Over current, Overheating, Over voltage, Short circuit |
| Manual | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, UKCA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 51.1 mm |
| Depth | 28.8 mm |
| Height | 41.1 mm |
| Weight | 620 g |
| Package width | 81 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 46 mm |
| Package weight | 930 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package width | 81 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 46 mm |
| Package weight | 930 g |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 25 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 70% |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Package type | Box |
| Features | |
| Compatible power plug types | UK |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Manual | Yes |
| Package type | Box |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
OtterBox Standard EU Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowLogiLink PA0315RF mobile device charger Smartphone...
Shop NowLogiLink PA0315 mobile device charger Black
Shop NowDigitus USB Charger 20W, 1x USB-C, 1x USB-A
Shop NowLogiLink PA0329 mobile device charger Black
Shop NowBelkin WIA012HQBK mobile device charger Smartphone...
Shop NowLogiLink PA0355 mobile device charger Universal Wh...
Shop NowLogiLink PA0336 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowLogiLink PA0336W mobile device charger Universal W...
Shop NowLogiLink PA0259 mobile device charger Universal Wh...
Shop NowCables Direct USB-CHRC20W mobile device charger Un...
Shop NowLogiLink USB socket travel adapter for QC 3, 18W
Shop NowLogiLink PA0300 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowVerbatim GNC-35 GaN Charger 35W with 1 x USB-C PD ...
Shop Nowmophie essentials 20W USB-C PD wall adapter Univer...
Shop NowOtterBox Standard EU Wall Charger 30W - 1X USB-C 3...
Shop NowOtterBox Standard EU Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowOur Pure Planet 36W USB-A + USB-C Car Charger
Shop NowLogiLink PA0166 mobile device charger White
Shop NowSamsung EP-DN975 Black
Shop NowLindy 20W USB Type C GaN Charger
Shop Nowmophie Wall Adapter-USB-C-20W-White-EU
Shop NowCoreParts MBXUSB-AC0017 mobile device charger Univ...
Shop NowLogiLink PA0203 mobile device charger Power bank, ...
Shop NowOtterBox EU Wall Charger 20W - 1X USB-C 20W USB-PD...
Shop NowLogiLink PA0252 mobile device charger Universal Gr...
Shop NowLogiLink PA0046 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowHama Dual Charger, 2x USB, 2.4A with UK plug, blac...
Shop NowBelkin BoostCharge Smartphone Black Cigar lighter ...
Shop NowBelkin WCB002MYWH mobile device charger Universal ...
Shop NowLogiLink PA0137 mobile device charger Smartphone, ...
Shop NowLogiLink PA0149 mobile device charger Mobile phone...
Shop NowSamsung EP-T1510NBEGGB mobile device charger Smart...
Shop NowOtterBox Standard UK Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop Nowmophie essentials 20W USB-C PD wall adapter Univer...
Shop NowOtterBox Standard UK Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Lindy 20W USB Type A and C Charger
£8.82
£7.35
|
LogiLink PA0046 mobile device charger...
£11.66
£9.72
|
Popular
LogiLink PA0149 mobile device charger...
£8.00
£6.67
|
LogiLink PA0166 mobile device charger...
£12.76
£10.63
|
Recommended
Samsung EP-DN975 Black
£11.59
£9.66
|
Hot Product
Belkin BoostCharge Smartphone Black Ci...
£9.61
£8.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
73416
|
PA0046
|
PA0149
|
PA0166
|
EP-DN975BBEGWW
|
CCB001BTBK
|
| Manufacturer |
Lindy
|
LogiLink
|
LogiLink
|
LogiLink
|
Samsung
|
Belkin
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|
N/A
|
N/A
|
Auto
|