Port Designs 900069-UK mobile device charger White Indoor
£16.32
£13.60
Wall charger, USB-C & USB-A, PD, 20 W, UK plug
More Information
| Charger type | Indoor |
|---|---|
| SKU | 900069-UK |
| EAN | 3567042030039 |
| Manufacturer | Port Designs |
| Availability | Y |
Description
This charger is a USB-C power distribution & USB-A combo wall charger. The USB-C port delivers up to 20W to charge a tablet. The high electrical intensity allows electronic devices plugged into the 2.4A USB port to charge 70% faster than other charging devices. For example, a 60-minute charge will have charged your tablet battery to 20% with a standard 1A charger, while the 2.4A USB port will have charged your tablet to 70% thanks to its 2.4A delivered. The charger plugs into a classic wall outlet delivering 220V. It is equipped with “Smart Charge Chipset” technology: It optimizes the charge and the battery life.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| Fast charging | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery | Yes |
| Design | |
| Product colour | White |
| Power | |
| Input current | 0.6 A |
| Maximum power | 20 W |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Maximum output voltage | 12 V |
| Minimum output voltage | 3.6 V |
| Technical details | |
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Smartphone, Tablet |
| Power source type | AC |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 40 mm |
| Depth | 49 mm |
| Height | 74 mm |
| Weight | 64 g |
| Package width | 87 mm |
| Package depth | 57 mm |
| Package height | 133 mm |
| Package weight | 104 g |
| Packaging data | |
| Package width | 87 mm |
| Package depth | 57 mm |
| Package height | 133 mm |
| Package weight | 104 g |
| Colour | |
| Product colour | White |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink USB socket travel adapter for QC 3, 18W
Shop NowLogiLink PA0300 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowVerbatim GNC-35 GaN Charger 35W with 1 x USB-C PD ...
Shop Nowmophie essentials 20W USB-C PD wall adapter Univer...
Shop NowLogiLink PA0336 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowLogiLink PA0355 mobile device charger Universal Wh...
Shop NowOtterBox Standard UK Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowOtterBox Standard EU Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowOtterBox Standard EU Wall Charger 30W - 1X USB-C 3...
Shop NowLogiLink PA0336W mobile device charger Universal W...
Shop NowJuice JUI-MAINS-LIGHT-20W-ECO mobile device charge...
Shop Nowmophie Wall Adapter-USB-C-20W-White-EU
Shop NowCoreParts MBXUSB-AC0017 mobile device charger Univ...
Shop NowCables Direct USB-CHRC20W mobile device charger Un...
Shop NowLogiLink PA0329 mobile device charger Black
Shop NowManhattan 4-in-1 Travel Wall Charger and Powerbank...
Shop NowLogiLink PA0252 mobile device charger Universal Gr...
Shop NowDigitus USB Charger 20W, 1x USB-C, 1x USB-A
Shop NowLogiLink PA0315 mobile device charger Black
Shop NowLogiLink PA0166 mobile device charger White
Shop NowLogiLink PA0259 mobile device charger Universal Wh...
Shop NowBelkin WIA012HQBK mobile device charger Smartphone...
Shop NowJuice JUI-MAINS-PD-PLUG-USBA/C-30W-ECO-WHT Univers...
Shop NowOur Pure Planet 36W USB-A + USB-C Car Charger
Shop NowLogiLink PA0137 mobile device charger Smartphone, ...
Shop NowLogiLink PA0046 mobile device charger Universal Bl...
Shop NowLogiLink PA0149 mobile device charger Mobile phone...
Shop NowLindy 20W USB Type A and C Charger
Shop NowBelkin BoostCharge Smartphone Black Cigar lighter ...
Shop Nowmophie essentials 20W USB-C PD wall adapter Univer...
Shop NowBelkin WCB002MYWH mobile device charger Universal ...
Shop NowOtterBox Standard UK Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowOtterBox Standard UK Wall Charger 20W - 1X USB-C 2...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Port Designs 900069-UK mobile device c...
£16.32
£13.60
|
Recommended
LogiLink PA0046 mobile device charger...
£11.66
£9.72
|
Popular
LogiLink PA0149 mobile device charger...
£8.00
£6.67
|
LogiLink PA0166 mobile device charger...
£12.76
£10.63
|
Hot Product
Belkin BoostCharge Smartphone Black Ci...
£15.68
£13.07
|
Bestseller
Belkin WCB002MYWH mobile device charge...
£16.73
£13.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
900069-UK
|
PA0046
|
PA0149
|
PA0166
|
CCB001BTBK
|
WCB002MYWH
|
| Manufacturer |
Port Designs
|
LogiLink
|
LogiLink
|
LogiLink
|
Belkin
|
Belkin
|
| Charger type |
Indoor
|
Indoor
|
Auto
|
N/A
|
Auto
|
Indoor
|