Lenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA RTX 2000 Ada 16 GB GDDR6
£619.87
£516.56
NVIDIA RTX 2000 Ada 16GB GDDR6 Graphics Card with 4x mini-DPs
- 16 GB of GDDR6 memory
- Peak memory bandwidth up to 224 GB/s
- Display Connectors: 4 VESA® mini-DisplayPort® connectors
- PCI Express Interface: PCIe 4.0 x 8
More Information
| Graphics processor | RTX 2000 Ada |
|---|---|
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| SKU | 4X61P69962 |
| EAN | 0195892100201 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Y |
Description
The NVIDIA RTX 2000 Ada Generation brings the power of NVIDIA RTXTM to more professionals with a powerful low-profile, dual-slot graphics processing unit (GPU) design. It delivers hardware-accelerated real-time ray tracing, Al-accelerated compute, and high-performance graphics to creative professionals in small form factor (SFF) workstations. With the adoption of NVIDIA RTX technology, professionals are empowered to design bigger, render faster, and work better with NVIDIA RTX 2000 Ada Generation.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | RTX 2000 Ada |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Memory bandwidth (max) | 224 GB/s |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Ports & interfaces | |
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Performance | |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Design | |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Certification | UL,FCC,BSMI,KC,VCCI,UKCA,CE,CB,RCM,Ukraine DOC,Morocco DOC |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 70 W |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Warranty period | 2 year(s) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 500 g |
| Height | 69 mm |
| Depth | 13.7 mm |
| Length | 155.9 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 400 mm |
| Package height | 105 mm |
| Package depth | 185 mm |
| Package weight | 850 g |
| Certificates | |
| Certification | UL,FCC,BSMI,KC,VCCI,UKCA,CE,CB,RCM,Ukraine DOC,Morocco DOC |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
MSI GAMING GeForce RTX 5070 12G TRIO OC NVIDIA 12 ...
Shop NowSapphire NITRO+ Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PULSE Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PURE Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowAsrock Taichi AMD Radeon RX 9070 XT 16GB OC GDDR6
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR...
Shop NowPowerColor Hellhound Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB G...
Shop NowPowerColor Reaper Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire NITRO+ Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PURE Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowSapphire PULSE Radeon RX 9070 AMD 16 GB GDDR6
Shop NowPowerColor Hellhound Radeon RX 9070 XT Spectral Wh...
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB G...
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT Spectral Wh...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 WINDFORCE OC SFF 12G Gra...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti WINDFORCE MAX OC 16G ...
Shop NowInno3D GeForce RTX 5070 TWIN X2 NVIDIA 12 GB GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 EAGLE OC SFF 12G Graphic...
Shop NowGIGABYTE AORUS Radeon RX 9070 XT ELITE 16G Graphic...
Shop NowAsrock AMD Radeon RX 9070 Challenger 16GB GDDR6
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 Twin Edge NVIDIA 12 ...
Shop NowGIGABYTE AORUS GeForce RTX 5070 MASTER 12G Graphic...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 OC NVIDIA 16 GB...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 NVIDIA 8 GB GDD...
Shop NowINNO3D GeForce RTX 5060 Ti TWIN X2 NVIDIA 16 GB GD...
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 12G VENTUS 2X OC NVIDIA 12 GB...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE OC 16G Graphics...
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 12G SHADOW 3X OC NVIDIA 12 GB...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 OC Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowZotac GAMING GeForce RTX 5070 SOLID OC NVIDIA 12 G...
Shop NowXFX Quicksilver Radeon RX 9070 XT Gaming Edition A...
Shop NowASUS Prime Radeon RX 9060 XT O16G AMD 16 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5060 Ti EAGLE MAX OC 16G Grap...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O16G-WHITE NVIDIA GeForce RTX...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5060TI-O16G-GAMING NVIDIA G...
Shop NowASUS Prime -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 OC Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 AERO OC 12G Graphics Car...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC V2 16G G...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 GAMING OC 12G Graphics C...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 EAGLE OC ICE SFF 12G Gra...
Shop NowASUS Prime -RX9070XT-O16G AMD Radeon RX 9070 XT 16...
Shop NowPalit GeForce RTX 5070 White OC NVIDIA 12 GB GDDR7
Shop NowASUS Prime -RX9070XT-O16G-WHITE AMD Radeon RX 9070...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMING AMD Radeo...
Shop NowPNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16 GB GDDR6
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC SFF 16G ...
Shop NowASUS Dual -RTX5060TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5060 ...
Shop NowPalit GeForce RTX 5070 Infinity 3 OC NVIDIA 12 GB ...
Shop NowASUS Prime -RTX5070-O12G-WHITE NVIDIA GeForce RTX ...
Shop NowPNY RTX2000 Ada NVIDIA RTX 2000 Ada 16 GB GDDR6
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070-O12G-GAMING NVIDIA GeF...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 GAMING OC 16G Graphics Car...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING 16G Graphics Car...
Shop NowASUS Prime -RX9070-O16G-EVO AMD Radeon RX 9070 16 ...
Shop NowXFX Mercury Radeon RX 9070 XT OC Gaming Edition AM...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC 16G Graphics ...
Shop NowASUS Prime -RX9070-O16G AMD Radeon RX 9070 16 GB G...
Shop NowXFX Swift Radeon RX 9070 XT Gaming Edition AMD 16 ...
Shop NowXFX Quicksilver Radeon RX 9070 XT Gaming Edition A...
Shop NowASUS Prime -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 1...
Shop NowPalit GeForce RTX 5060 Ti White OC NVIDIA 16 GB GD...
Shop NowGIGABYTE Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE 16G Graph...
Shop NowASUS Dual -RTX5070-O12G NVIDIA GeForce RTX 5070 12...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Lenovo 4X61P69962 graphics card NVIDIA...
£619.87
£516.56
|
New
HP NVIDIA T1000E 8GB 4mDP Graphics
£557.69
£464.74
|
Recommended
PNY NVIDIA RTX 2000 Ada Generation 16...
£636.64
£530.53
|
Hot Product
PNY RTX2000 Ada NVIDIA RTX 2000 Ada 16...
£625.60
£521.33
|
Bestseller
ASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMI...
£809.45
£674.54
|
Zotac GAMING GeForce RTX 5070 SOLID OC...
£623.90
£519.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4X61P69962
|
6V9V4AA
|
VCNRTX2000ADA-PB
|
VCNRTX2000ADA-SB
|
90YV0L70-M0NA00
|
ZT-B50700J-10P
|
| Manufacturer |
Lenovo
|
HP
|
PNY
|
PNY
|
ASUS
|
Zotac
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR7
|
| Interface type |
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x16 3.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express x8 4.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
| Memory bus |
N/A
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
64bit to 128bit
|
245bit to 256bit
|
128bit to 192bit
|
| Graphics processor |
RTX 2000 Ada
|
T1000
|
RTX 2000 Ada
|
RTX 2000 Ada
|
Radeon RX 9070 XT
|
GeForce RTX 5070
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
N/A
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
N/A
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1
|
1
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
N/A
|
4
|
4
|
0
|
3
|
3
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
AMD
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
16GB to 24GB
|
8GB to 12GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
12GB to 16GB
|