GIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC V2 16G Graphics Card - 16GB GDDR6, 256bit, PCI-E 5.0, 2497 MHz Core Clock, 3 x DisplayPort, 1 x HDMI, GV-N507TWF3OCV2-16GD
£906.79
£755.66
GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC V2 16G Graphics Card - 16GB GDDR6, 256bit, PCI-E 5.0, 2497 MHz Core Clock, 3 x DisplayPort, 1 x HDMI, GV-N507TWF3OCV2-16GD
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- Powered by GeForce RTX 5070 Ti
- Integrated with 16GB GDDR7 256bit memory interface
- WINDFORCE cooling system
- Reinforced structure
More Information
| SKU | GV-N507TWF3OCV2-16GD |
|---|---|
| EAN | 4719331357023 |
| Manufacturer | Gigabyte |
| Availability | Y |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual View Manual |
Description
Unlock unparalleled gaming prowess with GIGABYTE's NVIDIA graphics cards. Engineered for peak performance and visual excellence, our GPUs redefine gaming standards. With advanced cooling solutions and cutting-edge technologies, GIGABYTE NVIDIA graphics cards deliver stunning visuals and seamless gameplay experiences, empowering gamers to dominate every virtual battlefield with confidence and precision.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Processor frequency | 2497 MHz |
| Parallel processing technology support | Not supported |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| CUDA cores | 8960 |
| CUDA | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Graphics processor | GeForce RTX 5070 Ti |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 28000 MHz |
| Number of pipelines | 8 |
| Data transfer rate | 28 Gbit/s |
| Memory bus | 256 bit |
| Graphics card memory type | GDDR7 |
| Ports & interfaces | |
| HDMI version | 2.1b |
| HDMI ports quantity | 1 |
| DisplayPort version | 2.1b |
| DVI-I ports quantity | 0 |
| DVI-D ports quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Interface type | PCI Express 5.0 |
| Video | |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| HDMI version | 2.1b |
| Dual Link DVI | No |
| CUDA cores | 8960 |
| Performance | |
| Virtual Reality (VR) ready | Yes |
| DirectX version | 12.0 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Overclocked (OC) edition | Yes |
| Design | |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan diameter | 8 cm |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| Bracket height | Full-Height (FH) |
| Cooling technology | GIGABYTE WINDFORCE 3X |
| Software | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Power | |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Technical details | |
| Cooling type | Active |
| Form factor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Product colour | Black |
| TV tuner integrated | No |
| Warranty period | 3 year(s) |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
| Minimum system power supply | 750 W |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 930 g |
| Height | 126 mm |
| Depth | 50 mm |
| Length | 261 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 214 mm |
| Package height | 75 mm |
| Package depth | 322 mm |
| Package weight | 1.53 kg |
| Manual | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Sapphire NITRO+ Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GDDR6
Shop NowAsrock Taichi Radeon RX 9070 XT White 16GB OC AMD ...
Shop NowASUS ProArt -RTX5070TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 507...
Shop NowAsrock Taichi AMD Radeon RX 9070 XT 16GB OC GDDR6
Shop NowMSI VENTUS GeForce RTX5080 16G 3X OC NVIDIA GeForc...
Shop NowAsrock Steel Legend Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB GD...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-BTF-WHITE NVIDI...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-WHITE-GAMING NV...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070-O12G-GAMING NVIDIA GeF...
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT AMD 16 GB G...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RX9070XT-O16G-GAMING AMD Radeo...
Shop NowPowerColor Red Devil Radeon RX 9070 XT Spectral Wh...
Shop NowASUS TUF Gaming TUF-RTX5070TI-O16G-GAMING NVIDIA G...
Shop NowPNY GeForce RTX 5070 Ti NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowAsrock Radeon RX 9070 XT Challenger 16GB AMD GDDR6
Shop NowLenovo NVIDIA RTX PRO 2000 Blackwell 16 GB GDDR7
Shop NowHP NVIDIA RTX PH x2xxx 4mDP Graphics
Shop NowPNY GeForce RTX 5070 Ti OC NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5080 AERO OC SFF 16G Graphics...
Shop NowPNY GeForce RTX 5080 Overclocked Triple Fan GPU NV...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti GAMING OC 16G Graphic...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC ICE SFF 16G ...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE OC SFF 16G ...
Shop NowASUS ROG -STRIX-RTX5070TI-O16G-GAMING NVIDIA GeFor...
Shop NowMSI GeForce RTX 5070 Ti 16G VENTUS 3X OC NVIDIA 16...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti AERO OC 16G Graphics ...
Shop NowPNY RTX PRO 2000 Blackwell NVIDIA 16 GB GDDR7
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5080 GAMING OC 16G Graphics C...
Shop NowGIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti EAGLE OC SFF 16G Grap...
Shop NowPalit GeForce RTX 5080 GamingPro OC V1 NVIDIA 16 G...
Shop NowASUS Prime -RTX5080-O16G NVIDIA GeForce RTX 5080 1...
Shop NowPalit GeForce RTX 5080 GamingPro V1 NVIDIA 16 GB G...
Shop NowASUS Prime -RTX5070TI-O16G NVIDIA GeForce RTX 5070...
Shop NowASUS Prime -RX9070XT-O16G AMD Radeon RX 9070 XT 16...
Shop NowASUS Prime -RX9070XT-O16G-WHITE AMD Radeon RX 9070...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
GIGABYTE GeForce RTX 5070 Ti WINDFORCE...
£906.79
£755.66
|
Bestseller
PNY VCNRTXA4500 NVIDIA RTX A4500 20 GB...
£1,031.63
£859.69
|
New
HP NVIDIA RTX PH x2xxx 4mDP Graphics
£899.60
£749.67
|
PNY GeForce RTX 5070 Ti OC NVIDIA 16 G...
£925.15
£770.96
|
Recommended
PNY GeForce RTX 5080 Overclocked Tripl...
£1,238.46
£1,032.05
|
MSI VENTUS GeForce RTX5080 16G 3X OC N...
£1,363.38
£1,136.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
GV-N507TWF3OCV2-16GD
|
VCNRTXA4500-SB
|
8D6B8AA
|
VCG5070T16TFXPB1-O
|
VCG508016TFXPB1-O
|
V531-095R
|
| Manufacturer |
Gigabyte
|
PNY
|
HP
|
PNY
|
PNY
|
MSI
|
| Graphics adapter memory type |
GDDR7
|
GDDR6
|
GDDR6
|
GDDR7
|
GDDR7
|
GDDR7
|
| Interface type |
PCI Express 5.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 4.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
PCI Express x16 5.0
|
| Memory bus |
245bit to 256bit
|
256bit to 320bit
|
64bit to 128bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
245bit to 256bit
|
| Graphics processor |
GeForce RTX 5070 Ti
|
RTX A4500
|
RTX 2000 Ada
|
GeForce RTX 5070 Ti
|
GeForce RTX 5080
|
GeForce RTX 5080
|
| Maximum resolution |
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
7680 x 4320 pixels
|
| DVI-I ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| DVI-D ports quantity |
0
|
N/A
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| HDMI ports quantity |
1
|
N/A
|
N/A
|
1
|
1
|
1
|
| Cooling type |
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
active
|
| DisplayPorts quantity |
3
|
4
|
0
|
3
|
3
|
3
|
| Graphics processor family |
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
NVIDIA
|
| Discrete graphics adapter memory |
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|
16GB to 24GB
|