Viewsonic VA 24” Full HD 120Hz Monitor with HDMI and VGA
£64.25
£53.54
24'', IPS, 1920 x 1080 Full HD, 250 cd/m², 604 x 393 x 120 mm
- SuperClear® IPS panel
- Full HD 1080p resolution
- 120Hz refresh rate delivers fluid visuals
- HDMI and VGA inputs for flexible connectivity
- Various ViewMode color rendering options
More Information
| SKU | VA24E1-H |
|---|---|
| EAN | 0766907032376 |
| Manufacturer | Viewsonic |
| Availability | Y |
| Product Family | VA |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
The ViewSonic VA24E1-H is a 24” Full HD monitor featuring HDMI and VGA inputs for business and home use. The optimal screen performance and comfortable viewing without tearing or stuttering are delivered through 120Hz refresh rate, blue light filter, and various ViewMode presets. Simply expand your workspace and experience truly seamless multitasking on just one screen with a VESA-compatible mount at a low power consumption.
Specifications
| Display | |
|---|---|
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Colour gamut | 77% |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 109% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 3000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.275 x 0.275 mm |
| Digital horizontal frequency | 24 - 86 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 75 Hz |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 5 ms |
| Display diagonal | 61 cm (24") |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| NTSC coverage (typical) | 77% |
| Touchscreen | No |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut standard | NTSC |
| Anti-glare screen | Yes |
| Performance | |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Component video sync | Separate sync |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| Technical details | |
| Height (without stand) | 315.1 mm |
| Depth (without stand) | 34 mm |
| Width (without stand) | 539.2 mm |
| HDMI | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight (with stand) | 2.3 kg |
| Touchscreen | No |
| Ergonomics | |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| Tilt angle range | -5 - 15° |
| Height adjustment | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power | |
|---|---|
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 24 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 21 W |
| Power consumption (PowerSave) | 14 W |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 14 kWh |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Height (without stand) | 315.1 mm |
| Depth (without stand) | 34 mm |
| Width (without stand) | 539.2 mm |
| Width (with stand) | 539.2 mm |
| Depth (with stand) | 200 mm |
| Height (with stand) | 404.7 mm |
| Weight (with stand) | 2.3 kg |
| Weight (without stand) | 2.1 kg |
| Package width | 604 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 393 mm |
| Package weight | 3.5 kg |
| Weight | 2.3 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 604 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 393 mm |
| Package weight | 3.5 kg |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI |
| Power adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | HDMI |
| Power adapter included | Yes |
| Other features | |
| Weight | 2.3 kg |
| Height (without stand) | 315.1 mm |
| Depth (without stand) | 34 mm |
| Width (without stand) | 539.2 mm |
| Power consumption (max) | 24 W |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Touchscreen | No |
| Logistics data | |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross length | 100 cm |
| Pallet gross height | 2.1 m |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8528521000 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Samsung S27D300GAU computer monitor 68.6 cm (27") ...
Shop NowHKC V2218M 22 Monitor computer monitor 54.5 cm (21...
Shop NowMSI Pro MP2412W computer monitor 60.5 cm (23.8") 1...
Shop NowDahua Technology LM27-A200D computer monitor 68.6 ...
Shop NowLenovo ThinkVision S24-4e Monitor
Shop NowLG 27G411A-B computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x...
Shop NowASUS VY279HGR computer monitor 68.6 cm (27") 1920 ...
Shop Nowiiyama ProLite XU2491H-B1 computer monitor 60.5 cm...
Shop Nowiiyama G-MASTER G2245HSU-B2 computer monitor 54.6 ...
Shop NowMSI Pro MP272L computer monitor 68.6 cm (27") 1920...
Shop NowBenQ GW2791 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x ...
Shop NowLenovo ThinkVision S24-4e Monitor
Shop NowAG Neovo LW2203 computer monitor 55.9 cm (22") 192...
Shop NowSamsung S22D300GAU computer monitor 55.9 cm (22") ...
Shop NowCooler Master Gaming GA25FC computer monitor 62.2 ...
Shop NowBenQ GW2283 computer monitor 54.6 cm (21.5") 1920 ...
Shop NowViewsonic X Series XG24G1 computer monitor 61 cm (...
Shop NowViewsonic VA1650 computer monitor 40.6 cm (16") 19...
Shop NowViewsonic VX27G1-HD computer monitor 68.6 cm (27")...
Shop NowViewsonic VA270-H computer monitor 68.6 cm (27") 1...
Shop NowAcer KA2 KA272P6 monitor - 27" Full HD (1920x1080)...
Shop NowAcer SA242YP1bip - 23.8" FHD IPS (1920x1080), 144H...
Shop NowDELL SE2225HM computer monitor 54.6 cm (21.5") 192...
Shop NowAcer EK1 EK221QH - 21.5" Full HD (1920x1080), 100H...
Shop NowViewsonic Value Series VA2432-MHD-3 computer monit...
Shop NowViewsonic VA2732-H-2 computer monitor 68.6 cm (27"...
Shop NowViewsonic VA2432-H-2 computer monitor 61 cm (24") ...
Shop NowBenQ BL2490 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 ...
Shop NowAG Neovo LW-2202 computer monitor 54.6 cm (21.5") ...
Shop NowpiXL PXD24VH computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1...
Shop NowMSI PRO MP223 E2 computer monitor 54.5 cm (21.4") ...
Shop NowNeon NEON-HD22-ECO-B computer monitor 55.9 cm (22"...
Shop NowMSI Modern MD272XPW computer monitor 60.5 cm (23.8...
Shop NowCooler Master Gaming GA241 computer monitor 60.5 c...
Shop NowKoorui 24N5C computer monitor 61 cm (24") 1920 x 1...
Shop NowKoorui 27N5C computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x...
Shop NowTERRA 3030220 computer monitor 60.5 cm (23.8") 192...
Shop NowTERRA 3030229 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 ...
Shop NowViewsonic Display VG2408A computer monitor 61 cm (...
Shop NowASUS VA279HG computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x...
Shop NowAcer KB2 KB242YP0 monitor - 23.8" Full HD (1920x10...
Shop Nowiiyama ProLite X2493HSU-B1 computer monitor 60.5 c...
Shop NowBenQ GW2490 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 ...
Shop NowpiXL CM215F17D 21.5 Inch Full HD Monitor with 100H...
Shop NowHannspree HC241PFB computer monitor 60.5 cm (23.8"...
Shop NowCooler Master Gaming GA2711 computer monitor 68.6 ...
Shop NowKoorui S01 computer monitor 54.5 cm (21.4") 1920 x...
Shop Nowiiyama G2441HSU-B1 computer monitor 60.5 cm (23.8"...
Shop NowKoorui GN01 computer monitor 68.6 cm (27") 1920 x ...
Shop NowASUS VG249QE5A computer monitor 60.5 cm (23.8") 19...
Shop NowHannspree HP 248 PJB computer monitor 60.5 cm (23....
Shop NowDahua Technology DHI-LM22-A200D computer monitor 5...
Shop NowCooler Master Gaming GA27FC computer monitor 68.6 ...
Shop NowDELL E Series E2225HM computer monitor 54.6 cm (21...
Shop NowDahua Technology DHI-LM24-A200Q computer monitor 6...
Shop NowAcer KA2 KA242YG monitor - 23.8" Full HD (1920x108...
Shop NowPhilips 222S9JML/00 computer monitor 54.6 cm (21.5...
Shop NowLG 22U401A-B computer monitor 54.6 cm (21.5") 1920...
Shop NowHP Series 3 Pro 21.5 inch FHD Monitor - 322pf
Shop NowViewsonic VG2408A-MHD computer monitor 61 cm (24")...
Shop NowSamsung S24D310EAU computer monitor 61 cm (24") 19...
Shop NowAsrock CL25FFB computer monitor 62.2 cm (24.5") 19...
Shop Nowiiyama ProLite XU2293HSU-B7 computer monitor 54.6 ...
Shop NowLG Monitor 24U411A-B
Shop NowAOC B2 22B2H/EU computer monitor 54.6 cm (21.5") 1...
Shop NowLenovo ThinkVision S22-4e Monitor
Shop NowDELL E Series E2425HM computer monitor 60.5 cm (23...
Shop NowDELL E Series E2225HSM computer monitor 54.6 cm (2...
Shop NowSamsung 22" S40GD Full HD Monitor
Shop NowViewsonic VA240-H computer monitor 61 cm (24") 192...
Shop NowBenQ GW2491 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 ...
Shop NowHP Series 3 Pro 23.8 inch FHD Monitor - 324pv
Shop NowPhilips 1000 series 27E1N1100A/00 computer monitor...
Shop NowASUS ZenScreen MB166CR computer monitor 39.6 cm (1...
Shop NowDELL SE2725HM computer monitor 68.6 cm (27") 1920 ...
Shop NowLenovo C24-40 Monitor
Shop NowAcer Vero V7 V227QHBIPV 54.6 cm (21.5"), Full HD (...
Shop NowAOC 24B3HA2 computer monitor 60.5 cm (23.8") 1920 ...
Shop NowViewsonic VA220-H computer monitor 55.9 cm (22") 1...
Shop Nowiiyama ProLite XU2493HS-B6 computer monitor 60.5 c...
Shop NowHP Series 3 Pro 21.45 inch FHD Monitor - 322pv
Shop Nowiiyama ProLite XU2493HSU-B7 computer monitor 60.5 ...
Shop NowDELL E Series E2425HSM computer monitor 60.5 cm (2...
Shop Nowiiyama ProLite XU2293HS-B6 computer monitor 54.6 c...
Shop Nowiiyama ProLite XUB2293HS-B6 computer monitor 54.6 ...
Shop NowLenovo ThinkVision S24i-30 computer monitor 60.5 c...
Shop NowPhilips 1000 series 24E1N1100A/00 computer monitor...
Shop NowKoorui E2411F computer monitor 60.5 cm (23.8") 192...
Shop NowDELL SE2425HM computer monitor 60.5 cm (23.8") 192...
Shop NowSamsung 24" S40GD Full HD Monitor
Shop NowViewsonic VA VA24E2-H computer monitor 60.5 cm (23...
Shop NowViewsonic VA VA240-H-2 computer monitor 60.5 cm (2...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
New
Viewsonic VA 24” Full HD 120Hz Monitor...
£64.25
£53.54
|
Popular
Hannspree HP 248 PJB computer monitor...
£95.87
£79.89
|
Bestseller
AOC B2 22B2H/EU computer monitor 54.6...
£75.24
£62.70
|
AG Neovo LW-2202 computer monitor 54.6...
£59.40
£49.50
|
Recommended
piXL PXD24VH computer monitor 61 cm (2...
£80.68
£67.23
|
Hot Product
Lenovo C24-40 Monitor
£75.50
£62.92
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
VA24E1-H
|
HP248PJB
|
22B2H/EU
|
LW-2202
|
PXD24VH
|
63DCKAT6UK
|
| Manufacturer |
Viewsonic
|
Hannspree
|
AOC
|
AG Neovo
|
PIXL
|
Lenovo
|
| Display diagonal |
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
≈ 21 inches
|
| Display resolution |
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1080 pixels
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
| Built-in camera |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Market positioning |
N/A
|
N/A
|
Home
|
Office
|
Home
|
N/A
|
| Native aspect ratio |
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:9
|
16:10
|
16:9
|
| VESA mounting |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| NVIDIA G-SYNC |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Built-in USB hub |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| AMD FreeSync |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Display technology |
LED
|
LED
|
LED
|
LCD
|
LCD
|
LED
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|