SKU DHI-LM27-A200D
EAN 6939554907449
Manufacturer Dahua Technology
Availability Y
PDF URLs View PDF
View PDF
Specifications
Audio
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power2 W
Performance
Built-in speaker(s)Yes
RMS rated power2 W
Built-in cameraNo
AMD FreeSyncNo
NVIDIA G-SYNCNo
Display
Display brightness (typical)250 cd/m²
Screen shapeFlat
Display number of colours16.7 million colours
Native aspect ratio16:9
Maximum refresh rate100 Hz
HD typeFull HD
Display technologyLCD
Viewing angle, horizontal178°
Viewing angle, vertical178°
Backlight typeEdge LED
Display resolution1920 x 1080 pixels
Response time5 ms
Display diagonal68.6 cm (27")
Contrast ratio (typical)3000:1
TouchscreenNo
Panel typeVA
LED backlightYes
Multimedia
Number of speakers2
RMS rated power2 W
Built-in cameraNo
Design
Market positioningHome
Feet colourBlack
Product colourBlack
Detachable standYes
Camera
Ports & interfaces
Built-in USB hubNo
VGA (D-Sub) ports quantity1
HDMI ports quantity1
HDMIYes
Technical details
Height (without stand)362.7 mm
Depth (without stand)58.4 mm
Width (without stand)613.1 mm
Feet colourBlack
HDMIYes
Product colourBlack
Power supply typeExternal
TouchscreenNo
Ergonomics
VESA mountingYes
Panel mounting interface100 x 100 mm
Tilt angle range5 - -15°
Height adjustmentNo
Tilt adjustmentYes
Power
Power supply typeExternal
Power consumption (standby)0.5 W
Power consumption (typical)36 W
Power consumption (off)0.3 W
Input current3 A
AC adapter output voltage12 V
Energy efficiency class (SDR)E
Energy efficiency class (HDR)Not available
Energy consumption (SDR) per 1000 hours21 kWh
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)10 - 85%
Weight & dimensions
Height (without stand)362.7 mm
Depth (without stand)58.4 mm
Width (without stand)613.1 mm
Package width730 mm
Package depth120 mm
Package height477 mm
Packaging data
Package width730 mm
Package depth120 mm
Package height477 mm
Package typeBox
Other features
Height (without stand)362.7 mm
Depth (without stand)58.4 mm
Width (without stand)613.1 mm