ARCTIC Freezer P12 Pro PST - 120 mm PWM Fan with Cable Splitter
More Information
| SKU | ACFAN00306A |
|---|---|
| EAN | 4895265000089 |
| Manufacturer | ARCTIC |
| Availability | Y |
| Product Family | Freezer |
| PDF URLs |
View PDF |
Reasons To Buy

Efficient Performance at High Air Resistance
Thanks to high static pressure, the Pro fans move air effectively through tight spaces. This makes them ideal for radiators, perforated panels, and mesh filters.

Maximum Performance, Redefined
Revised fan blade design for an optimal balance of performance and smooth operation.

Optimized Bearing-Shaft Design (FDB)
A hydrodynamic bearing combined with an extended shaft ensures quieter operation by improving pressure distribution and minimizing vibrations.

Automated Balancing
An automated measuring and balancing process ensures exceptional precision and smooth performance by applying the balancing compound with pinpoint accuracy.

SOTA Microcontroller
Reduces motor noise, compensates for load fluctuations, and protects against inrush currents and reverse polarity.

More Power – Less Noise
The fan delivers more performance at low speeds with higher airflow and static pressure at just 25 dB(A) – ideal for quiet, powerful cooling.

Minimum Gap Dimensions for Maximum Efficiency
Enables higher static pressure and maximum airflow efficiency.

PST – PWM-Based Synchronized Fan Control
An additional PWM connector allows multiple fans to be synchronized in series using a single header.

6-Year Warranty – Because Satisfaction Matters
Our products are tested under extreme conditions. The 6-year warranty isn’t just a promise – it’s a testament to our confidence in their durability.
Description
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Type | Fan |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of fan blades | 7 |
| Fan static pressure | 6.9 mmH2O |
| Fan speed (min) | 600 RPM |
| Fan speed (max) | 3000 RPM |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.4 m |
| Number of fan blades | 7 |
| Technical details | |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 77 cfm |
| Airflow | 131 m³/h |
| Cable length | 0.4 m |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Warranty period | 6 year(s) |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin + 4-pin |
| Power | |
| Starting voltage | 3.3 V |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.33 A |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Package depth | 127 mm |
| Package width | 125 mm |
| Package height | 30 mm |
| Fan weight | 185 g |
| Package weight | 221 g |
| Cable length | 0.4 m |
| Packaging data | |
| Package depth | 127 mm |
| Package width | 125 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 221 g |
| Package type | Box |
| Packaging content | |
| Screws included | Yes |
| Package type | Box |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
VIDA STEALTH REVERSE BLK ARGB FAN 120MM Computer c...
Shop NowVIDA Infinity 120mm Reverse Blade Processor Fan 12...
Shop NowARCTIC P14 Pro 140 mm PWM Fan
Shop NowARCTIC P14 Pro PST (White) 140 mm PWM Fan with Cab...
Shop NowHPE 777290-001 Processor Heatsink/Radiator
Shop NowARCTIC P9 PWM PST CO (Black) - 92 mm PWM Fan with ...
Shop NowVIDA Infinity02 120mm Reverse Bladed Processor Fan...
Shop NowARCTIC P9 Max (Black) - 92 mm High-Speed PWM Fan
Shop NowARCTIC Alpine 17 - Compact Intel CPU Cooler
Shop NowLogiLink PC case cooler Computer case Fan
Shop NowStarTech.com 92x25mm Ball Bearing Quiet Computer C...
Shop NowARCTIC P14 Pro PST 140 mm PWM Fan with Cable Split...
Shop NowVIDA Stealth 120mm ARGB PWM Case Fan, Hydraulic Be...
Shop NowStarTech.com 80x25mm Dual Ball Bearing Computer Ca...
Shop NowVIDA Infinity 120mm Processor Fan 12 cm White 1 pc...
Shop NowHP 662520-001 Computer case Fan
Shop NowVIDA Infinity02 120mm Processor Fan 12 cm Black 1 ...
Shop NowARCTIC P8 Max - High-Performance 80 mm PWM Fan
Shop NowARCTIC Freezer P14 Pro Reverse - 140 mm A-RGB PWM ...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro - 120 mm PWM Fan
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
ARCTIC Freezer P12 Pro PST - 120 mm PW...
£5.10
£4.25
|
Recommended
StarTech.com 92x25mm Ball Bearing Quie...
£5.03
£4.19
|
Popular
StarTech.com 80x25mm Dual Ball Bearing...
£4.64
£3.87
|
LogiLink PC case cooler Computer case...
£4.19
£3.49
|
Hot Product
ARCTIC P14 – Pressure-optimised 140 mm...
£4.21
£3.51
|
ARCTIC Alpine 17 - Compact Intel CPU C...
£6.74
£5.62
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ACFAN00306A
|
FAN9X25TX3L
|
FANBOX2
|
FAN103
|
ACFAN00123A
|
ACALP00040A
|
| Manufacturer |
ARCTIC
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
LogiLink
|
ARCTIC
|
ARCTIC
|
| Type |
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
Air cooler
|
| Suitable location |
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Processor
|