LogiLink PC case cooler Computer case Fan
£4.19
£3.49
PC case cooler 120x120x25 mm black
More Information
| Suitable for | Computer case |
|---|---|
| Type | Fan |
| SKU | FAN103 |
| EAN | 4052792004724 |
| Manufacturer | LogiLink |
| Availability | Y |
Description
- DC BRUSHLESS FAN
- BEARINC TYPE: Sleeve
- RARTING VOLTAGE: DC 12V
- RATING CURRENT: 0.23A ± 10%
- RATED POWER: 2.78 ± 10%W
- OPERATION TEMPERATURE: BELOW 70 degrees
- OPERATION VOLTAGE: DC 9V-13V
- START VOLTAGE: DC≤7V
- ROTATE SPEED: 2000 ± 10% RPM
- MOST AIR FLOW: 75 CFM
- PERIOD OF USE: 30000-50000/H
- NOISE: 31.3 Db/a
- LEAD WIRE: 1007#26# 4pin wire, 280mm in length
- WEIGHT: 160G
- Dimension: 120*120*25mm
- BEARINC TYPE: Sleeve
- RARTING VOLTAGE: DC 12V
- RATING CURRENT: 0.23A ± 10%
- RATED POWER: 2.78 ± 10%W
- OPERATION TEMPERATURE: BELOW 70 degrees
- OPERATION VOLTAGE: DC 9V-13V
- START VOLTAGE: DC≤7V
- ROTATE SPEED: 2000 ± 10% RPM
- MOST AIR FLOW: 75 CFM
- PERIOD OF USE: 30000-50000/H
- NOISE: 31.3 Db/a
- LEAD WIRE: 1007#26# 4pin wire, 280mm in length
- WEIGHT: 160G
- Dimension: 120*120*25mm
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Noise level (high speed) | 31.3 dB |
| Type | Fan |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 31.3 dB |
| Type | Fan |
| Connector(s) | 4-pin |
| Product life | 50000 h |
| Airflow | 75 CFM |
| Power | |
| Rated current | 0.23 A |
| Power supply | 2.78 W |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 160 g |
| Other features | |
| Rotational speed | 2000 RPM |
| Power requirements | 12 V |
| Dimensions (WxDxH) | 120 x 120 x 25 mm |
| Connector(s) | 4-pin |
| Product life | 50000 h |
| Airflow | 75 CFM |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ARCTIC Freezer P12 Pro - 120 mm PWM Fan
Shop NowVIDA STEALTH REVERSE BLK ARGB FAN 120MM Computer c...
Shop NowVIDA Infinity 120mm Reverse Blade Processor Fan 12...
Shop NowVIDA Infinity 120mm Reverse Blade Processor Fan 12...
Shop NowARCTIC P8 Slim PWM PST - 80 mm Low-Profile PWM Fan...
Shop NowVIDA Infinity02 120mm Reverse Bladed Processor Fan...
Shop NowARCTIC P9 PWM PST CO (Black) - 92 mm PWM Fan with ...
Shop NowARCTIC P9 Max (Black) - 92 mm High-Speed PWM Fan
Shop NowARCTIC P9 PWM PST (Black) - 92 mm PWM Fan with Cab...
Shop NowVIDA Stealth 120mm ARGB PWM Case Fan, Hydraulic Be...
Shop NowARCTIC P14 Pro PST 140 mm PWM Fan with Cable Split...
Shop NowStarTech.com 92x25mm Ball Bearing Quiet Computer C...
Shop NowARCTIC F12 PWM PST 120 mm PWM PST Case Fan
Shop NowStarTech.com 80x25mm Dual Ball Bearing Computer Ca...
Shop NowVIDA Infinity 120mm Processor Fan 12 cm White 1 pc...
Shop NowHP 662520-001 Computer case Fan
Shop NowVIDA Infinity02 120mm Processor Fan 12 cm Black 1 ...
Shop NowARCTIC P12 Slim PWM PST Pressure-optimised 120 mm ...
Shop NowARCTIC P8 PWM PST - Pressure-optimised 80 mm Fan w...
Shop NowARCTIC P8 Max - High-Performance 80 mm PWM Fan
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
LogiLink PC case cooler Computer case...
£4.19
£3.49
|
Recommended
StarTech.com 92x25mm Ball Bearing Quie...
£4.70
£3.92
|
Popular
StarTech.com 80x25mm Dual Ball Bearing...
£4.34
£3.62
|
New
ARCTIC P14 – Pressure-optimised 140 mm...
£4.22
£3.52
|
Bestseller
ARCTIC P8 PWM PST - Pressure-optimised...
£3.91
£3.26
|
Hot Product
ARCTIC P12 Slim PWM PST Pressure-optim...
£4.06
£3.38
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FAN103
|
FAN9X25TX3L
|
FANBOX2
|
ACFAN00123A
|
ACFAN00150A
|
ACFAN00187A
|
| Manufacturer |
LogiLink
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
ARCTIC
|
ARCTIC
|
ARCTIC
|
| Type |
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|