VIDA STEALTH REVERSE BLK ARGB FAN 120MM Computer case 12 cm Black
£4.56
£3.80
Vida Stealth 120mm Reverse ARGB PWM Fan Black
More Information
| SKU | STEALTH120REVBK |
|---|---|
| Manufacturer | VIDA |
| Availability | Y |
Description
Vida Stealth 120mm Reverse ARGB PWM case fan in black. 3 pin ARGB headers Male and Female, PWM 4 pin header. 600 to 1500 RPM speeds with Hydraulic bearings.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Rotational speed (min) | 600 RPM |
| Rotational speed (max) | 1500 RPM |
| Noise level (high speed) | 30 dB |
| Fan thickness | 2.6 cm |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Minimum airflow (imperial) | 43 cfm |
| Maximum airflow | 43 cfm |
| Maximum air pressure | 1.22 mmH2O |
| Reversible blade | Yes |
| Design | |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 30 dB |
| Fan thickness | 2.6 cm |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Minimum airflow (imperial) | 43 cfm |
| Maximum airflow | 43 cfm |
| Maximum air pressure | 1.22 mmH2O |
| Material | Plastic |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 26 mm |
| Package depth | 26 mm |
| Package width | 125 mm |
| Package height | 140 mm |
| Fan weight | 157 g |
| Fan thickness | 2.6 cm |
| Package weight | 176 g |
| Weight | 157 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 26 mm |
| Package width | 125 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 176 g |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
ARCTIC Freezer P14 Pro Reverse - 140 mm A-RGB PWM ...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro PST - 120 mm PWM Fan with C...
Shop NowARCTIC Freezer P12 Pro - 120 mm PWM Fan
Shop NowVIDA Infinity 120mm Reverse Blade Processor Fan 12...
Shop NowVIDA Infinity 120mm Reverse Blade Processor Fan 12...
Shop NowARCTIC P14 Pro 140 mm PWM Fan
Shop NowARCTIC P8 Slim PWM PST - 80 mm Low-Profile PWM Fan...
Shop NowVIDA Infinity02 120mm Reverse Bladed Processor Fan...
Shop NowLogiLink PC case cooler Computer case Fan
Shop NowARCTIC Alpine 17 - Compact Intel CPU Cooler
Shop NowARCTIC P9 PWM PST CO (Black) - 92 mm PWM Fan with ...
Shop NowARCTIC P9 PWM PST (Black) - 92 mm PWM Fan with Cab...
Shop NowVIDA Stealth 120mm ARGB PWM Case Fan, Hydraulic Be...
Shop NowARCTIC P14 Pro PST 140 mm PWM Fan with Cable Split...
Shop NowARCTIC P9 Max (Black) - 92 mm High-Speed PWM Fan
Shop NowStarTech.com 92x25mm Ball Bearing Quiet Computer C...
Shop NowARCTIC F12 PWM PST 120 mm PWM PST Case Fan
Shop NowStarTech.com 80x25mm Dual Ball Bearing Computer Ca...
Shop NowVIDA Infinity 120mm Processor Fan 12 cm White 1 pc...
Shop NowHP 662520-001 Computer case Fan
Shop NowARCTIC P12 Slim PWM PST Pressure-optimised 120 mm ...
Shop NowVIDA Infinity02 120mm Processor Fan 12 cm Black 1 ...
Shop NowARCTIC P8 Max - High-Performance 80 mm PWM Fan
Shop NowARCTIC P8 PWM PST - Pressure-optimised 80 mm Fan w...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
VIDA STEALTH REVERSE BLK ARGB FAN 120M...
£4.56
£3.80
|
Recommended
StarTech.com 92x25mm Ball Bearing Quie...
£5.03
£4.19
|
Popular
StarTech.com 80x25mm Dual Ball Bearing...
£4.64
£3.87
|
LogiLink PC case cooler Computer case...
£4.19
£3.49
|
Hot Product
ARCTIC P14 – Pressure-optimised 140 mm...
£4.21
£3.51
|
Bestseller
ARCTIC P8 PWM PST - Pressure-optimised...
£3.90
£3.25
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
STEALTH120REVBK
|
FAN9X25TX3L
|
FANBOX2
|
FAN103
|
ACFAN00123A
|
ACFAN00150A
|
| Manufacturer |
VIDA
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
LogiLink
|
ARCTIC
|
ARCTIC
|
| Type |
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
fan
|
| Suitable location |
Computer case
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|