Acer Chromebox CXI5 (Intel Celeron 7305, 4 GB RAM, eMMC 64GB, Chrome OS)
- ChromeOS
- Intel Celeron 7305 (8MB Cache, 1.1GHz)
- 4GB DDR4-SDRAM (1 x 4) & 64GB eMMC
More Information
| Processor | Intel Celeron |
|---|---|
| Memory | 4GB |
| Storage | 64GB |
| SKU | DT.Z27EK.002 |
| EAN | 4711121447280 |
| Manufacturer | Acer |
| Availability | Y |
| Product Family | Chromebox |
Reasons To Buy

Ultra-Quick Data Transfer
This Chromebox comes with four USB 3.2 Gen 2 Type-A and two full-function USB 4 Gen 3 Type-C ports, providing you with the newest and fastest USB technology for up to 40 Gbps transfer speeds.

Ports on Display
The full-function USB Type-C and dual HDMI 2.1 ports allow you to display your content on up to four external displays. Configurations that include an extra HDMI or DP port are also available.

Fully Connected
This Chromebox boasts features such as Wi-Fi 6E and an RJ45 2.5G Gigabit Ethernet (2.5GbE) port that provides you with a quick and stable network connection.

Maximize Your Space
The compact, fitted design allows for numerous placement possibilities. And with a VESA mount kit, you can put this Chromebox just about anywhere.

Adaptable Design
Easily customize this Chromebox for a variety of scenarios such as education, digital signage, or kiosks, thanks to the easy-to-use ChromeOS.
Description
Faster Processing
With Intel vPro® and up to a 12th Gen Intel® Core™ i7 processor1, you can enjoy a performance improvement of up to 20% over previous generations to better deal with your everyday tasks.
Ultra-Quick Data Transfer
This Chromebox comes with four USB 3.2 Gen 2 Type-A and two full-function USB 4 Gen 3 Type-C ports, providing you with the newest and fastest USB technology for up to 40 Gbps transfer speeds.
Ports on Display
The full-function USB Type-C and dual HDMI 2.1 ports allow you to display your content on up to four external displays. Configurations that include an extra HDMI or DP port are also available.
Fully Connected
This Chromebox boasts features such as Wi-Fi 6E and an RJ45 2.5G Gigabit Ethernet (2.5GbE) port2 that provides you with a quick and stable network connection.
Maximize Your Space
The compact, fitted design allows for numerous placement possibilities. And with a VESA mount kit, you can put this Chromebox just about anywhere.
Adaptable Design
Easily customize this Chromebox for a variety of scenarios such as education, digital signage, or kiosks, thanks to the easy-to-use ChromeOS.
Citrix Ready®
Enhance an organization’s mobility, virtualization, networking and cloud platforms with Citrix Ready® devices. These verified devices have met the necessary test criteria to work with the Citrix Receiver™ and XenApp® and XenDesktop® applications and provide confidence that their hardware is fully compatible with Citrix® solutions.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | 7305 |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor cores | 5 |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Memory | |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 4 GB |
| Internal memory | 4 GB |
| Maximum internal memory | 16 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Mini PC |
| Product colour | Grey |
| Chassis type | Mini PC |
| Audio system | High Definition Audio |
| Cable lock slot | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | RoHS |
| Design | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Grey |
| Chassis type | Mini PC |
| Cable lock slot | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Mini PC |
| Audio system | High Definition Audio |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Power | |
| Power supply | 90 W |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 608 mm |
| Package depth | 398 mm |
| Package height | 262 mm |
| Width | 186 mm |
| Depth | 186 mm |
| Height | 36 mm |
| Package weight | 10.6 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 608 mm |
| Package depth | 398 mm |
| Package height | 262 mm |
| Package weight | 10.6 kg |
| Packaging content | |
| Mouse included | Yes |
| Display included | No |
| Keyboard included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Display | |
| Display included | No |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
BSI-Refurbished ProDesk 400 HP G7 SFF i5 10th gen ...
Shop NowBSI-Refurbished ThinkCentre Lenovo V50s SFF i5 10t...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G4 Mini i5 8th ge...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex 7070 Dell Micro i5 9th ge...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex 7070 Dell Micro i7 8th Ge...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G5 Mini i5 9th ge...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G6 i5 10th Gen (B...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G5 i5 9th Gen (BS...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex Dell 7080 Micro i5 10th G...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex 7070 Dell Micro i5 9th ge...
Shop NowBSI-Refurbished ProDesk 400 HP G7 i5 10th Gen (BSI...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G6 SFF i5 10th Ge...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex Dell 3080 Micro i5 10th g...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G5 SFF i5 9th gen...
Shop NowBSI-Refurbished ProDesk 400 HP G5 i5 8th Gen (BSI ...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G5 SFF i7 9th Gen...
Shop NowTeqcycle DELL OptiPlex 7090 Micro Intel® Core™ ...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G5 SFF i5 9th gen...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex 3070 Dell i5 9th Gen (BSI...
Shop NowASUS Chromebox CF40-BC012UN Intel® Celeron® N N4...
Shop NowTERRA EU1000138 PC/workstation Intel® Core™ i3 ...
Shop NowTeqcycle HP Elitedesk 800 G6 Intel® Core™ i5 i5...
Shop NowTeqcycle HP Elitedesk 800 G6 Intel® Core™ i5 i5...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G6 SFF i5 10th Ge...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G6 i5 10th Gen (B...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G6 SFF i5 10th Ge...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G5 SFF i5 9th gen...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G4 SFF i5 8th gen...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex 5070 Dell i5 8th Gen (BSI...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex 5070 Dell SFF i5 9th gen ...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G4 i5 8th Gen (BS...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex 5070 Dell SFF i5 9th gen ...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex 5070 Dell i5 9th Gen (BSI...
Shop NowASUS V500 Mini Tower V500MV-13420H027W Intel® Cor...
Shop NowASUS PL64 Intel® Celeron® 7305 8 GB DDR4-SDRAM 1...
Shop NowElo Touch Solutions E620713 PC/workstation 8 GB 64...
Shop NowAcer Chromebox CXI5 (Intel Core i3-1215U, 8 GB RAM...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Acer Chromebox CXI5 (Intel Celeron 730...
£323.16
£269.30
|
Bestseller
Acer Chromebox CXI5 (Intel Core i3-121...
£466.62
£388.85
|
Recommended
ASUS Chromebox CF40-BC012UN Intel® Cel...
£306.24
£255.20
|
ASUS PL64 Intel® Celeron® 7305 8 GB DD...
£403.90
£336.58
|
ASUS V500 Mini Tower V500MV-13420H027W...
£481.80
£401.50
|
Hot Product
Elo Touch Solutions E620713 PC/worksta...
£441.95
£368.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DT.Z27EK.002
|
DT.Z29EK.003
|
90MS02V2-M000C0
|
90MS02J2-M00890
|
V500MV-13420H027W
|
E620713
|
| Manufacturer |
Acer
|
Acer
|
ASUS
|
ASUS
|
ASUS
|
Elo Touch Solutions
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Celeron
|
Intel Core i3
|
Intel Celeron N
|
Intel Celeron
|
Intel Core i5
|
N/A
|
| Operating system installed |
ChromeOS
|
ChromeOS
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
N/A
|
| Total storage capacity |
N/A
|
100GB to 300GB
|
N/A
|
100GB to 300GB
|
500GB to 750GB
|
N/A
|
| On-board graphics adapter |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
| Internal memory |
4GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
| Product type |
Mini PC (<= 3L)
|
PC
|
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
PC
|
N/A
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|