ASUS Chromebox CF40-BC012UN Intel® Celeron® N N4500 8 GB LPDDR4x-SDRAM 64 GB eMMC ChromeOS Mini PC Black
£306.24
£255.20
Intel Celeron N4500 (4MB Cache, 1.1GHz), 8GB LPDDR4x-SDRAM, 64GB eMMC, Intel UHD Graphics, LAN, WLAN, Bluetooth, ChromeOS
- ChromeOS
- Intel Celeron N4500 (4MB Cache, 1.1GHz)
- 8GB LPDDR4x-SDRAM & 64GB eMMC
More Information
| SKU | 90MS02V2-M000C0 |
|---|---|
| EAN | 4711387575901 |
| Manufacturer | ASUS |
| Availability | Y |
| Product Family | Chromebox |
Description
Built for Diverse Commercial Applications
ASUS and Chrome Enterprise Solutions ASUS Chromebox Enterprise devices combine the end-user benefits of Chromeboxes with the business capabilities of Chrome Enterprise for IT to secure, orchestrate and power the cloud workforce, and for further empowering your enterprise. Secure and intelligent hardware solutions for working remote. Get started immediately out of the box with zero-touch enrollment.
ASUS and Chrome Enterprise Solutions ASUS Chromebox Enterprise devices combine the end-user benefits of Chromeboxes with the business capabilities of Chrome Enterprise for IT to secure, orchestrate and power the cloud workforce, and for further empowering your enterprise. Secure and intelligent hardware solutions for working remote. Get started immediately out of the box with zero-touch enrollment.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | N4500 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor threads | 2 |
| Processor cores | 2 |
| Processor family | Intel® Celeron® N |
| Memory | |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI version | 1.4 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Number of rear USB ports | 3 |
| Number of front USB ports | 3 |
| Number of front audio ports | 1 |
| Technical details | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Mini PC |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Performance | |
| Product type | Mini PC |
| Software | |
| Operating system installed | ChromeOS |
| Power | |
| Power supply | 65 W |
| Certificates | |
| Certification | BSMI/CB/CE/FCC/UL/Energy Star/C-Tick/WiFi/RF/VCCI |
| Weight & dimensions | |
| Width | 166.2 mm |
| Depth | 119.7 mm |
| Height | 33.9 mm |
| Weight | 800 g |
| Packaging content | |
| Display included | No |
| Display | |
| Display included | No |
| Other features | |
| On-board graphics card | Yes |
| Processor manufacturer | Intel |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
BSI-Refurbished ProDesk 400 HP G7 i5 10th Gen (BSI...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G5 SFF i7 9th Gen...
Shop NowBSI-Refurbished ProDesk 400 HP G5 i5 8th Gen (BSI ...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G5 SFF i5 9th gen...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex Dell 3080 Micro i5 10th g...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G6 SFF i5 10th Ge...
Shop NowBSI-Refurbished ProDesk 400 HP G7 SFF i5 10th gen ...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex 7070 Dell Micro i5 9th ge...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex Dell 7080 Micro i5 10th G...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G5 i5 9th Gen (BS...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G6 i5 10th Gen (B...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G5 Mini i5 9th ge...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex 7070 Dell Micro i7 8th Ge...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex 7070 Dell Micro i5 9th ge...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G4 Mini i5 8th ge...
Shop NowBSI-Refurbished ThinkCentre Lenovo V50s SFF i5 10t...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex 5070 Dell i5 9th Gen (BSI...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex 5070 Dell SFF i5 9th gen ...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G4 i5 8th Gen (BS...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex 5070 Dell SFF i5 9th gen ...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex 5070 Dell i5 8th Gen (BSI...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G4 SFF i5 8th gen...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G5 SFF i5 9th gen...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G6 SFF i5 10th Ge...
Shop NowBSI-Refurbished OptiPlex 3070 Dell i5 9th Gen (BSI...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G6 i5 10th Gen (B...
Shop NowTeqcycle HP Elitedesk 800 G6 Intel® Core™ i5 i5...
Shop NowTeqcycle HP Elitedesk 800 G6 Intel® Core™ i5 i5...
Shop NowTeqcycle DELL OptiPlex 7090 Micro Intel® Core™ ...
Shop NowBSI-Refurbished EliteDesk 800 HP G5 SFF i5 9th gen...
Shop NowT1A HP EliteDesk 800 G5 Refurbished Intel® Core�...
Shop NowASUS PL64 Intel® Celeron® 7305 8 GB DDR4-SDRAM 1...
Shop NowElo Touch Solutions E620713 PC/workstation 8 GB 64...
Shop NowASUS Chromebox CHROMEBOX5-GC029UN Intel® Celeron�...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
ASUS Chromebox CF40-BC012UN Intel® Cel...
£306.24
£255.20
|
Popular
Acer Chromebox CXI5 (Intel Celeron 730...
£323.16
£269.30
|
ASUS PL64 Intel® Celeron® 7305 8 GB DD...
£403.90
£336.58
|
Bestseller
Elo Touch Solutions E620713 PC/worksta...
£441.95
£368.29
|
Hot Product
T1A HP EliteDesk 800 G5 Refurbished In...
£257.40
£214.50
|
Teqcycle HP Elitedesk 800 G6 Intel® Co...
£385.44
£321.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
90MS02V2-M000C0
|
DT.Z27EK.002
|
90MS02J2-M00890
|
E620713
|
D-HPED800G5-UK-T101
|
TH800G6ML02B
|
| Manufacturer |
ASUS
|
Acer
|
ASUS
|
Elo Touch Solutions
|
T1A
|
HP
|
| Optical drive type |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Display included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Processor family |
Intel Celeron N
|
Intel Celeron
|
Intel Celeron
|
N/A
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
| Operating system installed |
ChromeOS
|
ChromeOS
|
Windows 11 Pro
|
N/A
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
N/A
|
N/A
|
100GB to 300GB
|
N/A
|
100GB to 300GB
|
100GB to 300GB
|
| On-board graphics adapter |
Y
|
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
8GB
|
4GB
|
8GB
|
8GB
|
8GB
|
16GB
|
| Product type |
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
N/A
|
Mini PC (<= 3L)
|
Mini PC (<= 3L)
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|