Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin plug (CEE 7/4 Schuko) to C13 Female (kettle lead), 3m, 10A, Black, Lifetime Warranty
£6.89
£5.74
Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin plug (CEE 7/4 Schuko) to C13 Female (kettle lead), 3m, 10A, Black, Lifetime Warranty
- Connects a device with three-pin C14 inlet to a standard two-slot EU AC or similar power outlet
- Great for powering a PC, monitor, printer, TV, scanner, server and more
- Ideal replacement, upgrade or spare power cable for misplaced or overused ones
- Universal CEE 7/7 hybrid plug fits both European type F and French type E sockets
- Pure bare copper wire for maximum conductivity
- Flexible, durable PVC jacket with heavy-duty strain relief
- High-temperature resistance for use in areas that are not air conditioned
- For indoor use only
More Information
| SKU | 328616 |
|---|---|
| EAN | 0766623328616 |
| Manufacturer | Manhattan |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
PC Power Cord or Monitor Power Cable 3m - Great as a replacement or spare AC power supply cable for printer, TV, server, and more
The Manhattan EU Power Cable CEE 7/7 to C13, 3 m easily connects and extends the reach between a power outlet and a personal computer, monitor, printer, power adapter or other compatible piece of equipment. Ideal for new systems or replacement applications, this power cable is engineered and built from quality materials that meet current safety approvals to deliver and maintain reliable connections. Fully molded boots with strain relief, a durable PVC jacket, and heavy-duty construction enable this power cable to help provide maximum electrical conductivity to transmit dependable power where and when needed.
The Manhattan EU Power Cable CEE 7/7 to C13, 3 m easily connects and extends the reach between a power outlet and a personal computer, monitor, printer, power adapter or other compatible piece of equipment. Ideal for new systems or replacement applications, this power cable is engineered and built from quality materials that meet current safety approvals to deliver and maintain reliable connections. Fully molded boots with strain relief, a durable PVC jacket, and heavy-duty construction enable this power cable to help provide maximum electrical conductivity to transmit dependable power where and when needed.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | CEE7/7 |
| Cable length | 3 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Conductor material | Copper |
| Number of conductors | 3 |
| Cable type | H05VV-F3G |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C13 coupler |
| Connector 1 | CEE7/7 |
| Cable length | 3 m |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Connector 2 standard | IEC 60320 |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Package type | Polybag |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 2.5 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, UKCA, VDE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 48 mm |
| Depth | 40 mm |
| Weight | 270 g |
| Diameter | 6.8 mm |
| Package width | 135 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 280 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Package width | 135 mm |
| Package depth | 40 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 280 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS, UKCA, VDE |
| Logistics data | |
| Master (outer) case gross weight | 12.5 kg |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case width | 400 mm |
| Master (outer) case length | 300 mm |
| Master (outer) case height | 260 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cablenet 1m IEC C14 - IEC C13 Black PVC 0.75mm Pow...
Shop NowCablenet 0.5m IEC C20 - IEC C19 Black PVC 1.5mm Po...
Shop NowCablenet 1m UK (5 Amp) - IEC C13 Black PVC 0.75mm ...
Shop NowCablenet 0.5m IEC C14 - IEC C13 White PVC 0.75mm P...
Shop NowCablenet 1m IEC C14 - IEC C13 Green PVC 0.75mm Pow...
Shop NowCablenet 0.5m IEC C14 - IEC C13 Green PVC 0.75mm P...
Shop NowCablenet 0.5m IEC C14 - IEC C15 Hot Condition Oran...
Shop NowCablenet 2m IEC C14 - IEC C13 White PVC 0.75mm Pow...
Shop NowCablenet 0.5m IEC C14 - IEC C13 Red PVC 0.75mm Pow...
Shop NowCablenet 2m USA Plug (3 Pin) - IEC C13 Black PVC P...
Shop NowCablenet 2m Right Angle Schuko - IEC C13 Black PVC...
Shop NowCablenet 0.3m IEC C14 - IEC C13 Blue PVC 0.75mm Po...
Shop NowCablenet 0.5m UK (5 Amp) - IEC C13 Black PVC 0.75m...
Shop NowCablenet 0.5m IEC C14 - IEC C13 Blue PVC 0.75mm Po...
Shop NowCablenet 2m IEC C14 - IEC C13 Grey PVC 0.75mm Powe...
Shop NowCablenet 1.5m IEC C14 - IEC C13 Black PVC 0.75mm P...
Shop NowCablenet 1m IEC C14 - IEC C13 Blue PVC 0.75mm Powe...
Shop NowCablenet 1m IEC C14 - IEC C13 Grey PVC 0.75mm Powe...
Shop NowCablenet 1.5m IEC C14 - IEC C13 Orange PVC 1.0mm P...
Shop NowCablenet 0.3m IEC C14 - IEC C13 Green PVC 0.75mm P...
Shop NowCablenet 2m USA Plug (3 Pin) - IEC C5 Cloverleaf B...
Shop NowHoneywell 3013-1454-001 power cable Black 1.5 m
Shop NowManhattan Power Cord/Cable, C14 Male to C13 Female...
Shop NowManhattan Power Cord/Cable, C14 Male to C13 Female...
Shop NowManhattan Power Cord/Cable Y-Splitter, C14 Male to...
Shop NowManhattan Mains Power Cord/Cable, Euro 2-pin (CEE ...
Shop NowCablenet CNL 2M C14-C15 Wh Rbr 0.75MM White IEC C1...
Shop NowCablenet CNL 1M C14-C15 Rd Rbr 0.75MM Red IEC C14 ...
Shop NowCablenet CNL 1.8M UK 5A C13 Bk PVC 0.75MM
Shop NowCablenet 42-2998 power cable Blue 1 m C14 coupler ...
Shop NowCablenet CNL 1M C14-C15 Wh Rbr 0.75MM White IEC C1...
Shop NowCablenet CNL 1.8M UK 5A C5 Bk PVC 0.75MM
Shop NowCables Direct IEC Extension Cable C13 / C14 1m Bla...
Shop NowZebra CBL-DC-376A1-01 power cable Black
Shop NowDigitus British power cord connection cable
Shop NowCablenet 0.5m IEC C14 - IEC C13 Grey PVC 0.75mm Po...
Shop NowCablenet 2m USA Plug (2 Pin) - IEC C7 Figure of 8 ...
Shop NowCablenet 0.5m IEC C14 - IEC C13 Black PVC 0.75mm P...
Shop NowCablenet 1m IEC C14 - IEC C13 White PVC 0.75mm Pow...
Shop NowCablenet 0.5m IEC C14 - IEC C13 Orange PVC 1.0mm P...
Shop NowCablenet 2m Right Angle Schuko - IEC C5 Cloverleaf...
Shop NowCablenet 0.5m IEC C20 - IEC C19 Blue PVC 1.5mm Pow...
Shop NowLindy 3m C14 to C13 Extension Cable
Shop NowCables Direct IEC Extension Cable C13 / C14 0.5m B...
Shop NowLogiLink LPS101 power cable White 3 m
Shop NowStarTech.com 2m (6ft) Laptop Power Cord, EU Schuko...
Shop NowDatalogic 6003-0923 power cable C13 coupler
Shop NowCables Direct Euro - C7 3m Black C7 coupler
Shop NowLogiLink CP095 power cable Black 3 m CEE7/7 C13 co...
Shop NowCablenet 2m IEC C14 - IEC C13 Orange PVC 1.0mm Pow...
Shop NowROLINE 30.08.9024 power cable White 1.8 m DK-EDB C...
Shop NowZebra 450042 power cable Black Power plug type F C...
Shop NowZebra 450041 power cable Black Power plug type G C...
Shop NowAIS AIS-NUC8I5BEH-PCUK power cable Black 1.8 m C5 ...
Shop NowLogiLink LPS104 power cable Black, White 3 m Power...
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowDigitus Y-power cord connection cable
Shop NowCablenet 1m IEC C14 - IEC C13 Orange PVC 1.0mm Pow...
Shop NowLogiLink CP153 power cable Black 3 m CEE7/7 C19 co...
Shop NowZebra CBL-DC-388A2-01 power cable Black 1.8 m
Shop NowCables Direct RB-305 power cable Black 5 m
Shop NowLogiLink CP105 power cable Black 2 m C13 coupler C...
Shop NowCablenet 2m Australian (3 Pin) - IEC C13 Black PVC...
Shop NowCablenet 2m IEC C14 - IEC C13 Black PVC 0.75mm Pow...
Shop NowMotorola 23844-00-00R power cable Black
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power Cable, BS 13...
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C13 and IEC C7 Spl...
Shop NowCablenet 2m UK (3 Amp) - IEC C7 Figure of 8 Black ...
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) UK Computer Power Cable, 18...
Shop NowCablenet 1m IEC C14 - IEC C13 Red PVC 0.75mm Power...
Shop NowLogiLink CP152 power cable Black 1.8 m CEE7/7 IEC ...
Shop NowLogiLink CP120 power cable Black 1.8 m BS 1363 C5 ...
Shop NowCablenet 0.3m IEC C14 - IEC C13 Black PVC 0.75mm P...
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To IEC C13 Mains Power Cabl...
Shop NowLindy 2m IEC Splitter Cable IEC C14 to 2 x IEC C13
Shop NowDigitus Mains cable
Shop NowCablenet 2m UK (5 Amp) - IEC C5 Cloverleaf Black P...
Shop NowLogiLink CP121 power cable Black 1.8 m BS 1363 IEC...
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) UK Computer Power Cable Y Sp...
Shop NowLindy 3m Schuko 2 Pin Plug to IEC C13 Power Cable,...
Shop NowZebra CBL-DC-383A1-01 power cable Black USB A
Shop NowCablenet 2m Swiss Plug - IEC C13 Black PVC 1.0mm P...
Shop NowLindy 5m IEC Extension Cable, Black
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C5 & IEC C7 Splitt...
Shop NowStarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Power Cable, 1...
Shop NowCisco CP-PWR-CORD-NA= Power Cable for 7800 Series ...
Shop NowCisco CP-PWR-CORD-CE= power cable Black 2.5 m C13 ...
Shop NowMotorola AC Line Cord 1.8 m
Shop NowZebra CBL-DC-388A1-01 power cable Black 1.8 m
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Manhattan Mains Power Cord/Cable, Euro...
£6.89
£5.74
|
Recommended
Cables Direct IEC Extension Cable C13...
£9.50
£7.92
|
Popular
Cables Direct IEC Extension Cable C13...
£10.02
£8.35
|
Hot Product
Cisco CP-PWR-CORD-NA= Power Cable for...
£8.66
£7.22
|
New
Cisco CP-PWR-CORD-CE= power cable Blac...
£7.56
£6.30
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£6.16
£5.13
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
328616
|
RB-301/0.5
|
RB-301/1.0
|
CP-PWR-CORD-UK=
|
CP-PWR-CORD-CE=
|
PXT101UK
|
| Manufacturer |
Manhattan
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cisco
|
Cisco
|
StarTech.com
|