Digitus Mains cable
£6.20
£5.17
Power Cord, CEE 7/7 (Typ-F) 90ø angled - C13 M/F, 1.8m, H05VV-F3G 0.75qmm, black
- VDE tested
More Information
| SKU | AK-440100-018-S |
|---|---|
| EAN | 4016032311713 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Description
European country approvals
This power cable is used to connect a PC or monitor to the household power supply (socket).
This power cable is used to connect a PC or monitor to the household power supply (socket).
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | IEC C13 |
| Connector 1 | CEE7/7 |
| Cable length | 1.8 m |
| Features | |
| Cable type | H05VV-F3G |
| Magnetically shielded | No |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector angle | 90° |
| Connector 2 | IEC C13 |
| Connector 1 | CEE7/7 |
| Cable length | 1.8 m |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 10 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package volume | 682.5 cm³ |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 210.333 g |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Magnetically shielded | No |
| Conductor cross section | 0.75 mm² |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Package volume | 682.5 cm³ |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 35 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 210.333 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| UK Trade Tariff code | 85444290 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
StarTech.com 3m (10ft) Computer Power Cord, 18AWG,...
Shop Nowconnektgear 5m UK Mains Power Cable UK Plug to C5 ...
Shop Nowconnektgear 5m UK Mains Power Cable UK Plug to Rig...
Shop Nowconnektgear 10m Mains Extension Power Cable C14 Pl...
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug To IEC 2 x C5 Splitter Ex...
Shop NowAIS AIS-NUC8I5BEH-PCUK power cable Black 1.8 m C5 ...
Shop NowLogiLink LPS104 power cable Black, White 3 m Power...
Shop NowDigitus Mains connection cable
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowDigitus Y-power cord connection cable
Shop NowLogiLink CP153 power cable Black 3 m CEE7/7 C19 co...
Shop NowLindy 3m C5 to C14 Mains Cable, lead free
Shop NowCablenet 2m Euro 2 Pin Flat - IEC C7 Figure of 8 B...
Shop NowCablenet 0.3m IEC C14 - IEC C13 Green PVC 0.75mm P...
Shop NowCablenet 0.5m IEC C14 - IEC C13 Blue PVC 0.75mm Po...
Shop NowCablenet 0.5m IEC C14 - IEC C13 Red PVC 0.75mm Pow...
Shop NowCablenet 0.5m IEC C14 - IEC C13 Green PVC 0.75mm P...
Shop NowCablenet 0.5m IEC C14 - IEC C13 White PVC 0.75mm P...
Shop NowCablenet 0.3m IEC C14 - IEC C13 Blue PVC 0.75mm Po...
Shop NowCablenet 0.5m IEC C14 - IEC C13 Grey PVC 0.75mm Po...
Shop NowDigitus British power cord connection cable
Shop NowZebra CBL-DC-376A1-01 power cable Black
Shop NowHoneywell 3013-1454-001 power cable Black 1.5 m
Shop NowLindy 3m C14 to C13 Extension Cable
Shop NowLogiLink LPS101 power cable White 3 m
Shop NowMotorola 50-16000-255R power cable Black
Shop NowLogiLink CP105 power cable Black 2 m C13 coupler C...
Shop Nowconnektgear 10m UK Mains Power Cable UK Plug to C1...
Shop NowDigitus German Power Cord connection cable
Shop NowCablenet 0.3m IEC C14 - IEC C13 Black PVC 0.75mm P...
Shop NowCablenet 2m UK (5 Amp) - IEC C5 Cloverleaf Black P...
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) UK Computer Power Cable, 18...
Shop NowCables Direct RB-305 power cable Black 5 m
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power Cable, BS 13...
Shop NowMotorola 23844-00-00R power cable Black
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin to C5 Mains Cable, lead free
Shop NowLogiLink CP152 power cable Black 1.8 m CEE7/7 IEC ...
Shop NowLogiLink CP120 power cable Black 1.8 m BS 1363 C5 ...
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To IEC C13 Mains Power Cabl...
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C13 and IEC C7 Spl...
Shop NowLindy 2m IEC Splitter Cable IEC C14 to 2 x IEC C13
Shop NowLogiLink CP121 power cable Black 1.8 m BS 1363 IEC...
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowC2G 3m Power Cable Black
Shop NowLindy 3m Schuko 2 Pin Plug to IEC C13 Power Cable,...
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C5 & IEC C7 Splitt...
Shop NowLindy 2m IEC C14 to IEC C15 'Hot Condition' Power ...
Shop NowZebra CBL-DC-383A1-01 power cable Black USB A
Shop NowStarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Power Cable, 1...
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C13 and IEC C5 Spl...
Shop NowCisco CP-PWR-CORD-CE= power cable Black 2.5 m C13 ...
Shop NowCisco CP-PWR-CORD-NA= Power Cable for 7800 Series ...
Shop NowMotorola AC Line Cord 1.8 m
Shop NowZebra CBL-DC-388A1-01 power cable Black 1.8 m
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Digitus Mains cable
£6.20
£5.17
|
connektgear 10m Mains Extension Power...
£7.70
£6.42
|
Recommended
connektgear 10m UK Mains Power Cable U...
£8.42
£7.02
|
New
Cisco CP-PWR-CORD-NA= Power Cable for...
£8.66
£7.22
|
Popular
Cisco CP-PWR-CORD-CE= power cable Blac...
£7.84
£6.53
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£6.18
£5.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AK-440100-018-S
|
27-0052B
|
27-0026B
|
CP-PWR-CORD-UK=
|
CP-PWR-CORD-CE=
|
PXT101UK
|
| Manufacturer |
Digitus
|
connektgear
|
connektgear
|
Cisco
|
Cisco
|
StarTech.com
|