StarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power Cable, BS 1363 to C5 (Clover Leaf), 2.5A 250V, 18AWG, UK Laptop Replacement Cord, Printer Power Cable, Laptop Charger Cord, Laptop Power Brick Cord
£5.90
£4.92
StarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power Cable, BS 1363 to C5 Mickey Mouse, 2.5A 250V, 18AWG, Laptop Replacement Cord, Printer Cable, UK Laptop Charger Cord, Laptop Power Brick Cord (PXTNB3SUK2M)
More Information
| SKU | PXTNB3SUK2M |
|---|---|
| EAN | 0065030859417 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | Y |
Description
6ft (2m) UK Laptop Power Cord, BS 1363 to C5, 2.5A 250V, 18AWG
The PXTNB3SUK2M 2m Laptop Power Cord features one BS 1363 (Type G) UK power plug and one 3-prong C5 connector, making it a suitable replacement cable for an HP, Toshiba or other compatible laptop equipped with a cloverleaf/C5 power connection.
Designed for durability and dependability, this Cloverleaf Power Cord is backed by our Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
The PXTNB3SUK2M 2m Laptop Power Cord features one BS 1363 (Type G) UK power plug and one 3-prong C5 connector, making it a suitable replacement cable for an HP, Toshiba or other compatible laptop equipped with a cloverleaf/C5 power connection.
Designed for durability and dependability, this Cloverleaf Power Cord is backed by our Lifetime Warranty.
The StarTech.com Advantage
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 2 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 2 | C5 coupler |
| Connector 1 | BS 1363 |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 250 V |
| Input current | 2.5 A |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 206 g |
| Package width | 143 mm |
| Package depth | 294 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 213 g |
| Packaging data | |
| Package width | 143 mm |
| Package depth | 294 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 213 g |
| Technical details | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 80 pc(s) |
| Master (outer) case width | 320 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 250 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink LPS104 power cable Black, White 3 m Power...
Shop NowLogiLink 3m, 2xCEE 7/16 White CEE7/16
Shop NowLogiLink 3m, 2xCEE 7/16 Black CEE7/16
Shop NowDigitus Mains connection cable
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowDigitus Y-power cord connection cable
Shop Nowconnektgear 10m UK Mains Power Cable - UK Plug to ...
Shop Nowconnektgear 5m UK Mains Power Cable - UK Plug to R...
Shop NowLogiLink CP153 power cable Black 3 m CEE7/7 C19 co...
Shop NowLogiLink CP095 power cable Black 3 m CEE7/7 C13 co...
Shop NowMotorola 50-16000-255R power cable Black
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug To IEC 2 x C5 Splitter Ex...
Shop NowStarTech.com 3m (10ft) Computer Power Cord, 18AWG,...
Shop NowStarTech.com 2m (6ft) Laptop Power Cord, EU Schuko...
Shop NowLogiLink LPS101 power cable White 3 m
Shop NowAIS AIS-NUC8I5BEH-PCUK power cable Black 1.8 m C5 ...
Shop NowDigitus British power cord connection cable
Shop NowZebra CBL-DC-376A1-01 power cable Black
Shop NowHoneywell 3013-1454-001 power cable Black 1.5 m
Shop NowLogiLink CP121 power cable Black 1.8 m BS 1363 IEC...
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To IEC C7 Mains Power Cable...
Shop NowLogiLink CP120 power cable Black 1.8 m BS 1363 C5 ...
Shop NowDigitus Mains cable extension
Shop NowStarTech.com 6ft (2m) UK Computer Power Cable Y Sp...
Shop NowLogiLink CP152 power cable Black 1.8 m CEE7/7 IEC ...
Shop NowDigitus Mains cable
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C13 and IEC C7 Spl...
Shop NowLogiLink CP105 power cable Black 2 m C13 coupler C...
Shop NowMotorola 23844-00-00R power cable Black
Shop NowCables Direct RB-305 power cable Black 5 m
Shop NowStarTech.com 10ft (3m) UK Computer Power Cable, 18...
Shop NowCablenet 2m UK (5 Amp) - IEC C5 Cloverleaf Black P...
Shop NowDigitus Power Cord connection cable
Shop NowZebra CBL-DC-383A1-01 power cable Black USB A
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To IEC C13 Mains Power Cabl...
Shop NowLindy 3m Schuko 2 Pin Plug to IEC C13 Power Cable,...
Shop NowLindy 2m UK 3 Pin to C5 Mains Cable, lead free
Shop NowC2G 3m Power Cable Black
Shop NowLindy 3m UK 3 Pin Plug To Right Angled IEC C7 Main...
Shop NowLindy 2m IEC C14 to IEC C15 'Hot Condition' Power ...
Shop NowLindy 2m C14 to C13 Extension Cable
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C5 & IEC C7 Splitt...
Shop NowLindy 2.5m UK 3 Pin Plug to IEC C13 and IEC C5 Spl...
Shop NowStarTech.com 2m (6ft) Computer Power Cord, 18AWG, ...
Shop NowCisco CP-PWR-CORD-NA= Power Cable for 7800 Series ...
Shop NowStarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Power Cable, 1...
Shop NowMotorola AC Line Cord 1.8 m
Shop NowZebra CBL-DC-388A1-01 power cable Black 1.8 m
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
StarTech.com 6ft (2m) UK Laptop Power...
£5.90
£4.92
|
New
Cisco CP-PWR-CORD-NA= Power Cable for...
£8.66
£7.22
|
Bestseller
StarTech.com 2m (6ft) Computer Power C...
£4.80
£4.00
|
Popular
Cisco CP-PWR-CORD-CE= power cable Blac...
£7.56
£6.30
|
Recommended
StarTech.com 6ft (1.8m) UK Computer Po...
£6.16
£5.13
|
Hot Product
C2G 3m Power Cable Black
£5.39
£4.49
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
PXTNB3SUK2M
|
CP-PWR-CORD-UK=
|
PXT101EUR
|
CP-PWR-CORD-CE=
|
PXT101UK
|
88514
|
| Manufacturer |
StarTech.com
|
Cisco
|
StarTech.com
|
Cisco
|
StarTech.com
|
C2G
|