OtterBox Defender Series for Apple iPad Pro 11" (M5/M4), black
£51.37
£42.81
Defender Series for Apple iPad Pro 11" (M5/M4), black
- 2X tested to Military Drop Standard (MIL-STD-810G 516.6)
- Multi-layer defense against drops and scrapes
- Built-in screen protector
- Streamlined rugged design
- Port covers block dust and dirt
- 4-position stand
- Apple Pencil storage
- Attachment points for optional shoulder strap (strap sold separately)
More Information
| Product main colour | Black |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Brand compatibility | Apple |
| Maximum screen size | 11 " |
| SKU | 77-95237 |
| EAN | 0840304758838 |
| Manufacturer | Otterbox |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Looking for legendary protection? You’ve found it with Defender Series. Defender Series guards your tablet against drops, dirt and scrapes. The streamlined rugged design is made up of a hard internal shell, a soft outer slipcover and a built-in screen protector that work together to deflect everyday action and accidents. Its four-position stand enables comfortable typing, media viewing, portrait interaction and landscape streaming. In addition, the stand does double duty as a touchscreen shield. Defender Series works hard and plays harder with a rugged and refined design that’s ready for anything.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Pro 11" (M5/M4) |
| Protection features | Dirt resistant, Drop resistance, Dust resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Package type | Hanging box |
| Product main colour | Black |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 4 |
| Material | Polycarbonate (PC), Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Maximum screen size | 27.9 cm (11") |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPad Pro 11" (M5/M4) |
| Protection features | Dirt resistant, Drop resistance, Dust resistant |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in battery | No |
| Product main colour | Black |
| Battery | |
| Built-in battery | No |
| Design | |
| Stand mode | Yes |
| Number of stand modes | 4 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 198.5 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 268.1 mm |
| Weight | 441.58 g |
| Package type | Hanging box |
| Package width | 206.1 mm |
| Package depth | 29.3 mm |
| Package height | 293.6 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Screen protector | Yes |
| Package width | 206.1 mm |
| Package depth | 29.3 mm |
| Package height | 293.6 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Screen protector | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 217.5 mm |
| Master (outer) case length | 308 mm |
| Master (outer) case height | 301.6 mm |
| Master (outer) case gross weight | 5.74 kg |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Apple MC2V4ZM/A tablet case 21.1 cm (8.3") Folio G...
Shop NowOtterBox Defender Series for Galaxy Tab A9+, Black
Shop NowMobilis 063023 tablet case 25.4 cm (10") Bumper Bl...
Shop NowMobilis 063022 tablet case 20.3 cm (8") Bumper Bla...
Shop NowApple Smart Folio for iPad Air 11-inch (M2) - Ligh...
Shop NowApple Smart Folio for iPad Air 11-inch (M2) - Deni...
Shop NowApple Smart Folio for iPad Pro 11-inch (M4) - Deni...
Shop NowApple Smart Folio for iPad Pro 13-inch (M4) - Whit...
Shop NowOtterBox Defender Kickstand w/Handstrap Series for...
Shop NowOtterBox Defender Case for iPad 7th/8th/9th gen, S...
Shop NowMobilis Protech 25.4 cm (10") Bumper Black
Shop NowTargus THD966GL tablet case 27.9 cm (11") Bumper G...
Shop NowApple MDEQ4ZM/A tablet case 27.9 cm (11") Folio Bl...
Shop NowApple MDEN4ZM/A tablet case 27.9 cm (11") Folio Ye...
Shop NowApple MDEP4ZM/A tablet case 27.9 cm (11") Folio Re...
Shop NowUrban Armor Gear 324023114340 tablet case 30.5 cm ...
Shop NoweSTUFF ES683634-BULK tablet case Black
Shop NowOtterBox Defender Case for iPad 7th/8th/9th gen, S...
Shop NowOtterBox Defender Series for Apple iPad Pro (11-in...
Shop NoweSTUFF ES681903-BULK tablet case Black
Shop NoweSTUFF ES681904-BULK tablet case Black
Shop NoweSTUFF CHICAGO Full Body Defender Case for Samsung...
Shop NoweSTUFF ES683613-BULK tablet case Black
Shop NowZebra SG-ET401-08EXO-02 tablet case 20.3 cm (8") C...
Shop NowZebra SG-ET401-10EXO-02 tablet case 25.4 cm (10") ...
Shop NoweSTUFF ES681844-BULK tablet case Black
Shop NoweSTUFF CHICAGO Full Body Defender Case for Samsung...
Shop NoweSTUFF ES683620-BULK tablet case Black
Shop NoweSTUFF CHICAGO Full Body Defender Case for Samsung...
Shop NowMAXCases Shield Extreme-H Waterproof case for iPad...
Shop NowApple Smart Folio for iPad Pro 11-inch (M4) - Blac...
Shop NoweSTUFF ES681858-BULK tablet case Black
Shop NowTargus VersaVu 27.7 cm (10.9") Folio Blue
Shop NowApple Smart Folio for iPad Air 11-inch (M2) - Char...
Shop NoweSTUFF ES683300-BULK tablet case Black
Shop NowTargus Click-In Case for Samsung Galaxy Tab A11+ a...
Shop NowZebra SG-ET4X-8EXOSKL1-01 tablet case 20.3 cm (8")...
Shop NowOtterBox Defender Series for Apple iPad (A16/10th ...
Shop NowUrban Armor Gear Microsoft Surface Pro 9/10/11 Met...
Shop NowOtterBox Defender Series for Apple iPad (A16/10th ...
Shop NowZebra SG-ET4X-10EXOSKL1-01 tablet case 25.4 cm (10...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
OtterBox Defender Series for Apple iPa...
£51.37
£42.81
|
Recommended
OtterBox Defender Case for iPad 7th/8t...
£51.37
£42.81
|
Bestseller
OtterBox Defender Case for iPad 7th/8t...
£49.44
£41.20
|
Popular
eSTUFF ES681844-BULK tablet case Black
£49.10
£40.92
|
eSTUFF CHICAGO Full Body Defender Case...
£42.37
£35.31
|
OtterBox Defender Series for Apple iPa...
£49.67
£41.39
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
77-95237
|
77-62032
|
77-62035
|
ES681844-BULK
|
ES683540-BULK
|
77-82261
|
| Manufacturer |
Otterbox
|
Otterbox
|
Otterbox
|
eSTUFF
|
eSTUFF
|
Otterbox
|
| Material |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Polycarbonate (PC)
|
Polycarbonate (PC)
|
N/A
|
| Brand compatibility |
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Apple (brand)
|
Samsung
|
Samsung
|
Apple (brand)
|
| Case type |
Cover case
|
Cover case
|
Cover case
|
N/A
|
N/A
|
Cover case
|
| Product main colour |
Black
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|