Cisco 19-Inch Rackmount for Catalyst 3560, 2960 and ME-3400 Compact Switches, 90-Day Limited Hardware Warranty (RCKMNT-19-CMPCT=)
£57.06
£47.55
19-Inch Rackmount for Catalyst 3560, 2960 and ME-3400 Compact Switches, 90-Day Limited Hardware Warranty (RCKMNT-19-CMPCT=)
- COMPATIBILITY: For use with Cisco Catalyst 3560, 2960 and ME-3400 Compact Switches
- HARDWARE: Includes all necessary hardware for installation
- SIZE: Designed for 19-inch racks
- COMPACT: Cisco Compact Switches are ideal for environments where space-constrained deployments are required
- PEACE OF MIND: 90-day limited hardware warranty
More Information
| SKU | RCKMNT-19-CMPCT= |
|---|---|
| EAN | 0882658136221 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
Description
The Cisco 19-Inch Rackmount for Cisco Catalyst 3560, 2960 and ME-3400 Compact Switches offers expanded installation options for network switches. Featuring a small form-factor, these compact Ethernet switches are ideal for space-constrained deployments where multiple cable runs would be challenging. This rackmount kit includes all hardware necessary for deployment in a 19-inch rack.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Screen size compatibility | 19 |
| Material | Metal |
| Product colour | Silver |
| Compatibility | Cisco Catalyst 3560/2960/ME-3400 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
|---|---|
| Screen size compatibility | 19 |
| Packaging data | |
| Screws included | Yes |
| Package width | 143 mm |
| Package height | 44.5 mm |
| Package depth | 158.8 mm |
| Package weight | 1.02 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | Shipping label – 2, packaging bag – 2, CDOC document – 1, Rackmont – 2, Screws – 6 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
HPE Aruba Networking JW054A mounting kit Grey
Shop NowZebra P1050667-034 mounting kit
Shop NowHikvision DS-DL116033W mounting kit Black Aluminiu...
Shop NowSapphire AV SSB50 mounting kit
Shop NowHoneywell RT10-MNT-RAM-C mounting kit Black
Shop NowRAM Mounts RAM-217-1U mounting kit
Shop NowHoneywell VX89A031RAMBALL mounting kit Black
Shop NowHoneywell VM1010BRKTKIT mounting kit Black
Shop NowOrigin Storage Universal 2.5in to 3.5in Adapter fo...
Shop NowOrigin Storage Caddy for Dell PowerEdge R740 3.5in...
Shop NowRAM Mounts Twist-Lock Triple Suction Cup Ball Base
Shop NowRAM Mounts Double Ball Mount with 100x100mm VESA P...
Shop NowMotorola MT3507 mounting kit Black, Silver
Shop NowAPC M6 Hardware Kit
Shop NowOrigin Storage Caddy for HPE Proliant DL/ML G8 SAT...
Shop NowOrigin Storage Caddy for HPE Proliant DL/ML G8 SAT...
Shop NowMotorola P1010338 mounting kit Black
Shop NowMotorola MT4510 mounting kit Black
Shop NowOrigin Storage Caddy for Dell PowerEdge R730 3.5in...
Shop NowOrigin Storage Caddy for Dell PowerEdge R730 2.5in...
Shop NowOrigin Storage Caddy for Dell PowerEdge R/M/T 610/...
Shop NowOrigin Storage Caddy for HPE Proliant DL/ML G6/G7 ...
Shop NowOrigin Storage Caddy for Dell PowerEdge R/T x40 in...
Shop NowHoneywell RT10-MNT-RAM mounting kit Black
Shop NowZebra KT-152098-03 mounting kit Black
Shop NowMotorola MT4301 mounting kit Black
Shop NowDELL YN6XJ mounting kit Black
Shop NowOrigin Storage Caddy for Dell Precision T7600 SATA...
Shop NowMotorola BRKT-70661-01R mounting kit
Shop NowZebra SG-NGWT-WSTPST-01 mounting kit Black
Shop NowOrigin Storage Caddy for Dell PowerEdge R/T x30 in...
Shop NowOrigin Storage Caddy for Dell PowerEdge R/T x10/x2...
Shop NowDigitus 482.6 mm (19") rack-mount DIN rail panel, ...
Shop NowZebra SG-NGWT-WSTPLN-01 mounting kit Black
Shop NowChief FCK016 mounting kit Black Metal
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
Cisco 19-Inch Rackmount for Catalyst 3...
£57.06
£47.55
|
Hot Product
Motorola P1010338 mounting kit Black
£80.80
£67.33
|
New
Zebra P1050667-034 mounting kit
£72.04
£60.03
|
Recommended
APC M6 Hardware Kit
£60.18
£50.15
|
Origin Storage Caddy for Dell PowerEdg...
£46.20
£38.50
|
Popular
Origin Storage Caddy for HPE Proliant...
£46.20
£38.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
RCKMNT-19-CMPCT=
|
P1010338
|
P1050667-034
|
AR8100
|
FK-DELL-R710/2
|
FK-CQ-PROL-SATA
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Zebra
|
Zebra
|
APC
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|