Cisco Intel Xeon Gold 5218B processor 2.3 GHz 22 MB L3
£43.74
£36.45
DISTI: 5218B 2.3GHz/125W 16C/22MB DCP DDR4 1TB 2666 MHz
More Information
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
|---|---|
| Processor cores | 16 |
| Processor family | Intel Xeon Gold |
| Processor lithography | 14 nm |
| SKU | UCS-CPU-I5218B |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | 2nd Generation Intel® Xeon® Scalable |
| Processor base frequency | 2.3 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor codename | Cascade Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 125 W |
| Processor cache | 22 MB |
| Processor model | 5218B |
| Processor threads | 32 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Bus type | UPI |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor family | Intel® Xeon® Gold |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | LGA 3647 (Socket P) |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 1.02 TB |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667 MHz |
| Memory channels | Hexa-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 125 W |
| Technical details | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Supported instruction sets | AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE4.2 |
| Scalability | 4S |
| Thermal Design Power (TDP) | 125 W |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Thermal Design Power (TDP) | 125 W |
| Processor package size | 76 x 56.5 mm |
| Execute Disable Bit | Yes |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Supported instruction sets | AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE4.2 |
| Scalability | 4S |
| Market segment | Server |
| Processor special features | |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Operational conditions | |
| Tcase | 87 °C |
| Weight & dimensions | |
| Processor package size | 76 x 56.5 mm |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Intel Xeon 5222 processor 3.8 GHz 16.5 MB Tray
Shop NowAMD Athlon 3000G processor 3.5 GHz 4 MB L3 Box
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6148 processor 2.4 GHz 27.5...
Shop NowLenovo Intel Xeon E5-2697 v4 processor 2.3 GHz 45 ...
Shop NowLenovo Intel Xeon E5-2697 v4 processor 2.3 GHz 45 ...
Shop NowHPE 4210 processor 2.2 GHz 13.75 MB
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6148 processor 2.4 GHz 27.5...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6148 processor 2.4 GHz 27.5...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6148 processor 2.4 GHz 27.5...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6148 processor 2.4 GHz 27.5...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6148 processor 2.4 GHz 27.5...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6148 processor 2.4 GHz 27.5...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6148 processor 2.4 GHz 27.5...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6148 processor 2.4 GHz 27.5...
Shop NowCisco Intel Xeon Gold 6230 processor 2.1 GHz 27.5 ...
Shop NowHPE 5218 processor 2.3 GHz 22 MB
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Popular
Cisco Intel Xeon Gold 5218B processor...
£43.74
£36.45
|
Hot Product
AMD Ryzen 3 4100 processor 3.8 GHz 4 M...
£63.58
£52.98
|
Recommended
HPE 5218 processor 2.3 GHz 22 MB
£43.74
£36.45
|
Bestseller
AMD Athlon 3000G processor 3.5 GHz 4 M...
£45.06
£37.55
|
Intel Xeon 5222 processor 3.8 GHz 16.5...
£53.46
£44.55
|
Cisco Intel Xeon Gold 6230 processor 2...
£53.46
£44.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
UCS-CPU-I5218B
|
100-100000510BOX
|
SRF8TB
|
YD3000C6FHSBX
|
SRF8VB
|
UCS-CPU-I6230B
|
| Manufacturer |
Cisco
|
AMD
|
Intel
|
AMD
|
Intel
|
Cisco
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
| Processor family |
Intel Xeon Gold
|
AMD Ryzen 3
|
Intel Xeon Gold
|
AMD Athlon
|
Intel Xeon Gold
|
Intel Xeon Gold
|
| Processor socket |
LGA 3647 (Socket P)
|
Socket AM4
|
LGA 3647 (Socket P)
|
Socket AM4
|
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 3647 (Socket P)
|
| Processor cores |
16
|
4
|
16
|
2
|
4
|
20
|
| On-board graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Package type |
N/A
|
Box
|
N/A
|
Box
|
Tray
|
Box
|