AMD Athlon 3000G processor 3.5 GHz 4 MB L3 Box
£45.06
£37.55
Athlon 3000G 3.5GHz, 4MB L3 Cache, 35W, socket AM4
More Information
| Processor socket | Socket AM4 |
|---|---|
| Processor cores | 2 |
| Processor family | AMD Athlon |
| Processor lithography | 14 nm |
| SKU | YD3000C6FHSBX |
| EAN | 0730143315715 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Athlon |
Description
Designed for Online Gaming
Integrated Radeon™ graphics can provide smooth eSports gaming at 720p HD without a graphics card. It’s also compatible with FreeSync™ monitors2 to eliminate tearing.
Responsive, Reliable Performance
From game consoles to airplanes and Sony to HP, the world’s top products and companies depend on advanced AMD computing solutions.
Integrated Radeon™ graphics can provide smooth eSports gaming at 720p HD without a graphics card. It’s also compatible with FreeSync™ monitors2 to eliminate tearing.
Responsive, Reliable Performance
From game consoles to airplanes and Sony to HP, the world’s top products and companies depend on advanced AMD computing solutions.
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 3.5 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 35 W |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor model | 3000G |
| Processor threads | 4 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor family | AMD Athlon |
| Processor cores | 2 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Vega 3 |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 35 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 35 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 35 W |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Market segment | Desktop |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Lenovo Intel Xeon Gold 6148 processor 2.4 GHz 27.5...
Shop NowLenovo Intel Xeon E5-2697 v4 processor 2.3 GHz 45 ...
Shop NowLenovo Intel Xeon E5-2697 v4 processor 2.3 GHz 45 ...
Shop NowHPE 4210 processor 2.2 GHz 13.75 MB
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6148 processor 2.4 GHz 27.5...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6148 processor 2.4 GHz 27.5...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6148 processor 2.4 GHz 27.5...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6148 processor 2.4 GHz 27.5...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6148 processor 2.4 GHz 27.5...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6148 processor 2.4 GHz 27.5...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6148 processor 2.4 GHz 27.5...
Shop NowLenovo Intel Xeon Gold 6148 processor 2.4 GHz 27.5...
Shop NowCisco Intel Xeon Gold 6230 processor 2.1 GHz 27.5 ...
Shop NowIntel Xeon 5222 processor 3.8 GHz 16.5 MB Tray
Shop NowCisco Intel Xeon Gold 5218B processor 2.3 GHz 22 M...
Shop NowHPE 5218 processor 2.3 GHz 22 MB
Shop NowAMD Ryzen 3 4100 processor 3.8 GHz 4 MB L3 Box
Shop NowAMD Ryzen 3 3200G processor 3.6 GHz 4 MB L3 Box
Shop NowIntel Celeron G5900 processor 3.4 GHz 2 MB Smart C...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
AMD Athlon 3000G processor 3.5 GHz 4 M...
£45.06
£37.55
|
Bestseller
AMD Ryzen 3 3200G processor 3.6 GHz 4...
£68.58
£57.15
|
Hot Product
AMD Ryzen 3 4100 processor 3.8 GHz 4 M...
£63.30
£52.75
|
Recommended
HPE 5218 processor 2.3 GHz 22 MB
£44.08
£36.73
|
Popular
Cisco Intel Xeon Gold 5218B processor...
£44.08
£36.73
|
Intel Xeon 5222 processor 3.8 GHz 16.5...
£53.88
£44.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
YD3000C6FHSBX
|
YD3200C5FHBOX
|
100-100000510BOX
|
SRF8TB
|
UCS-CPU-I5218B
|
SRF8VB
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Cisco
|
Intel
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
| Processor family |
AMD Athlon
|
AMD Ryzen 3
|
AMD Ryzen 3
|
Intel Xeon Gold
|
Intel Xeon Gold
|
Intel Xeon Gold
|
| Processor socket |
Socket AM4
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 3647 (Socket P)
|
LGA 3647 (Socket P)
|
| Processor cores |
2
|
4
|
4
|
16
|
16
|
4
|
| On-board graphics adapter |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics adapter |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
Y
|
N/A
|
N
|
N/A
|
N
|
| Package type |
Box
|
Box
|
Box
|
N/A
|
N/A
|
Tray
|