HP USB-C G5 Essential Dock
£251.46
£209.55
USB-C G5 Essential Dock
- IT can manage dock firmware updates while connected to the host PC. [4]
- Boot computers via a network interface, allowing IT to remotely set up an employee’s device. [5]
- For no interruptions in your connectivity, your dock turns off WLAN antennae automatically when connected to the LAN cable. When unplugged from the LAN cable, your device will automatically switch from wired network connection to Wi-Fi®.
- Thanks to MAC address pass-through with full functionality, IT can easily identify and track their notebook fleet when connected through the dock's LAN. [6]
- IT can make system updates and remotely image systems even when the computer is off or in sleep mode. [7]
More Information
Reasons To Buy
Seamless Productivity
Effortlessly go the extra mile with just a single USB-C® cable[1]. This essential dock seamlessly powers and supports 4 USB-A ports for all your accessories, up to 3 high-res displays[2], and stable Ethernet connection—all while delivering 65W of power to your laptop.
More Ports, Less Constraints
This essential dock is designed to work with what you’re working with[1]. It’s compatible with most USB-C® or Thunderbolt™ enabled PCs[3], and its various ports open the way to all your accessories.
Stay up to date
Keep your workforce up-to-date with connected firmware updates for your docking fleet[4].
Description
Expand What’s Possible
Have everything you need to get the job done with this compact dock that keeps your desk clean. With a single USB-C® cable[1], open your ports to all your accessories, connect up to three high-res displays[2], stable Ethernet connection, and so much more…all while charging your laptop[1]. Clear your desk and clear your mind with this HP USB-C G5 Essential Dock.
Have everything you need to get the job done with this compact dock that keeps your desk clean. With a single USB-C® cable[1], open your ports to all your accessories, connect up to three high-res displays[2], stable Ethernet connection, and so much more…all while charging your laptop[1]. Clear your desk and clear your mind with this HP USB-C G5 Essential Dock.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Microphone in | No |
| Headphone outputs | 0 |
| Connectivity technology | Wired |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Performance | |
| Product colour | Black |
| Card reader integrated | No |
| Brand compatibility | HP |
| Cable lock slot | Yes |
| HP segment | Business |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Cable lock slot | Yes |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | USB |
| Power connector | USB Type-C |
| Power supply | 120 W |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 680 g |
| Width | 122 mm |
| Depth | 122 mm |
| Height | 45 mm |
| Package width | 194 mm |
| Package depth | 680 mm |
| Package height | 167 mm |
| Design | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 194 mm |
| Package depth | 680 mm |
| Package height | 167 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Hypertec ProDock Station - Universal Multi-Display...
Shop NowStarTech.com Universal USB4 & Thunderbolt 4 Dockin...
Shop NowHP Thunderbolt Dock 120W G4
Shop NowHP Thunderbolt Dock 280W G4 w/Combo Cable
Shop NowMicrosoft Surface Thunderbolt 4 Dock Wired Black
Shop NowLenovo ThinkPad Thunderbolt 4 WorkStation Wired Bl...
Shop NowLenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Smart Dock...
Shop NowLindy DST-Pro Universal, USB-C and Type A Hybrid L...
Shop NowOWC Thunderbolt Go Dock Docking Thunderbolt 4 Grey
Shop NowMicrosoft Surface Thunderbolt 4 Dock Wired Black
Shop NowKensington SD5760T Thunderbolt 4 Dual 4K Docking S...
Shop NowPlugable Technologies 4K USB C Docking Station Tri...
Shop NowPlugable Technologies 12-in-1 USB C Triple Monitor...
Shop NowAnker A83772Z1 laptop dock/port replicator Docking...
Shop NowStarTech.com Thunderbolt 3 PCIe Expansion Chassis,...
Shop NowHP USB-C G5 Essential Dock
Shop NowLenovo ThinkPad Universal USB-C Wired USB 3.2 Gen ...
Shop NowHP Thunderbolt Dock 120W G4
Shop NowLenovo 40AS0090DK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLenovo 40AS0090SA laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowHP Thunderbolt 4 Ultra 180W G6 Dock
Shop NowHP Thunderbolt 4 Ultra 280W G6 Dock
Shop NowLenovo ThinkPad Thunderbolt 5 Smart Dock 7500 Wire...
Shop NowLenovo ThinkPad Thunderbolt 4 Smart Dock Gen2 7500...
Shop NowLenovo ThinkPad USB4 Smart Dock 5500 with 135W Ada...
Shop NowLenovo ThinkPad Thunderbolt 4 Smart Dock Gen2 7500...
Shop NowStarTech.com Thunderbolt 5 Docking Station, DP / H...
Shop NowDELL WD25TB5 Wired Thunderbolt 5 Black
Shop NowLenovo 40B20135IT laptop dock/port replicator Wire...
Shop Nowj5create JTD562 - 8K Thunderbolt™ 4 Docking Stat...
Shop NowDELL UD22 Docking Thunderbolt Black
Shop NowLenovo 40B20135DK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowHP Thunderbolt Dock 280W G4 w/Combo Cable
Shop NowDELL Performance Dock – WD19DCS
Shop NowV7 DOCKUSBC laptop dock/port replicator Docking US...
Shop NowLenovo 40AS0090IT laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLenovo 40B00300DK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLenovo 40B00300IT laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowDELL DELL-WD25TB4 laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLenovo 40AS0090EU laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowDELL WD19TB Wired Thunderbolt 3 Black
Shop NowLenovo ThinkPad Thunderbolt 5 Smart Dock 7500 Wire...
Shop NowLenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Wired Blac...
Shop NowLenovo 40AY0135UK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowLenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Smart Dock...
Shop NowLenovo ThinkPad Universal USB-C Smart Dock Wired U...
Shop NowHP USB-C G5 Essential Dock
Shop NowDELL WD19S-180W (without AC adaptor) Wired USB 3.2...
Shop NowLenovo ThinkPad Universal Thunderbolt 4 Wired Blac...
Shop NowDELL WD19TBS-180W Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) ...
Shop NowTargus DOCK182EUZ laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowDELL D6000S Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A...
Shop NowMicrosoft Surface Thunderbolt 4 Dock Wired Black
Shop NowDELL SD25TB5 Wired Thunderbolt 5 Black
Shop NowDELL D6000 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ...
Shop NowLenovo 40B00300UK laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowDELL Thunderbolt™ Dock – WD22TB4
Shop NowLenovo 40B00300EU laptop dock/port replicator Wire...
Shop NowKensington SD4781P EQ USB-C & USB-A Dual 4K Dockin...
Shop NowDELL Universal Dock - UD22
Shop NowDELL Performance Dock – WD19DCS
Shop NowHP Thunderbolt 4 Ultra 280W G6 Dock
Shop NowHP Thunderbolt Dock 280W G4 w/Combo Cable
Shop NowDELL Pro Thunderbolt 4 SD25TB4 Wired Black
Shop NowDELL WD19S-180W Wired USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Ty...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP USB-C G5 Essential Dock
£251.46
£209.55
|
Popular
DELL D6000 Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Ge...
£262.02
£218.35
|
Hot Product
StarTech.com Thunderbolt 3 PCIe Expans...
£278.92
£232.43
|
Lenovo 40AS0090EU laptop dock/port rep...
£286.34
£238.62
|
Recommended
DELL WD19TB Wired Thunderbolt 3 Black
£309.54
£257.95
|
Lenovo 40AS0090IT laptop dock/port rep...
£291.06
£242.55
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
72C71AA#ABB
|
DELL-D6000
|
TB31PCIEX16
|
40AS0090EU
|
DELL-WD19TB
|
40AS0090IT
|
| Manufacturer |
HP
|
DELL
|
StarTech.com
|
Lenovo
|
DELL
|
Lenovo
|
| Product colour |
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|
Black
|