connektgear 2m HDMI to DVI-D Monitor Connector Cable - Male to Male - 18+1 Single link
£3.18
£2.65
2m HDMI to DVI-D Monitor Connector Cable - Male to Male - 18+1 Single link
- Full HD display 1920 x 1080 resolution
- Shielded cable preventing EMI (electro-magnetic interference)
- Bi-directional operation can connect a HDMI source to a DVI display and vice versa
- NOTE: Does not support audio
- DVI Connector - easy grip screws
- Flexible strain relief moulded collar
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 26-1684 |
| EAN | 5035624017719 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Description
-
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector gender | Male/Male |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 150 g |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 4 g |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 4 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct 1m HDMI-DVI-D Black
Shop NowLogiLink Scart - RCA, 2m SCART (21-pin) 3 x RCA Bl...
Shop NowManhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 3m, Male to Ma...
Shop NowManhattan USB-C to DVI-D Cable, 1080p@60Hz, 2m, Ma...
Shop NowManhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 2m, Male to Ma...
Shop NowMicrosoft Mini DisplayPort/VGA VGA (D-Sub) Black
Shop NowManhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1m, Male to Ma...
Shop Nowconnektgear 1m DisplayPort to HDMI Connector Cable...
Shop NowDigitus HDMI Adapter Cable
Shop NowStarTech.com 6ft (1.8m) DisplayPort to DVI Cable, ...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
connektgear 2m HDMI to DVI-D Monitor C...
£3.18
£2.65
|
Hot Product
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 3m...
£3.77
£3.14
|
Popular
StarTech.com Mini DisplayPort to VGA A...
£4.21
£3.51
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) DisplayPort to...
£3.37
£2.81
|
New
Cables Direct 1.8m HDMI-DVI-D 2 m Black
£3.68
£3.07
|
Recommended
Cables Direct 1m HDMI-DVI-D Black
£2.84
£2.37
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-1684
|
372510
|
MDP2VGAW
|
DP2DVI2MM6
|
CDLDV-302
|
CDLDV-301
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
HDMI
|
HDMI
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
DVI-D
|
VGA (D-Sub)
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
N/A
|
N/A
|