Digitus HDMI Adapter Cable
£4.73
£3.94
HDMI Adapter Cable, Type A-DVI(18+1) M/M, 2.0m, Full HD, bl
- Support up to 1080p with 60Hz
More Information
| Connector 2 | DVI-D |
|---|---|
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Cable length | 2 m |
| SKU | AK-330300-020-S |
| EAN | 4016032295914 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Description
Full HD, Single Link
This HD suitable cable used for connection of audio/video devices with different interfaces such as PC, Notebook, Monitor, TV, game pad or console, etc., for example.
This HD suitable cable used for connection of audio/video devices with different interfaces such as PC, Notebook, Monitor, TV, game pad or console, etc., for example.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable material | Copper |
| Magnetically shielded | Yes |
| AWG wire size | 30 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Connector gender | Male/Male |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package weight | 119 g |
| Package volume | 1309 cm³ |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 170 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package type | Bag |
| Package weight | 119 g |
| Package volume | 1309 cm³ |
| Packaging content | |
| Package type | Bag |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| UK Trade Tariff code | 85444290 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink Scart - RCA, 2m SCART (21-pin) 3 x RCA Bl...
Shop NowLindy Mini DisplayPort to DVI Converter
Shop NowStarTech.com 15ft (4.6m) DisplayPort to VGA Cable ...
Shop NowCables Direct 1.8m HDMI-DVI-D 2 m Black
Shop NowCables Direct DisplayPort - DVI Black
Shop NowStarTech.com 1.5m HDMI® to DVI-D Cable - M/M
Shop NowCables Direct DisplayPort - DVI, 1m DVI-D Black
Shop NowLogiLink 2m HDMI/DVI-D Black
Shop NowManhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1.8m, Male to ...
Shop Nowconnektgear 2m Mini DisplayPort to HDMI Connector ...
Shop NowDigitus HDMI Adapter Cable
Shop NowStarTech.com Travel A/V Adapter: 2-in-1 Mini Displ...
Shop NowStarTech.com 1m HDMI® to DVI-D Cable - M/M
Shop NowLindy 0.5m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowManhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1m, Male to Ma...
Shop NowStarTech.com 3ft/1m USB C to DisplayPort 1.2 Cable...
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005CAB video cable adapter ...
Shop Nowconnektgear 1m DisplayPort to HDMI Connector Cable...
Shop NowCables Direct 77HDMI-VGA01 video cable adapter
Shop NowManhattan DisplayPort 1.1 to HDMI Adapter Cable, 1...
Shop NowDigitus DisplayPort adapter cable
Shop NowStarTech.com 2m HDMI to DVI-D Cable - M/M
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Digitus HDMI Adapter Cable
£4.73
£3.94
|
Popular
StarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable...
£6.83
£5.69
|
Recommended
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1....
£5.03
£4.19
|
Bestseller
StarTech.com 2m HDMI to DVI-D Cable -...
£6.83
£5.69
|
StarTech.com 1m HDMI® to DVI-D Cable -...
£6.30
£5.25
|
StarTech.com 15ft (4.6m) DisplayPort t...
£5.15
£4.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AK-330300-020-S
|
HDMIDVIMM6
|
372503
|
HDDVIMM2M
|
HDDVIMM1M
|
DP2VGAMM15B
|
| Manufacturer |
Digitus
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI
|
HDMI
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
VGA (D-Sub)
|
| Connector 1 gender |
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Male connector
|