Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1m, Male to Male, Black, Dual Link, Compatible with DVD-D, Lifetime Warranty, Equivalent to HDDVIMM1M
£3.95
£3.29
HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1m, Male to Male, Black, Dual Link, Compatible with DVD-D, Lifetime Warranty, Equivalent to HDDVIMM1M
- HDMI 19-pin male to DVI-D 24+1 male; gold plated connections
- Connects an HDMI video source to a DVI-D display
- Fully shielded to reduce EMI and other interference sources
- Supports existing HD (720p, 1080i and 1080p @ 60 Hz), enhanced (480p) and standard (NTSC or PAL) video formats
- Moulded PVC boot
- Lifetime warranty
More Information
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 322782 |
| EAN | 0766623322782 |
| Manufacturer | Manhattan |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Description
Superior connections for quality digital video performance_x000D_
_x000D_
The Manhattan HDMI to DVI-D Cable delivers the brightest, most accurate colours and sharpest detail when connecting a high-definition television, LCD or plasma display, digital satellite receiver, DVD player, digital projector or other DVI- or HDMI-equipped display devices. Manhattan HDMI to DVI-D Cable is engineered and constructed of quality materials to deliver dependable transmissions in digital video applications. Full foil and braided shielding, moulded boots with strain relief, protective PVC jackets and gold-plated connections help provide maximum conductivity and clear, crisp signal transmissions with reduced EMI interference and distortion.
_x000D_
The Manhattan HDMI to DVI-D Cable delivers the brightest, most accurate colours and sharpest detail when connecting a high-definition television, LCD or plasma display, digital satellite receiver, DVD player, digital projector or other DVI- or HDMI-equipped display devices. Manhattan HDMI to DVI-D Cable is engineered and constructed of quality materials to deliver dependable transmissions in digital video applications. Full foil and braided shielding, moulded boots with strain relief, protective PVC jackets and gold-plated connections help provide maximum conductivity and clear, crisp signal transmissions with reduced EMI interference and distortion.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Magnetically shielded | Yes |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 30 |
| Certification | UL ISO9001 |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector gender | Male/Male |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Certificates | |
| Certification | UL ISO9001 |
| Compliance certificates | CE |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Polybag |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | CE |
| Packaging content | |
| Package type | Polybag |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
LogiLink Scart - RCA, 2m SCART (21-pin) 3 x RCA Bl...
Shop Nowconnektgear Mini DisplayPort to HDMI Active Adapte...
Shop NowStarTech.com 15ft (4.6m) DisplayPort to VGA Cable ...
Shop NowCables Direct 1.8m HDMI-DVI-D 2 m Black
Shop NowCables Direct DisplayPort - DVI Black
Shop NowDigitus HDMI Adapter Cable
Shop NowCables Direct DisplayPort - DVI, 1m DVI-D Black
Shop NowManhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 3m, Male to Ma...
Shop Nowconnektgear 2m Mini DisplayPort to HDMI Connector ...
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005CAB video cable adapter ...
Shop NowManhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1.8m, Male to ...
Shop NowStarTech.com Mini DisplayPort to VGA Adapter - Act...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.1 to HDMI Adapter Cable, 1...
Shop NowV7 White Video Adapter Mini DisplayPort Male to DV...
Shop NowDigitus HDMI Adapter Cable
Shop Nowconnektgear 1m DisplayPort to HDMI Connector Cable...
Shop NowCables Direct DisplayPort - HDMI, 1m Black
Shop NowStarTech.com 6ft (1.8m) DisplayPort to DVI Cable, ...
Shop Nowconnektgear 2m DisplayPort to HDMI Connector Cable...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Hot Product
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1m...
£3.95
£3.29
|
Recommended
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1....
£5.03
£4.19
|
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 3m...
£3.77
£3.14
|
New
V7 White Video Adapter Mini DisplayPor...
£5.45
£4.54
|
Popular
StarTech.com Mini DisplayPort to VGA A...
£4.21
£3.51
|
Bestseller
StarTech.com 6ft (1.8m) DisplayPort to...
£3.37
£2.81
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
322782
|
372503
|
372510
|
CBL-MD1WHT-5E
|
MDP2VGAW
|
DP2DVI2MM6
|
| Manufacturer |
Manhattan
|
Manhattan
|
Manhattan
|
V7
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
Mini DisplayPort
|
Mini DisplayPort
|
DisplayPort
|
| Connector 2 |
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
VGA (D-Sub)
|
DVI-D
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|