connektgear 2m USB 2 Connector Cable Type A Male to Type B Male
£0.82
£0.68
2m USB 2 Connector Cable Type A Male to Type B Male
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type B Male
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
More Information
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB B |
| Connector 1 | USB A |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 26-2900 |
| EAN | 5035624008243 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Description
Our USB 2 Type A to Type B cable delivers reliable, high quality connectivity for printers, scanners, external hard drives, and other USB B compatible devices. With sturdy moulded connectors and a durable outer jacket, it ensures stable data transfer and long-lasting performance. Supporting speeds up to 480Mbps, it’s perfect for everyday use at home or in the office. The extended length provides added flexibility, making setup easier and more convenient wherever your devices are positioned.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Cable length | 2 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector material | Nickel |
| Weight | 50 g |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Weight | 50 g |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package width | 100 mm |
| Package height | 225 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package type | Bag |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB B |
| Connector contacts plating | Gold |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Product colour | Black |
| Cable type | Round cable |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct USB 2.0 Micro B, 0.5m USB cable USB ...
Shop NowCables Direct 99CDL2-1601 USB cable USB 2.0 1 m US...
Shop NowDigitus USB-A - USB-B connection cable, 1m
Shop NowDigitus USB-A connection cable, 1m
Shop NowCables Direct 99CDL2-102 USB cable USB 2.0 2 m USB...
Shop NowManhattan USB-A to Micro-USB Cable, 1m, Male to Ma...
Shop NowManhattan USB-A to Micro-USB Cable, 1.8m, Male to ...
Shop NowCables Direct 99CDL2-1602 USB cable USB 2.0 2 m US...
Shop NowCables Direct 99CDL2-103 USB cable USB 2.0 3 m USB...
Shop NowCables Direct 99CDL2-101 USB cable USB 2.0 1 m USB...
Shop NowLindy 0.2m USB 2.0 Type A Extension Cable, Anthra ...
Shop NowDigitus USB-A - USB-B connection cable, 0.5m
Shop Nowconnektgear 3m USB 2 Connector Cable Type A Male t...
Shop NowCables Direct CDL-102 USB cable 2 m USB 2.0 USB A ...
Shop NowLindy 0.2m USB 2.0 Type A to B Cable, Anthra Line
Shop NowLindy 0.2m USB 2.0 Type A to Micro-B Cable, Anthra...
Shop NowCables Direct 1.8m USB 2.0 USB cable USB A USB B B...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear 2m USB 2 Connector Cable T...
£0.82
£0.68
|
Recommended
connektgear 3m USB 2 Connector Cable T...
£0.86
£0.72
|
Cables Direct USB 2.0 Micro B, 0.5m US...
£1.03
£0.86
|
Hot Product
Cables Direct 1.8m USB 2.0 USB cable U...
£1.20
£1.00
|
Popular
Cables Direct CDL-102 USB cable 2 m US...
£1.22
£1.02
|
Manhattan USB-A to Micro-USB Cable, 1....
£1.13
£0.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2900
|
26-2907
|
CDL-160-05M
|
77CDL-102GL
|
CDL-102
|
307178
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Manhattan
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 2 |
USB B
|
Micro-USB B
|
Micro-USB B
|
USB B
|
USB B
|
Micro-USB B
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|