connektgear DisplayPort to HDMI Active Adapter - Male to Female (DP Source)
£4.97
£4.14
DisplayPort to HDMI Active Adapter - Male to Female (DP Source)
- Full HD display 1920 x 1080 resolution @60Hz
- Hot plug detection no need to re-boot your PC
- DisplayPort latches protect against the adapter being accidentally disconnected
- NOTE: Only works from a DisplayPort source to a HDMI display (does not support audio)
More Information
| Connector 2 gender | Female connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | 26-0702 |
| EAN | 5035624022942 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Description
-
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.24 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Data transfer rate | 10.8 Gbit/s |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | RoHS |
| Connector gender | Male/Female |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Width | 90 mm |
| Height | 130 mm |
| Depth | 20 mm |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 90 mm |
| Height | 130 mm |
| Depth | 20 mm |
| Weight | 50 g |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 170 g |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 130 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 170 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Delivery Details
- UK distributors.
- Order before 4 pm for next-day delivery.
- Standard (2-3 days) £7.50
- Next Day £9.99
- Free standard delivery over £100
There are deivery surcharges to these postcodes:
| Postcode | Charge |
| IV3-40 | £20 |
| IV52-54 | £20 |
| IV63 | £20 |
| KW1-14 | £20 |
| PA10-40 | £20 |
| PH19-40 | £20 |
| PH50 | £20 |
| HS | £50 |
| IV41-51 | £50 |
| IV55-56 | £50 |
| KA27-28 | £50 |
| KW15-17 | £50 |
| PA41-49 | £50 |
| PA60-62 | £50 |
| PA76-78 | £50 |
| PH41-44 | £50 |
| ZE | £50 |
| IM | £50 |
| JE | £50 |
| GY | £50 |
| TR21-25 | £50 |
| BT | £20 |
Suggested Products
Cables Direct DisplayPort - DVI, 1m DVI-D Black
Shop NowLogiLink Scart - RCA, 2m SCART (21-pin) 3 x RCA Bl...
Shop NowLindy Mini DisplayPort to DVI Converter
Shop NowManhattan DisplayPort 1.1 to HDMI Cable, 1080p@60H...
Shop NowV7 Black Video Adapter Mini DisplayPort Male to DV...
Shop NowLindy 1m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop NowLindy 0.5m HDMI to DVI Cable, Black Line
Shop Nowconnektgear Mini DisplayPort to HDMI Active Adapte...
Shop NowDigitus HDMI Adapter Cable
Shop NowLogiLink HDMI>DVI-D 3m Black
Shop NowStarTech.com Travel A/V Adapter: 2-in-1 Mini Displ...
Shop NowCables Direct HDHDPORT-001-2M video cable adapter ...
Shop NowLindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
Shop NowStarTech.com 15ft (4.6m) DisplayPort to VGA Cable ...
Shop NowCables Direct DisplayPort - DVI Black
Shop NowDigitus Mini DisplayPort - HDMI Adapter / Converte...
Shop NowV7 Black Video Adapter HDMI Male to VGA Female
Shop NowStarTech.com 1m HDMI® to DVI-D Cable - M/M
Shop Nowconnektgear 2m Mini DisplayPort to HDMI Connector ...
Shop NowStarTech.com 1.5m HDMI® to DVI-D Cable - M/M
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005CAB video cable adapter ...
Shop NowManhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1.8m, Male to ...
Shop NowDigitus HDMI Adapter Cable
Shop Nowconnektgear 1m DisplayPort to HDMI Connector Cable...
Shop NowStarTech.com 3ft/1m USB C to DisplayPort 1.2 Cable...
Shop NowCables Direct 77HDMI-VGCAB011 video cable adapter ...
Shop NowStarTech.com Mini DisplayPort to VGA Adapter - Act...
Shop NowManhattan DisplayPort 1.1 to HDMI Adapter Cable, 1...
Shop NowV7 White Video Adapter Mini DisplayPort Male to DV...
Shop NowDigitus DisplayPort Adapter / Converter
Shop NowStarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable - M/M
Shop NowDigitus DisplayPort adapter cable
Shop NowStarTech.com 2m HDMI to DVI-D Cable - M/M
Shop NowCables Direct DisplayPort - HDMI, 1m Black
Shop Nowconnektgear DisplayPort to VGA Active Adapter - Ma...
Shop NowCables Direct HDHDPORT-005-2M video cable adapter ...
Shop Nowconnektgear 2m DisplayPort to HDMI Connector Cable...
Shop NowYou may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear DisplayPort to HDMI Active...
£4.97
£4.14
|
Hot Product
connektgear DisplayPort to VGA Active...
£5.96
£4.97
|
Popular
StarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable...
£6.86
£5.72
|
Lindy DisplayPort 1.2 to DVI Converter
£7.25
£6.04
|
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1....
£5.03
£4.19
|
Bestseller
StarTech.com 2m HDMI to DVI-D Cable -...
£6.86
£5.72
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-0702
|
26-0700
|
HDMIDVIMM6
|
41004
|
372503
|
HDDVIMM2M
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
Lindy
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
HDMI
|
DisplayPort
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI
|
| Connector 2 |
HDMI
|
DisplayPort
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
DVI-D
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Female connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|